• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo rinkimai išgrynino politinių Lietuvos partijų pirmininkavimo problemas. Po rinkimų rezultatų socialdemokratas ir buvęs premjeras Algirdas Butkevičius sakė, kad atsisako partijos pirmininko posto, tačiau partiečiams užprieštaravus, šios minties bent laikinai buvo atsisakyta.

Seimo rinkimai išgrynino politinių Lietuvos partijų pirmininkavimo problemas. Po rinkimų rezultatų socialdemokratas ir buvęs premjeras Algirdas Butkevičius sakė, kad atsisako partijos pirmininko posto, tačiau partiečiams užprieštaravus, šios minties bent laikinai buvo atsisakyta.

REKLAMA

Partijos pirmininko rinkimai vyks kovo mėnesį. Kandidatai ir lyderis, kuris vadovaus valdančiojoje koalicijoje dalyvaujantiems socialdemokratams, kol kas nėra aiškus.

Panaši situacija vyko ir su konservatorių partijos lyderiu, kuris, atsižvelgdamas į Seimo rinkimų rezultatus, pareikalavo išankstinių partijos pirmininko rinkimų. Vakar Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų prezidiumo metu buvo patvirtinti 5 kandidatai, kurie vasario 11-12 dienomis kovos dėl partijos pirmininko posto. Jais tapo dabartinis partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis, Paulius Saudargas, Agnė Bilotaitė, Mykolas Majauskas ir Žygimantas Pavilionis.

Konkurencija partijoje normalu?

Konservatorius Laurynas Kasčiūnas sako, kad aiškaus partijų pirmininko problemų dėsningumo jis nepastebi. Anot pašnekovo, didelėje konservatorių partijoje konkurencija yra teigiamas dalykas. „Žinot, kiekviena partija turi atskirą istoriją, dėsningumo aš čia neįvardinčiau. Mūsų partija visą laiką turėjo laisvus ir demokratiškus rinkimus, kiekvienas partijos narys turi teisę balsuoti. Natūralu, kad pas mus partija yra labiau skėtinė, yra įvairių srovių. Srovės turi savo lyderius, savo žmones, savo atstovus ir jie dabar konkuruos. Pas mus šiaip viskas gerai, yra konkurencija“, - sako L. Kasčiūnas.

REKLAMA
REKLAMA

„Pas mus yra normali konkurencija, skirtingos vizijos partiečių ir partijos išdėstytos. Aš manau, kad bus pasiūlytos vizijos ir Lietuvai, nes mes matom savo stiprybes, matom savo silpnybes. Tai faktas, kad mes esame populiarūs Vilniuje, bet mažiau esam populiarūs regionuose. Tai manau, kad visi kandidatai turėtų atsakyti į šį klausimą - kaip tapti visos Lietuvos politine partija“, - esminį klausimą įvardina pašnekovas.

REKLAMA

Laurynas Kasčiūnas taip pat tikisi, kad kova dėl partijos pirmininko posto nebus kova tarp asmenybių, o išgrynins reikalingą diskusiją. „Aš manau, kad bus labai įdomus mėnuo, tik norėtųsi, kad nebūtų kova kažkokia tai tarp asmenybių, bet varžybomis tarp idėjų. Kad asmeniškumų mažiau būtų, o būtent konceptualios diskusijos“, - sako konservatorius.

Socialdemokratų nykimas

O socialdemokratų partijos padėtį konservatorius vertina kaip politinio veido ir įvaizdžio praradimą.

REKLAMA
REKLAMA

„Socdemams reikia spręsti lyderystės vakuumą, ji realiai nyksta iš politinio žemėlapio, nes valstiečiai juos užtemdė visiškai. Ji neturi savo veido, neneša jokios vėliavos, vadinkim taip. Jei taip ir toliau, jie gali susitraukti iki mažos nišinės partijos. Tai jiems reikia dabar spręsti, ar versti naują puslapį ir naujam žmogui duoti vadovauti, ar politikei iš Europos parlamento, kuri galbūt yra labiau patyrusi, daug mačiusi, ir net turi užslėpto populiarumo“, - sako pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konservatorių lyderis nepasikeis?

Vytauto Didžiojo universiteto politologė Ingrida Unikaitė – Jakuntavičienė sako, kad partijos pirmininkų problema nėra netikėta - tai partijų nepasitenkinimas rinkimų rezultatais. „Kiek tenka stebėti visus tuos procesus, tai matyti, kad vienose partijose natūraliai tas klausimas kyla atsižvelgiant į rezultatus rinkimų. Kur natūralu, kad pralaimėjusieji ar neapsiekusieji tam tikrų rezultatų, kuriuos sau kėlė. Tai natūralu, kad ir socialdemokratų partija, kuri nors ir dalyvauja pozicinėj, valstybės valdymo veikloje, bet matyti, kad nepasiekė tų rezultatų, kuriuos sau buvo išsikėlusi ir dalis narių natūralu, kad kelia tokias mintis apie partijos pirmininko perrinkimą“, - sako politologė.

REKLAMA

Konservatoriams politologė brėžia nesikeičiantį likimą. „Jeigu žiūrėsim į konservatorių partiją, tai taip pat tas klausimas jau buvo akivaizdu, kad gali kilti toks pirmininko klausimas iš karto po rinkimų. Kada pradėjo skirtis pozicijos įvairiais klausimais ir tas nenoras dalies narių laikytis vienos pozicijos, kurios laikosi partijos vadovas. Tai čia vėlgi yra natūralu. Tai dabar mes turim tą situaciją, kai visos politinės partijos kaip ar tai nori pasitikrinti tam tikri vadovai, ar jie dar reikalingi yra. Ar tai jie ieško tapatybės, tam tikro identiteto, kuria linkme eiti: labiau susivienyti, ar kur yra tokios gal aiškesnės frakcijos, skirtingos partijų kryptys, ar matomos vertybės. Tas krikščioniškasis sparnas, ar tas labiau liberaliai konservatyvus ryškiau išsiskiria“, - sako Ingrida Unikaitė – Jakuntavičienė.

REKLAMA

Politologė sako, kad konservatorių kandidatai renkasi atstovauti skirtingas pozicijas, tačiau, anot pašnekovės, pirmininkas nesikeis. „Socialdemokratų partijoje aš matau tikimybę, kad suras jau ir kažką kitą lyderio postui. O dėl konservatorių tai sunku kažką taip aiškiai pasakyti, kiek ten proporciškai jėgos kariauja, bet iš tų visų kandidatų matomas toks labai susiskaidymas. Nes sakykim, iš vienos pusės, yra daugiau tų galimų kandidatų, kurie atstovauja tą krikščionišką sparną. Bet man tai mažai tikėtina, kad konservatoriai išsirinks naują lyderį“, - sako pašnekovė. 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų