Vertindami referendumo dėl Visagino atominės elektrinės (VAE) statybos rezultatus, kai kurie politikai ragina atlikti išlaidų, susijusių su šiuo projektu, auditą, o žinomo žurnalisto Algimanto Čekuolio viešai reikštą „pilietinę poziciją“ vadina klaidinančia reklama.
B. Vėsaitė: VAE būtų statoma už žmonių pinigus
Paklausta, kodėl daugelio Lietuvos televizijų prieš referendumą transliuotą žinomo žurnalisto Algimanto Čekuolio aiškinimą, kodėl reikia statyti VAE, ji vadina klaidinančia reklama, socialdemokratė Birutė Vėsaitė žurnalistams aiškino buvusi nustebinta ir dėl to, kad tai esą buvusi ne reklama.
„Mane labai nustebino, kad tai, pasirodo, buvo ne reklama, o pilietinės pozicijos išraiška. Ir visos televizijos šią „išraišką“ transliavo. Be lėšų investavimo ir dar klaidinančią rinkėjus“.
Paprašyta patikslinti, dėl ko vadina A. Čekuolio pasisakymą klaidinančia reklama, ji aiškino:
„Buvo sakoma, kad elektrinė nebus statoma už mokesčių mokėtojų lėšas. Atleiskite, o kas yra Lietuvos žmonės? Ar ne elektros energijos pirkėjai? Šios lėšos praktiškai jau yra kalkuliuojamos į viešuosius interesus atitinkančias paslaugas. 200 mln. litų jau išleista VAE. Ir tas lėšas ir toliau leisime, nes kitais metais jau numatyti detalieji planai kelių statybai. Vadinasi, esamų kelių neremontuosime, tiesime naujus?“
Seimo narys Žilvinas Šilgalis taip pat tvirtina, kad A. Čekuolio pasisakymas prieš referendumą neatitinka tiesos.
„Kiekvienas žmogus turi teisę turėti nuomonę. Aš gerbiu p. A. Čekuolį, bet negerbiu žmonių, kurie siekdami savo interesų meluoja visuomenei. Tai buvo akivaizdus, įžūlus ir viešas melas“, – pareiškė jis žurnalistams pabrėždamas, kad per referendumą tai atsisuko „antru galu“ prieš pačius akcijos rengėjus.
Reikalauja audituoti išlaidas
„Reikės išsiaiškinti, kiek lėšų sunaudota referendumo agitacinei propagandai, ir dar neteisėtai. Ką darė VAE? Ji sudarė su masinės informacijos priemonėmis sudarė sutartis, kaip teigiama, ne mažau kaip už 2 su viršum mln. litų. Negalima neteisėtai švaistyti pinigų“, – sakė žurnalistams vienas referendumo dėl VAE statybos iniciatorių Seimo krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis.
O socialdemokratė B. Vėsaitė užsimena, kad reikėtų įvertinti visų, su VAE projektu susijusių išlaidų tikslingumą.
„Manau, kad reikėtų atlikti Energetikos ministerijos ir visų kitų organizacijų, kurios prisilietė prie šio projekto, auditą ir įvertinti, kiek lėšų jau yra išleista“, – sakė ji, klausdama, kas prisiims atsakomybę už pinigus, kurie jau išleisti ir už būsimas išlaidas, nes „už tuos 200 mln. litų mes jau būtume renovavę 200 namų, ir pora tūkstančių šeimų jau būtų džiaugęsi pigesne šiluma. Ir jau būtume mažiau importavę dujų“.
„Pažangios šalys, kurios siekia inovacijų, kurios siekia tausoti gamtą, propaguoja naująją ekonomiką – „žaliąjį augimą“, – kalbėjo ji ragindama peržiūrėti nacionalinę energetikos strategiją.
„Reikia peržiūrėti nacionalinę energetikos strategiją ir pasakoti ne apie Marso ir Veneros užkariavimą, o žiūrėti, kas yra po kojomis, kaip žmonės gyvena. Tegul paagituoja ties daugiabučių laiptinėmis, ir sužinos, ką žmonės galvoja apie Lietuvos valdžią“, – siūlė stumiantiems VAE projektą B. Vėsaitė.
Kaip žinoma, prieš referendumą daugelio Lietuvos televizijų transliuotas A.Čekuolio pasisakymas buvo įvertintas nevienareikšmiškai, o pačiam žurnalistui vėliau teko aiškintis, kad tai buvusi ne reklama – jis esą išsakė savo pilietinę poziciją ir darė tai ne už pinigus.
Kartu su Seimo rinkimų pirmuoju turu surengtame referendume dėl VAE statybos 62,68 proc. rinkėjų balsavo prieš. ,,Už“ naujos jėgainės statybai tarė tik 34,09 proc. referendumo dalyvių, tačiau kai kurie VAE projekto šalininkai, skaičiuodami visus į sąrašą įtrauktus rinkėjus bando aiškinti, kad tautos pareikštas „Ne“ esą atspindi tik trečdalio Lietuvos žmonių nuomonę.
Taip pat skaitykite:
A. Čekuolis: kaip ir Sąjūdžio laikais, nebijau viešai deklaruoti įsitikinimų