Klaipėdos miesto savivaldybėje bręsta naujas skandalas, galintis atsiliepti visų klaipėdiečių gyvenimui. Teismui aiškinantis, ar tikrai esamiems ir buvusiems tarybos nariams iš uostamiesčio biudžeto buvo išmokėta beveik 700 tūkst. litų atlyginimams ir kanceliarinėms išmokoms mokėti neva pagal negaliojančius savivaldybės tarybos sprendimus, paaiškėjo, kad tokių oficialiai negaliojančių politikų sprendimų yra gerokai daugiau ir jie gali būti skaičiuojami net šimtais.
Klaipėdos miesto apylinkės teisme toliau nagrinėjama byla, kurioje kaip atsakovai patraukti net 58 buvę ir esami pajūrio politikai.
Prokurorai neabejoja, kad visi šie asmenys neteisėtai iš miesto biudžeto gavo net 689 209 litus ir 24 centus. Neva 2006–2008 metais jiems atlyginimas mokėtas pagrindinėse darbovietėse ir už laiką, praleistą vykdant tarybos nario pareigas.
Pasak prokurorų, tarybos nariai turi teisę gauti atlygį už darbą taryboje, tačiau jie savivaldybei turi pateikti pažymas apie tuo metu iš pagrindinės darbovietės negautą atlyginimo dalį. Tokių pažymų nė vienas tarybos narys nepateikė.
Politikams atlyginimai ir kanceliarinės išmokos mokėtos neva pagal negaliojančius savivaldybės tarybos sprendimus – pastarieji nebuvo paskelbti vietinėje spaudoje.
Šį faktą nustatė prokurorų tyrimą ir kreipimąsi į teismą inicijavusi Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė.
Argumentas, kad savivaldybės tarybos sprendimai negalioja, nes nebuvo paskelbti vietinėje spaudoje, ypač įsiminė žinomam istorikui ir politikos apžvalgininkui Vygantui Vareikiui. Prokurorų teigimu, šis tarybos narys miesto biudžetui „skolingas“ 27 706 litus.
„150 litų kanceliarinėms išmokoms apmokėti mums skirta per 2003 metų kovo 27 dieną vykusį tarybos posėdį. Aš atidžiai peržiūrėjau visus tų metų kovo ir balandžio mėnesių uostamiesčio laikraščius ir nė viename šio tarybos sprendimo paskelbimo neradau. Tačiau įdomiausia tai, kad nebuvo paskelbtas nė vienas iš 79 tądien priimtų mūsų sprendimų“, – tvirtino V.Vareikis.
Tarp šių sprendimų yra ir pora ypač aktualių uostamiesčio gyvenimui – nustatytos keleivių vežimo vietiniais maršrutais ir maršrutiniais taksi bilietų kainos, įsteigta miesto viešojo transporto darbą organizuojanti viešoji staiga „Klaipėdos keleivinis transportas“.
„Jei niekas neskųs, viskas bus legalu. O jei kas nors ims ir užsimanys ginti viešąjį interesą? Ar koks pensininkas pareikalaus grąžinti pinigus už autobuso bilietus, nes sprendimas nebuvo skelbtas spaudoje ir, vadinasi, yra neteisėtas“ – sakė „Respublikai“ V.Vareikis.
Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje „Respublikai“ aiškino, kad šie politiko argumentai yra netiesioginis noras pateisinti tarybos sprendimą.
„Neva aš esu subjektyvi ir kiti sprendimai man nerūpi, – atkirto K.Vintilaitė. – Tačiau aš nesu atsakinga už šio posėdžio teisėtumą, nes Vyriausybės atstove pradėjau dirbti vėliau, nuo 2003 metų liepos. 2008 metais pradėjau aiškintis išmokų teisėtumą, kai taryba ir meras nepaisė mano reikalavimų. Mano tikslas nėra kelti viso posėdžio teisėtumo klausimą, viską sujaukti ir nieko nedaryti. Priešingai – taisyti. Meras ir taryba turėtų kuo greičiau pasirūpinti, kad viskas būtų ištaisyta ir nereikėtų naikinti tokių svarbių visam miestui sprendimų“.
Darius ČIUŽAUSKAS