Apie naujausias detales ir įvestą tvarką kalbame su Policijos generaliniu komisaru Renatu Požėla.
Sveiki, komisare. Tai kaip mes galėsime keliauti ar nekeliauti per Velykas ir nuo kada tie ribojimai įsigalioja?
Laba diena, tai apribojimai keliauti ar judėjimo apribojimai įsigalioja nuo šio penktadienio 20 valandos. Jie galios irgi iki pirmadienio 20 valandos. Vyriausybė pasisakė, kad yra apribojamas asmenų keliavimas iš vienos savivaldybės į kitą savivaldybę ir savivaldybė yra nustačiusi tam tikras išimtis asmenims.
Tai mano prašymas būtų tiems asmenims, kurie planuoja keliauti ir kurie patenka po šiomis išimtimis, tiesiog pasirūpinti atitinkamais dokumentais, įrodančiais, kad jie turi teisę keliauti ir tokiu būdu bus greičiau praeinama policijos patikra ir tie žmonės toliau galės tęsti savo kelionę.
Bet kaip tai atrodys realiai. Ar, tarkim, mes dabar iš Vilniaus norime išvažiuoti ir prie Vilniaus bus užtvaros, ar, tarkim, prie kiekvieno miestelio tos užtvaros. Kaip tai bus?
Mes planuojame taip, kad išvykimas asmenų iš miestų ir miestelių bus leidžiamas, nekontroliuojamas, tačiau kontroliuojamas bus patekimas į konkrečius miestus ir mes preziumuojame, kad žmonės, išvykdami iš miesto, jie galbūt vyksta į savo sodybą, į savo kaimą ir galbūt tai yra susiję su ta pačia savivaldybe, tai tiesiog toks yra sprendimas, kad kontrolė iš esmės prasidėtų nuo įvažiavimo į konkrečius miestus ir policijos pareigūnai kartu su kitų institucijų pareigūnais toje vietoje vykdys draudimų reikalavimų kontrolę.
Tai tie įvažiavimai bus blokuojami ir tikrinami tik prie įvažiavimų į miestus? Jeigu tai miestelis ar kaimas, tai mes galime nuvažiuoti?
Mes planuojame, kad per Lietuvą bus įrengta kažkur apie 300 patikros punktų, postų, tai orientuojamės į miestus ir galbūt didesnius miestelius. Tačiau ten, kur tų punktų nebus, tai policija ir toliau vykdys savo funkcijas, panaudojant tiek viešus pajėgumus ir viešas priemones, kurių mes irgi turime, ir padės mums užtikrinti reikalavimų kontrolę.
Bet kaip tai bus – ar bus stabdomos visos mašinos, ar bus atsirenkama, pagaliau, ar nesusidarys spūstys?
Mes planuojam taip, kad kur bus įrengti patikros punktai, bus išstatyti laikinieji kelio ženklai, ribojantys leistiną maksimalų greitį, paskutinis ženklas „Stop“ – eismo dalyviai privalės sustoti ir prie šito ženklo bus atliekama patikra. Policijos pareigūnai vertins situaciją ar tikrins visas nuodugniai transporto priemones, ar pagal tam tikrus rizikos faktorius ir kriterijus atliks pavienių transporto priemonių kontrolę. Tai nuspręs vietoje esantys pareigūnai.
Nemažai žmonių nerimauja – nevažiuosiu pas tėvus, bet ketinu važiuoti į sodyba, ta sodyba yra kitam rajone ir ką tada?
Vėlgi, pasikartosiu, kad tie asmenys atitiks judėjimo draudimo išimtis, kurie turėtų pasirūpinti dokumentais tam, kad paprasčiau tą kontrolę praeitų. O tie, kurie neatitiks, tai tikrai primygtinai prašau likti namuose.
Kokių dokumentų žmogui reikia, jeigu nori nuvažiuoti. Nes sodyba yra tavo vardu – viskas gerai, bet jeigu tėvų vardu ta sodyba ar kokių artimųjų, bet kurių tuo metu nėra. Tai ką tada daryti žmonėms? Ar sėdėti namuose?
Universalus patarimas – sėdėti namuose. Supraskime, dėl ko šitie draudimai yra ir koks jų tikslas.
Kiekviena situacija gali būti individualiai. Sakykim, mirties atvejis, idealu, kad mirties liudijimo kopija būtų, ligos atvejis – išrašas iš dokumentų. Toks dokumentas, kuris policijos pareigūnui sudarytų vaizdą, kad iš tikrųjų tas žmogus atitinka tas išimtis ir tokiam asmeniui palinkėtų gero kelio.
Dar kitas patarimas prieš vykstant, jeigu yra kažkokių neaiškumų, mes paskelbsime dar kartą tam tikrą telefono numerį, kur žmogus galės pasiskambinto ir paklausti dėl jo individualios situacijos. Kad neatsitiktų tokia situacija, kai žmogus vyksta iš Vilniaus į Skuodą ir, pasirodo, kad jis negali į Skuodą įvažiuoti dėl to, kad jis pažeidžia draudiminius reikalavimus.
Bet tai kokių dokumentų tam žmogui reikia, nes, tarkim, anksčiau pasuose buvo gyvenamoji vieta deklaruota, dabar to nėra. Tai ką jis turi vežtis?
Kaip minėjau, kiekviena situacija yra individuali. Žmogui kyla neaiškumų – jis tegul pasiskambina. Galų gale policijos pareigūnas gali būti per savo duomenų bazę pasitikrins, ar žmogus sako tiesą.
Gali būti tokia situacija ir net neabejoju, kad taip ir bus – policijos pareigūnas tiesiog patikės žmogumi. Bet, prieš leisdamas toliau važiuoti, įspės, kad jūsų informacija gali būti tikrinama ir jeigu taip nutiks, kad žmogus sakė netiesą, galima situacija, kad žmogų pasivys protokolas ir bauda.
O kokia bauda gresia už tokį nepaisymą?
Jeigu tai pirmas tokio pobūdžio pažeidimas, tai yra minimali bauda arba pusė baudos, tai yra 250 eurų, jeigu pakartotinis pažeidimas – bauda nuo 500 eurų ir daugiau.
Ar užteks jums pareigūnų tris paras laikyti ant miestų įvažiavimų?
Mes dirbsime maksimaliais pajėgumais, mobilizuosimės, į pagalbą mums ateina kitos tarnybos ir bandysim maksimaliomis priemonėmis užtikrinti pavestų funkcijų vykdymą, ir preziumuojame, kad didžioji dalis Lietuvos piliečių tiesiog nepamatys mūsų pareigūnų, kurie dirba punktuose tiesiog vien dėl tos priežasties, kad jie bus namuose.
Dėkui už pokalbį ir gražių Velykų.