• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasti partijų reitingai prieš artėjančius savivaldos rinkimus, netrukdo politikų svajonėms: gauti mero regalijas, laimėti taryboje tiek pat vietų, kiek turėjo, ar net daugiau. Dabartiniai išrinktieji bijo būti nušluoti dėl skandalų ir korupcinių ryšių, bet apie tai tyli. Svarbu pakliūti į valdžią, nes beveik visi tvirtina, kad į koaliciją eitų su bet kuo. Ta pati panelė tik kita suknelė?

REKLAMA
REKLAMA

Liberalcentristai morale nesusirūpino

Po reitingavimo liberalų ir centro partijos Šiaulių skyriaus sąrašo viršūnėje – dabartinis Šiaulių meras Genadijus Mikšys, nors jis ir nebuvo reitinguotas. Pasak antruoju numeriu sąraše einančio Vaclovo Vingro, G. Mikšiui pirmoji vieta patikėta todėl, kad jis yra skyriaus pirmininkas.

REKLAMA

Paklaustas, ar tai, kad G. Mikšys supainiojo viešuosius ir privačius interesus, kai parinkus vietą Daušiškių kapinėms buvo išmokėtos kompensacijos mero giminaičiams, bendrapartietis atsakė jau girdėta fraze: mero uošvė nėra jam artima giminaitė.

Anot V. Vingro, skyriaus nariai buvo informuoti apie Valstybinės tarnybinės etikos komisijos sprendimą, jog meras pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą, bet tai nepakeitė jų nusistatymo pakelti G. Mikšį į patį sąrašo priekį. Jis taip pat yra liberalcentristų siūlomas kandidatas į kitos kadencijos miesto merus.

REKLAMA
REKLAMA

Liberalcentristų negąsdina ir tai, kad jų partijos reitingas artėja prie nulio. Pasak V. Vingro, nacionalinio lygmens reitingai savivaldai netinka, nes reikia atsižvelgti „į vietos kontekstą“. Esą liberalcentristų pirmame dešimtuke yra gerai šiauliečiams pažįstami žmonės – Kazimieras Šavinis, buvęs universiteto rektorius Vincas Laurutis, gydytojas Gintaras Karalevičius. Prie jų galbūt prisidės profesorius Vytenis Rimkus, nors jis dar nebuvo reitinguotas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gal aš nekuklus, nekritiškas, bet manau, kad mūsų pirmoji dešimtis yra stipri“,– sakė V. Vingras. Anot jo, to turėtų pakakti, kad liberalcentristai išlaikytų turimas 5 vietas Šiaulių miesto Taryboje.

Tuo tarpu kitų partijų sėkme V. Vingras linkęs abejoti. Jis nėra įsitikinęs, ar dabartinė valdančioji koalicija liks valdžioje, nes mano, kad mažiau vietų gaus konservatoriai ir „darbiečiai“.

REKLAMA

Anot V. Vingro, liberalcentristai į koaliciją eitų su daugiausiai mandatų laimėjusiomis partijomis, nors pagal pažiūras artimesnės būtų liberaliosios jėgos. Neaišku, ar pavyktų bendradarbiauti su Andriumi Šedžiumi, kuris vadovauja nepartiniam sąrašui. „Jeigu Tarybos nariai negatyviai žiūrės į personaliją, nebus bendro darbo“,– įsitikinęs V. Vingras.

REKLAMA

Tvarkiečiai draugautų su visais

Vienas iš Šiaulių libdemų lyderių Vidmantas Japertas „Šiaulių kraštui“ patvirtino, kad greičiausiai jis ir bus partijos siūlomas kandidatas į miesto merus. Kaip išsidėstys rinkiminis tvarkiečių sąrašas, paaiškės po reitingavimo, vyksiančio spalio pabaigoje, skyriuose.

V. Japerto teigimu, libdemai ruošiasi dalyvauti formuojant valdančiąją daugumą ir neturi išankstinio nusistatymo, su kuria nors politine jėga nebendrauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, kas bus opozicija, V. Japertas konstatavo, kad šios kadencijos Taryboje opozicijos darbo nemato: „Valdžią labai kritikuoja spauda“.

V. Japertas neigiamai vertina socialliberalų ir socialdemokratų ketinimus savo sąrašus puošti Seimo narių Valerijaus Simuliko ir Edvardo Žakario pavardėmis. „Tai – manipuliavimas žmonių pasitikėjimu. Jeigu neketini padėti Seimo nario mandato, nereikėtų eiti į sąrašą“,– mano jis.

REKLAMA

V. Japertas kritikavo buvusios merės Vidos Skačkauskitės norą kartu su visuomenininkų sąrašu sugrįžti į valdžią. Vienos iš profsąjungų susivienijimo lyderės Rasos Jasmontienės ketinimus dalyvauti savivaldos rinkimuose, politikas pavadino veidmainiavimu: „Profsąjungos ne pirmi metai politikoje, tik nenori to pripažinti. Vietoj to, kad atstovautų žmonių interesams, eina į valdžią. Ale visuomeninė struktūra, kuri patraukia į valdžią, jau nebegali tapatintis su viešąja nuomone, nes yra suinteresuota dalyvė, nebeišsiskirianti iš kitų politinių partijų“.

REKLAMA

Pats V. Japertas – vienos bendrovės generalinis direktorius, taip pat atstovauja verslo interesams – yra Prekybos pramonės ir amatų rūmų prezidentas.

Konservatorius gali lažintis

Šiaulių konservatoriams vadovaujantis Jonas Bartkus – vienas iš Šiaulių banko valdybos narių. Bankininkas nesutinka, kad per šiuos savivaldos rinkimus A. Kubiliaus valdymu nusivylę rinkėjai nusigręš nuo konservatorių. „Galiu lažintis, kad turėtas penkias vietas Taryboje vėl gausime“,– įsitikinęs skyriaus pirmininkas. Jis prieštarauja ir tam, kad taupymo žirklės skaudžiausiai įkirpo pažeidžiamiausiems visuomenės sluoksniams. „Aš pats dirbu banke, matau, kad ir verslininkams sunku – jie bankrutuoja. Kam per krizę lengva?“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Bartkus dar nežino, ar jis bus konservatorių kandidatas į mero postą. Jei rinkėjai sąraše iškels gydytoją Birutę Mariją Paplauskienę į pirmą vietą, tada ji galėtų pretenduoti į meres. Nors pagal skyriaus reitingavimą B. M. Paplauskienė yra trečia po J. Bartkaus ir V. Damulevičiaus.

Paklaustas, ar nesusvyravo pasitikėjimas savivaldybės administracijos direktoriumi V. Damulevičiumi po to, kai paaiškėjo jo žmonos verslo „ypatumai“ prie Šiaulių ligoninės už dyką išnuomotame pastate, skyriaus pirmininkas atsakė: pasitiki V. Damulevičiumi ir toliau.

REKLAMA

Konservatoriai taip pat pasitiki „šiukšlių kare“ dalyvaujančios AB “Specializuotas transportas“ direktoriumi Rolandu Staniu, kuris irgi įrašytas sąraše.

Visuomeninkų norą dalyvauti politikoje J. Bartkus vertina skeptiškai: „Išsivaikščios kaip Valinsko partija Seime“.

Šokantis politikas vadovaus nepartiniam sąrašui

Seimo narys ir šokėjas ant parketo Andrius Šedžius į savivaldos rinkimus veda nepartinių kandidatų sąrašą, kuriame yra 31 asmuo. Aukštos vietos sąraše numatytos dar daugumai nieko nesakančioms pavardėms – pedagogei Rasai Rojienei, parduotuvių tinklą valdančios bendrovės direktoriui Sauliui Jurkui, dėstytojai Vaivai Macijauskienei, privačios klinikos direktorei Jurgitai Jankauskienei. Pirmumas sąraše priklausys nuo pačių kandidatų aktyvumo.

REKLAMA

A. Šedžiaus teigimu, jį remia ir daugiau žmonių, susibūrusių dviejų „D“ klube “Demokratija ir darbas“. Dalis rėmėjų, anot pašnekovo, perėjo iš socialdemokratų partijos.

A. Šedžius kaip galimus koalicijos partnerius rinktųsi socialdemokratų, socialistų partijas, socialliberalus. „Savivaldoje nesvarbu – socialdemokratai ar konservatoriai, čia sprendžiami daugiau žemiški reikalai“, – sakė A. Šedžius.

REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, ar išrinktas pasiliktų dirbti Šiauliuose, atsakė, kad tai priklausys nuo aplinkybių.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija viename savo sprendimų pirmadienį paskelbė, kad dalyvavimas savivaldos rinkimuose, iš anksto žinant, kad bus atsisakyta tarybos nario mandato, neatitinka Valstybės politikų elgesio kodekso principų, o „rinkėjai jaučiasi apgauti“.

Fantazijos ir netikri deimantai

Socialdemokratai kol kas turi tik abėcėlinį kandidatų sąrašą, bet pirmoji vieta rezervuota Seimo nariui Edvardui Žakariui. Kiti sąrašo vedliai paaiškės po reitingavimo. Pasak vieno iš socialdemokratų lyderio Vytauto Juškaus, pirma vieta sąraše dar negarantuos, kad žmogus bus siūlomas į merus. Socialdemokratai ketina atsižvelgti į rinkėjų nuomonę – kandidatas į merus turės surinkti daugiausiai rinkėjų balsų.

Tačiau E. Žakaris, anot V. Juškaus, yra pasakęs tiesiai šviesiai, jog į merus neis. Tai, kad Seimo narys bus netikras deimantas, pripažįsta ir miesto socialdemokratams vadovaujantis Alvydas Šedžius. Beje, jis pats į savivaldos rinkimus žada eiti ne miesto, o rajono socialdemokratų sąraše. A. Šedžius ketina trauktis iš socialdemokratų miesto skyriaus pirmininko posto, bet nepaliks partijos, kaip padarė jo sūnus Andrius.

REKLAMA

V. Juškus paneigė A. Šedžiaus kalbas, kad dalis jo rėmėjų atėjo iš socialdemokratų partijos skyriaus. „Tegul jis nefantazuoja – niekas niekur neišėjo. Gal jis tikėjosi, kad su juo žmonės eis, bet taip neįvyko“,– šypsojosi V. Juškus.

Koalicijoje socialdemokratai pasiruošę dirbti su „visais absoliučiai“ – V. Juškus prisiminė, kad praėjusioje kadencijoje dirbo ir su M. Murza, ir su konservatoriais.

Finansinės grupuotės interesai

Socialliberalai dar nereitingavo savo narių į rinkiminį sąrašą, tačiau tikisi, kad jį pavyks iš esmės atnaujinti. Jeigu bus pasiūlytas, Seimo narys V. Simulik taip pat ketina eiti į sąrašą, bet nepatvirtino, ar išrinktas dirbtų Šiauliuose. „Jeigu valdančiąją daugumą reikės lipdyti iš 5 – 6 partijų ir priklausyti nuo kažkieno ambicijų, liksiu Seime, jei susiklostys geresnė situacija, gal ir sutikčiau vadovauti miestui“,– sakė V. Simulikas.

Politiko nuomone, socialliberalai galėtų sulaukti centro ir kairės politinių jėgų palaikymo palaikymo, bet esą valdžia turėtų dirbti miestui, o ne finansinės grupuotės interesams.

Paprašytas įvardinti, kas ta grupuotė, Seimo narys teigė apie jos egzistavimą įspūdį susidaręs ir iš „Šiaulių krašto“ publikacijų: “Pavyzdžiui, apie sąvartyno reikalus. Mes, parlamentinė grupė, dar pernai prašėme Valstybės kontrolės patikrinti, kas dedasi sąvartyne, bet tai nebuvo padaryta“.

REKLAMA

Komikai ir tragikomikai

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys konstatavo, kad šiuo metu politikų ir partijų reitingai rekordiškai žemi ir visuomenė juos vertina tik negatyviame kontekste. Tiriant kodėl, apklaustieji sakė, jog politikams rūpi tik jų pačių, o ne žmonių interesai. “Dažnai savivaldybių tarybų, Seimo nariai apskritai atrodo komiškai ir tragikomiškai“,– teigė V. Gaidys.

Sociologo teigimu, sunku suprasti, kuo partijos skiriasi viena nuo kitos. „Anksčiau nesutapdavo bent politikų požiūris į praeitį, o jeigu dabar reiktų charakterizuoti, kuo skiriasi socialdemokratai nuo Darbo partijos ar „Tvarkos ir teisingumo“, negalėčiau įvardinti“,– pripažino V. Gaidys.

A. Kubiliaus reitingas žemiausias.

„Valdančiųjų populiarumas krito kelis kartus, o opozicija, pavyzdžiui, socialdemokratai, įgijo tą patį svorį, kurį turėjo prieš ankstesnius rinkimus – švytuoklė apsisuko“, – mano V. Gaidys.

Direktorius pripažino, kad partijų jungimasis į koalicijas yra be ideolioginių pagrindų, atsitiktinis, o politikų pasitikėjimas savimi ir būsimų vietų skaičiavimas – nepagrįstas.

REKLAMA

„Beveik per visus rinkimus atsirasdavo nauja jėga, kuri pakeisdavo politinį peizažą. 2000 metais atsirado Naujoji sąjunga, 2004– aisiais iš niekur – Darbo partija, 2008– aisiais Valinsko partija, greičiausiai, ir dabar taip bus“,– sakė V. Gaidys.

Viešosios nuomonės tyrėjas Seimo narių dalyvavimą savivaldos rinkimuose savo pavardėmis puošiant partijų sąrašus pavadino paprasčiausia rinkėjų apgavyste.

Irena BUDRIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų