Anot policijos, tikimybė moteriai atgauti bent dalį pinigų labai nedidelė. Kai kurie gyventojai sukioja pirštą prie smilkinio ir negali patikėti, kad vis dar yra tokių naivių žmonių, patikinčių „užjūrio princų“ meilės pasakomis. Tačiau statistika rodo, kad tokių naivuolių daugėja.
Meilios žinutės ir metus „Facebook‘e“ trukęs romanas su neva vyru iš Prancūzijos 50-ties metų moteriai iš Ukmergės baigėsi visai ne "ilgai ir laimingai", o kainavo itin brangiai. Lietuvė „romantiniam sukčiui“ pervedė 192 tūkstančius eurų.
„Jinai tai darė tendencingai ilgą laiką, nuo to momento, kai susipažino iki kovo pradžios, tam tikras pinigų sumas jinai pervedinėjo į įvairias banko sąskaitas“, – pasakoja Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Olga Grek.
Moterį apie tai, kad ją mausto, apšvietė artimi asmenys ir tik tuomet ji kreipėsi į policiją, kuri pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo.
„Jeigu taip atsitinka, kad jos ima arba paskolas arba bando skolintis iš savo draugų ar giminaičių ir jeigu tie draugai, ar giminaičiai tokie blaiviai mąstantys asmenys, tai dažniausiai jie ir pasako, kad tu atkreipk dėmesį, kad tai gali būti apgaulė“, – sako O. Grek.
TV3 žinių kalbinti gyventojai negali atsistebėti žmonių kvailumu.
„Nu va. Beprotės. Paprasčiausios beprotės. Arba jos nori praturtėt, kažką tai galvoj, ar nežinau. – Gal iš meilės? – Kokia meilė gali būti, jeigu tik susipažino. – Nu kokia meilė gali būti, jeigu vyras jau kalba apie pinigus.“
„Nu žiopla, nu žiopla. Ir svarbiausia gi ne 16 metų. Nu moterie, nu ką tu darai? Nu tokios meilės nebūna.“
„Jeigu dar nesena, tai užsidirbs, o jeigu jau metuose, tai galas bus.“
„Nemąstanti moteris absoliučiai ir dar nežinau kokio amžiaus, bet aš jau savo amžiuj tokiom nesąmonėm netikėčiau.“
„Yra sistema, kuri išdirbta žmonių ir naudojasi kitų žmonių silpnumais, tai apgailėtina, bet tai veikia.“
Ir išties – internetiniai užjūrio princai dažniausiai dirba pasitelkdami panašius scenarijus: prisistato kariškiais, kapitonais ar gydytojais, esančiais misijoje ar dirbančiais naftos platformoje vidury vandenyno. O prisipažinę meilėje, išradingiausias būdais pradeda vilioti pinigus iš savo aukų.
„Vaikas serga, žmona mirė, pinigų neturiu, reikia ten nuo vėžio gydyti, gali būti, kad negaliu ištrūkti iš tos misijos, reikia pinigų tai kelionei, gali būti, kad jau vežu lagaminą pinigų, tau reikia muitus kažkokius sumokėti“, – sukčių „kabliukus“ atskleidžia O. Grek.
O romantinių sukčių kerais susižavėjusių žmonių daugėja. Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro duomenimis pernai buvo fiksuoti 349 tokie atvejai, 2021 – aisiais 150-čia mažiau. Pernai „užjūrio princai“ iš lietuvių išviliojo beveik 600 tūkstančių eurų. Visgi, finansų įstaigose veikiančių sistemų dėka, aukoms pavyko sugrąžinti 117 tūkstančių eurų ir sustabdyti mokėjimų už 430 tūkstančių.
„Kai asmuo jaučia, kad jis savo lėšas pervedė sukčiams patariama iš karto kreiptis į savo finansų įstaigą ir kuo greičiau tai bus padaryta, tuo žymiai išauga tikimybė tas lėšas atgauti ir tik po to jau kreiptis į policiją su pareiškimu“, – teigia Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro laikinasis vadovas Elčin Mamedov.
Tačiau O. Grek aiškina, kad po ilgo laiko pinigų galima ir neatgauti: „Jeigu pavedimas buvo padarytas daugiau negu prieš penkias dienas, kai tarptautiniai susižinojimai tarp bankų jau įvyko, dažniausiai jau tos sąskaitos, kur nukeliavo užsienio valstybių, tos sąskaitos bankuose būna tuščios.“
Tiesa, netrūksta ir tokių atvejų, kai aukos, net ir artimųjų perspėtos, kad susidėjo su sukčiumi, savo įsivaizduojamam mylimajam vis vien nori pervesti pinigus.
„Jis eina iš vienos finansų įstaigos į kitą finansų įstaigą, jis net nekreipia dėmesio į tai, kad pas jį atvažiuoja ir jam kalba policijos pareigūnai, kad ne ne ne, tai iš tikrųjų yra sukčiai“, – E. Mamedov.
Romantinių sukčių pėdsakai, anot policijos, dažniausiai veda į Nigeriją. Ant jų kabliuko šilumos ir meilės prisipažinimų išsiilgusios vienišos moterys dažniausiai ir pasimauna.
„Galima sakyti, kad tendencingai dauguma moterų. Labai retais atvejais, bet būna ir vyrų. Tiesa, vyrai neveda tiek pinigų moterims, kiek moterys vyrams“, – priduria O. Grek.