Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė įsitikinusi, kad tokie teisiniai „epizodai“ kenkia pasitikėjimui visa politine sistema, o Vytauto Didžiojo universiteto Jean Monnet profesorius Mindaugas Jurkynas sako, kad teismo procesas visuomenėje buvo suformavęs tam tikrą nusiteikimą, kad skandalas dėl politikų ir verslo korupcijos bus tam tikras signalas, jog politikoje galima pakovoti su korupcijos apraiškomis.
Abu politologai, be kita ko, abejoja E. Masiulio politinės karjeros galimybėmis – nebūtų, iš ko jam lipdytis politinio populiarumo.
R. Urbonaitės teigimu, šiuo teismo sprendimu istorijoje taškas dar nepadėtas.
„Dar daug reikės aiškintis, kodėl galiausiai turime tokį, o ne kitokį rezultatų. Namų darbų visiems pasidaryti dar reikės daug. Laimėtojų nelabai matau“, – BNS tvirtino ji.
Pasak politologės, Liberalų sąjūdžio lyderei Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen džiaugtis, kad jos vadovaujama partija išteisinta dar irgi nėra ko.
„Šitas pirminis laimėjimas, kai yra partija išteisinta, politiškai dar pačiai partijai gali kainuoti labai nemažai. Klausimas dar, kas būtų brangiau kainavę – išteisinimas ar pripažinimas kažkuriais epizodais ir tam tikros kaltės, nes dabar kai visi išteisinti – ne tik partija, bet ir kiti figūrantai, visas kontekstas yra toks, kuris ir Liberalų sąjūdžiui, ir kitoms, beje, politinėms partijoms, kurios yra visos partinės ir visos politinės sistemos dalimi, kainuos daug. Tokie epizodai tiesiog muša per pasitikėjimą visa sistema apskritai. Čia vėl atsiras naujų gelbėtojų, naujų valytojų, kurie ateina viską iššluoti, išvalyti“, – kalbėjo R. Urbonaitė.
Ji teigė „sunkiai“ įsivaizduojanti, kad partija vėl pradėtų bendradarbiavimą su E. Masiuliu: „Politikoje labai svarbu ne tam tikri teismui aktualūs įrodymai, o reputacija. Čia E. Masiulio reputacija nepriklausomai nuo teismo sprendimo kokia buvo tokia ir liko“.
R. Urbonaitė netiki, kad Liberalų sąjūdis bandytų susigrąžinti E. Masiulį.
„Jo ėjimas į politiką ar bandymas grįžti į politiką kaip vienišam vilkui irgi būtų pasmerktas tam tikram fiasko. Abejoju bet kokiomis E. Masiulio politinės karjeros galimybėmis“, – tvirtino politologė.
Vytauto Didžiojo universiteto Jean Monnet profesorius Mindaugas Jurkynas irgi įsitikinęs, kad E. Masiulis į politiką nebegrįš.
„Jis politikoje nesudalyvaus. Reikėtų turėti kažkokią kankinio aureolę. Ir visuomenėje turėtų būti jausmas, kad jis nekaltas, bet buvo labai daug informacijos apie paliktus pinigus, surastus kažkokiame židinyje. Politinį populiarumą būtų jam sunku iš kažko lipdyti. Žinant, kad situacija dviprasmiška, nes šiuo teismo sprendimu byla gali dar būti nebaigta, nemanau, kad kažkokia partija su juo norės turėti kažkokių reikalų. Kažkokios politinės partijos gretose jis būtų politiškai pakankamai toksiškas“, – BNS svarstė M. Jurkynas.
Jis abejoja, ar kažkokia partija norėtų E. Masiulį matyti savo gretose ir dėl tos priežasties, kad tai būtų rizikinga, jeigu išteisinamasis tesimo sprendimas būtų apskųstas ir bylos nagrinėjimas persikeltų į aukštesnįjį teismą.
M. Jurkynas pripažįsta, kad visuomenėje buvo tam tikras politinis nusiteikimas, kad šis skandalas buvo tam tikras signalas, kad galima politinėje iš tiesų kovoti su korupcijos apraiškomis, bet jos nebuvo įrodytos.
„Visuomenėje tas kartėlis gali išlikti ir tai gali sugrįžti bumerangu pačiam Liberalų sąjūdžiui, nes tarsi jų politikas nenuteistas, bet išteisintas. Dalis žmonių gali sakyti, kad paliko pinigus, atrodo ėmė, nesurinko įrodymų, va – čia tie liberalai. Gali sukelti tam tikros rizikos, nors tas politikas ir nebėra jų gretose. Bet tas aidas gali pasivyti. Politiniai oponentai gali eskaluoti prieš savivaldos rinkimus kitais metais. Nors gali ir pamiršti rinkėjai“, – pridūrė jis.
M. Jurkynas sako, kad Liberalų sąjūdžiui būtų buvę „politiškai ramiau“, jeigu E. Masiulis būtų nuteistas.
Taip pat jis pabrėžė, kad teismo sprendimas tam tikros neigiamos įtakos gali turėti ir Laisvės partijai, kuri nuo liberalsąjųdiečių atsiskyrė nenorėdama nieko bendra turėti su tais liberalais, kurie buvo siejami su „MG Baltic“.
„Tas dalykas išplauks ir skeletai iš spintos iškris ir jie prieš rinkimus bus matomi“, – BNS svarstė M. Jurkynas.
Antradienį Vilniaus apygardos teismas paskelbė išteisinantis visus kaltinamuosius vienoje didžiausių ir garsiausių politinės korupcijos bylų, kurioje buvęs tuometinio koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis kaltintas kyšių davimu politikams už koncernui naudingų sprendimų priėmimą. Kyšį paėmę kaltintas E. Masiulis, kai kurie kiti parlamentarai.
Teisėsaugai įtariant, kad „MG grupė“, Liberalų sąjūdis ir Darbo partija gavo naudos iš jų atstovų galbūt neteisėtos veiklos, kaltinimai buvo pateikti ir šiems trims juridiniams asmenimis.