Panašu, kad kai kurie Klaipėdos miesto tarybos nariai posėdžių lankymą laiko bergždžiu laiko leidimu: jie žino, kad ir už pravaikštas gaus pilną "vokelį". Iki praėjusių metų rugpjūčio už posėdžių nelankymą Tarybos narys galėdavo prarasti iki 50 proc. išmokos, skirtos su Tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms padengti. Politikai susimažino išmokų dydį nuo 900-1,2 tūkst. iki 700 Lt, tačiau išbraukė visus punktus apie finansines sankcijas.
To pasekmė - neįvykstantys posėdžiai, į kuriuos išrinktieji tiesiog nebevaikšto.
Nukentės finansiškai
Paskutinis lašas kantrybės taurėje buvo kovo 8-ąją neįvykęs Tarybos Finansų ir ekonomikos komiteto posėdis. Minėtas komitetas - kone svarbiausias iš visų, tačiau į posėdį atėjo tik pats jo pirmininkas Alfonsas Bargaila.
Per šį posėdį Tarybos sekretorius Vidmantas Plečkaitis turėjo pristatyti šių metų Tarybos darbų planą, atvyko sirgdamas, tačiau išėjo nieko nepešęs.
"Man jau nervus gadina tokie dalykai. Suprantu, vienas komiteto narys pranešė apie sergantį vaiką, o kiti? Nusprendžiau rengti Tarybos sprendimo projektą, kad vėl būtų grąžinta senoji tvarka. Nedalyvavai bent viename Tarybos posėdyje - išmoka už tą mėnesį mažinama 30 proc., nesilankei komitetų, komisijų ar Kolegijos posėdyje - dar minus 20 proc. Kas čia per netvarka: nori - ateini, nori - ne?" - stebėjosi V. Plečkaitis.
Įtikima, kad grąžinti sankcijas Taryba bandys balandžio mėnesį vyksiančio posėdžio metu.
Tarybos sekretoriaus manymu, prarasti dalį išmokos pretenduotų tie stropumu nepasižymintys politikai, kurie posėdžių nelanko be pateisinamos priežasties.
Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas Alfonsas Bargaila "Vakarų ekspresui" teigė pritariantis tvarkos griežtinimui, apie tai jis ne kartą sakęs ir uostamiesčio merui.
"Dabar krizė, tad jei politikas supras, kad dėl posėdžių nelankymo praras kad ir 350 litų, manau, susivoks, - pinigai juk nesimėto. Komitetų posėdžius būtina lankyti, nes ten yra proga pasireikšti, diskutuoti, spręsti klausimus. Taryboje rankas kilnojame kartą į mėnesį, o komitetai dirba kas savaitę. Komiteto nariai informaciją apie posėdį elektroniniais laiškais gauna 3-4 dienos prieš posėdį. Ne maži vaikai, bet kai kuriems trūksta sąmoningumo. Po to ateina į Tarybą ir pradeda rėkauti, nors komitetų posėdžiuose net nesilankė", - dėstė jis.
Europoje - griežtai
Buvęs uostamiesčio meras ir europarlamentaras Eugenijus Gentvilas taip pat sutinka su idėja grąžinti finansines bausmes už pravaikštas.
"Gal tuomet Tarybos nariai kiek kitaip žvelgs į tas išmokas. Pats nedalyvavau gal dviejuose Turto komiteto posėdžiuose, tačiau kartą buvau komandiruotėje, o kitą - Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos posėdyje. Esu už griežtas bausmes. Kaip Europos Parlamente: praleidai posėdį - netenki tos dienos dienpinigių", - "Vakarų ekspresui" sakė jis.
E. Gentvilui savo kailiu teko patirti Europos Sąjungos institucijų biurokratijos griežtumą dėl posėdžių nelankymo.
"Man reikėjo deklaruoti savo šeimos narius, tad užrašiau žmoną ir tris vaikus. Čia dėl kompensacijos mirties atveju. Buvau Strasbūre, vyko plenariniai posėdžiai, o man teko vykti į gimtinę palaidoti uošvį. Nebuvau tris dienas. Ir nesvarbu, kad nelaimė: nuo manęs nurėžė visus tų dienų dienpinigius. Į dieną gaudavau po 960 Lt", - sakė jis.
Už tai, kad reikėtų grąžinti finansines bausmes, pasisakė Turto komiteto pirmininkas Jurijus Šeršniovas, Teritorijų planavimo komiteto vadovas Valentinas Greičiūnas.
"Jei jau politikai įbrido į šią veiklą, tai tuos 4 Tarybos kadencijos metus privalo dirbti, jausti atsakomybę. Pagrūmojimai ne visus veikia, reikia sankcijų", - tikino pastarasis.
Reti svečiai
Priminsime, kad į Strateginės plėtros komitetą pernai ilgai nevaikščiojo Rimantas Cibauskas, neįvykdavo posėdžiai. Dabar šis politikas, tapęs komiteto vadovu, jau kalba, kad posėdžiai visada vyksta.
Reta viešnia savivaldybės administracijos koridoriuose yra Lilija Pupinytė: ši Tarybos narė apskritai ignoruoja Miesto ūkio komiteto posėdžius, nereguliariai lankosi ir Tarybos posėdžiuose. Kalbama, kad ji daugiausiai laiko praleidžia Didžiojoje Britanijoje.
Tam, kad politikas galėtų būti pašalintas iš Tarybos, jis turi praleisti tris posėdžius iš eilės. Tačiau ir to nepakanka: pašalinimą turi inicijuoti Tarybos Etikos komisija, o jei ji to nedarys oficialiai, Tarybos narys ir toliau nepraras mandato.
Denisas NIKITENKA