Gamtininkai sako, kad dabar kaip tik prasidėjo rudeninė žvėrių migracija, tad kelyje vairuotojai turi būti dar labiau budrūs. Ypač pastarosiomis dienomis, kai galime sutikti daug tauriųjų elnių ir briedžių.
„Žvėrys keliauja iš lėto, ne taip veržliai, kaip į savo vestuves, atgal į miškus kur žiemos. Lygiai taip pat elgiasi briedžiai. Jų ruja taip pat baigėsi. Taigi šitie du žvėris tikrai labai pavojingi. Ypač briedžiai kurie labai lėti. Ir jie išeina naktį, o šiuo metu kas labai charakteringa, kad gali išeiti ir dieną“, – teigė gamtininkas Selemonas Paltanavičius.
O kur dar stirnos. Jos bene dažniausiai išbėga į kelią. Be to jų ir populiacija siekia apie šimtą penkiasdešimt tūkstančių. Tuo metu kai briedžių dešimt kartų mažiau.
„Važiuojant galima suskaičiuoti dešimtis laukuose ir visai greta kelio besiganančių stirnų. Vakare jų skaičius dar labiau pagausėja. Tada dar daugiau pasirodo, žvėrys keliauja“, – sakė S. Paltanavičius.
Lietuvos kelių policijos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyresnioji specialistė sako, kad vidutiniškai per dieną prasidėjus migracijai įvyksta apie dešimt eismo įvykių, kuriuos sukelia miško žvėrys. O nuo sausio jau suskaičiuota apie tris tūkstančius susidūrimų su laukiniais gyvūnais. Pareigūnė žeria patarimų – rudenėjant reikia ne tik mažinti greitį, paisyti ženklų, bet ir apžiūrėti automobilį – ar veikia valytuvai, ar tinkamos padangos. O greitis, kaip sako pareigūnė, turi būti pasirinktas atsižvelgus į vairuotojų įgūdžius. Taip pat į kelio būklę, sąlygas.
„O jeigu pamato šalikelėje ar krūmuose stovintį gyvūną, greitį reikia sumažinti dar labiau. Tikrai nemirksėti žibintų šviesomis. Nenaudoti garsinio signalo. Stengtis nenubaidyti gyvūno, nes gyvūnas neprognozuojamas, gali užšokti ant automobilio“, – pasakojo policijos atstovė Marija Kazanovič.
Ir tokių įvykių, kaip sako draudimo bendrovės kasmet daug, o spalį ir lapkritį jų – pusantro karto daugiau nei pavyzdžiui rugsėjį. „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius sako, kad prieš automobilį dažniausiai iššoka stirnos. Vidutinė susidūrimo su gyvūnužala šiemet siekia pusantro tūkstančio eurų.
„Yra du esminiai faktoriai, kurie nulemia to nuostolio dydį, tai automobilio vertė ir gyvūno dydis. Susidūrimas su elniu ar briedžiu prilygsta susidūrimui su sunkiasvore transporto priemone. Ir ne tik nuostoliai bet ir susižalojimai ar žūtys būna tikrai ženklūs“, – sakė draudimo bendrovės atstovas Artūras Juodeikis.
Bijoti kelyje reikia ne tik kanopinių. Kelyje tamsoje gali klaidžioti ir lapės, bei kiškiai.