Jo manymu, socialdemokratai (LSDP), sudarydami koaliciją su DP, paaukotų savo ir valstybės prestižą. Tuo tarpu socialdemokratų partijos lyderis Algirdas Butkevičius tvirtina neįsivaizduojantis valdančiosios koalicijos be DP, o apie „vaivorykštinę“ koaliciją negalvoja.
„Jeigu pono Kubiliaus retorika yra tokia autokratinė arba dar sovietinio mąstymo, kad rinkėjų nuomonė nieko nereiškia, o tiesiog norėtų, kad visuomenė neturėtų jokios įtakos formuojant tiek Vyriausybę, tiek Seime daugumą, tai čia tegul lieka konservatorių noras“, – ketvirtadienį sakė žurnalistams A. Butkevičius.
Premjeras – politinis chameleonas
„Šiomis aplinkybėmis valdančioji koalicija su DP, mano įsitikinimu, iš tikrųjų kenktų ir valstybės autoritetui, ir tiems patiems socialdemokratams, bet čia jau jų reikalas. Galiu labai paprastai pasakyti – jeigu patys socialdemokratai pagaliau suvoks, kad aukoti valstybės prestižą ir partijos prestižą nebegalima, tai aš matau visas galimybes sudaryti koaliciją be DP“, – sakė A. Kubilius „Žinių radijui“.
Tačiau čia reikėtų prisiminti tai, ką premjeras kalbėjo 2009 metais, kai į koaliciją kvietė DP, kuri tuo metu jau buvo kaltinama juodosios buhalterijos byloje: „Tai tą faktą irgi vertiname, nėra taip, kad nevertintume. Bet iš kitos pusės mes matome poreikį Seime pasiekti kiek galima stabilesnį darbą, konstruktyvumą ir rezultatyvumą.“
Naujienų portalas Balsas.lt aiškinosi, ką toks ministro pirmininko skirtingas tos pačios situacijos vertinimas galėtų reikšti.
„Tai tuščias argumentas. Čia yra politinis chameleonizmas“, – teigia politologas Algis Krupavičius, pažymėdamas, kad kai DP paramos reikėjo balsavime dėl Visagino atominės elektrinės (VAE) projekto, tai DP buvo vietoje ir gera, jokių didelių priekaištų jai nesakė.
„Iki pirmo rinkimų rato mažai kas tikėjo, kad DP gali būti pirmoje vietoje pagal mandatų skaičių daugiamandatėje apygardoje, tai irgi kritika buvo gana nuosaiki ir ant DP vajus prasidėjo po pirmojo rinkimų rato, kai paaiškėjo rezultatai, kad DP yra pirmoje vietoje. Tuomet ir bylos klausimas iškilo, ir valstybės garbės beiorumo klausimai, ir panašūs dalykai...“, – paaiškino pašnekovas.
Ieškoma demagogiškų argumentų
Jo nuomone, politiniams lyderiams nekorektiška taip elgtis: vakar kalbėjo vienaip, o šiandien kalba antraip, rytoj kalbės trečiaip, juk tam tikras pažiūrų ir nuostatų nuoseklumas turi būti. „Jei pasakė, kad tai juoda, tai ir yra juoda, jeigu kas nors radikaliai naujo nepaaiškėjo. Šiuo atveju nieko naujo nėra paaiškėję, visos aplinkybės yra tos, kurios buvo ankščiau, ir dabar ieškoma demagogiškų argumentų, kurie leistų save parodyti geresnėje šviesoje“, – svarstė A. Krupavičius.
Specialistas priminė ir tai, kad prieš ketverius metus „vaivorykštės“ koalicija netiko, todėl TS-LKD vietoje LSDP kvietėsi Arūno Valinsko partiją. Tada ir prezidentė aiškino, kad apskritai vaivorykštė yra trumpalaikis reiškinys gamtoje ir jos negalėtų būti ir politikoje. „Dabar ratas apsisuko ir vaivorykštė, norint išlikti valdžioje, yra gerai, ir socialdemokratai tiktų į partnerius. Interesų formatyvas yra kitas – visomis įmanomomis priemonėmis likti valdžioje, labai liūdna šioje situacijoje, kad yra manipuliuojama visuomenės nuomone. Nes tokie argumentai labai akivaizdus pavyzdys, kaip yra manipuliuojama visuomenės nuomone, siekiant savo interesų“, – teigė pašnekovas.
A. Kubilius populiarumo nebesivaiko
A. Krupavičiaus manymu, ištikimam konservatorių rinkėjui tokia premjero retorika vargu ar patinka, bet tos partijos rinkėjai mąsto taip, kad geriau eiti obuoliauti su socialdemokratais, negu apskritai iškristi iš valdžios rogių.
„Rinkėjo atmintis pakankamai trumpa, paprastai ilgam neprisimena vienų ar kitų politinių lyderių pareiškimų. Antra vertus, pats A. Kubilius neturi, ko prarasti, jo reitingai ir populiarumas visuomenėje žemi, Vyriausybė taip pat nepopuliariausia per visą Nepriklausomos Lietuvos istoriją. Tiesą sakant, visuomenės nuomonė jam nėra itin svarbi, jis elgiasi pagal savo interesus“, – pabrėžė politologas.
Jei DP laimėtų, kalbėtų priešingai
Paklaustas, kaip keistųsi konservatorių retorika, jei apibendrinus rinkimų rezultatus, DP būtų užėmusi pirmąją vietą, pašnekovas svarstė, kad pokytis tikrai būtų matomas.
„Dabar susipriešinimas tarp TS-LKD ir DP yra labai akivaizdus, bet buvo kitokių laikų, kai santykiai buvo ženkliai geresni ir DP buvo vertinama kaip potencialus koalicinis partneris. Jeigu būtų DP laimėjusi labai daug balsų – 50 proc. naujame Seime, ko gero, konservatorių retorika būtų ženkliai kitokia ir, jeigu ir būtų buvusi kokia nors viltis likti valdžioje koalicijoje su DP, manau, kad jie kalbėtų gerokai priešingai, negu kalba dabar“, – svarstė jis.
Iš kur žino, kada galėtų baigtis byla?
Interviu „Žinių radijui“ metu A. Kubilius taip pat išdėstė vieną „neatsargią“ mintį: anot jo, DP turėtų likti opozicijoje, kol bus baigta byla, o ji galėtų būti baigta jau šių metų pabaigoje ar kitų pradžioje. Čia kyla klausimas, kiek korektiška tokio aukšto rango politikui svarstyti, kada turėtų būti užbaigtas teisminis procesas, priklausantis ne nuo politikos, o nuo teisėsaugos institucijų darbo kompetencijos.
„Politikams reikėtų atsiminti vieną paprastą dalyką – tiesiogiai ar netiesiogiai daryti spaudimą teisėsaugos institucijoms negalima ir nereikia, nes lazda turi du galus ir paprastai beveik “nekalti“ politikų komentarai yra pateikiami svarstyti prieš visą Lietuvą Europos žmogaus teisių teisme (EŽTT). Jie atsisuka bumerangu, būna vienas iš svarbių įrodymų, kad teismai nebuvo nepriklausomi spręsdami vieną arba kitą procesą ar bylą", - pabrėžė A. Krupavičius.
Pasak jo, čia galima įžvelgti premjero neapdairumą ir neatsargumą. „Nesvarbu, koks politiko rangas, bet tokių komentarų reikėtų vengti“, - teigė pašnekovas.
Kur dingo Prezidentės nepartiškumas?
Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojo, politologo Alvido Lukošaičio nuomone, šiuo metu pro pirštus praslysta vienas labai svarbus klausimas apie prezidentės nepartiškumą.
„Ta konstitucinė yda mūsų... Šita situacija yra daugiau negu iškalbinga, mes turėjome tokių situacijų ir prie Algirdo Brazausko, ir prie Rolando Pakso, labai nemaloniai nuteikia ir daro tam tikrą žalą mūsų demokratinei ir teisinei valstybei“, – sakė jis.
„Vaivorykštės“ koalicija nereikalinga
Vertindamas premjero pasvaičiojimus apie „vaivorykštės“ koaliciją, jis teigė, kad tokios idėjos realizavimas yra sunkiai įsivaizduojamas dalykas realumo prasme, be to, nėra jokių aplinkybių ar sąlygų, verčiančių būtent taip elgtis.
„Politinė kultūra, partijų santykių, bendradarbiavimo ir konkuravimo tradicijos partinėje sistemoje akivaizdžiai sufleruoja, kad nieko gero nesigautų iš tokios pastangos ar bandymo. O kas kam patinka, kas ką labiau proteguoja, stumia į priekį ar tempia atgal į dugną, čia yra kitas klausimas“, - tikino politologas.
A. Lukošaitis pabrėžė, kad „vaivorykštės koalicija“ – nereikalinga, netikslinga ir nėra pagrįsta šiandien. Pasak jo, mažumos Vyriausybė negalima, nepriimtina ir būtų neefektyvi, vertinant visus institucinius, kultūrinius ir visus kitus mūsų sistemos aspektus.
Mažumos Vyriausybė – rizikinga ir neefektyvu
Politologas paaiškino, kad bandymai padaryti formalią mažumos Vyriausybę, kai pagal mandatų skaičių ji yra mažumoje dauguma, tačiau pasirašo konkrečius bendradarbiavimo susitarimus dėl paramos tam tikriems projektams, programoms su oponuojančiomis jėgomis Parlamente, yra įmanoma, tačiau pakankamai rizikinga ir tikėtina, kad pasibaigtų tam tikrais neefektyvumais.
„Tas buvo padaryta tų pačių konservatorių su Gedimino Kirkilo mažumos Vyriausybe. Nereikia prisigalvoti per daug, nereikia verstis per galvą ir slidinėti lygioje vietoje, tada mes tik papildomų problemų prisigalvojame ir prisidarome, kurdami daugumas Parlamente ir Vyriausybes“, – dėstė savo nuomonę politologas.
A. Lukošaitis paaiškino, kad iš esmės yra painiojami prioritetai – kas bebūtų kalbama ir kaip bebūtų gudraujama, sprendžiant visas iškilusias problemas, pirmoje vietoje yra tautos valia, o tik vėliau visi kiti dalykai, susiję su įstatymo netobulumu, Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) problemomis, policijos ir kitų tarnybų darbu, „blogu, netinkamu ir nesugebančiu Vaigausku“ (VRK pirmininku Zenonu Vaigausku – Balsas.lt).