Vilniaus centre įsikūrusią gydymo įstaigą sugebėta sunaikinti tik prisidengiant sunkmečio bėdomis, bet taupant šimtą tūkstančių, prireiks išleisti kone milijoną.
Beveik 3 tūkst. kvadratinių metrų pastatas aukso vertės žemės sklype mažytėje Dainavos gatvėje, įsirėmusioje į sostinės Gedimino prospektą.
Būtent čia nuo sovietmečio įsikūrusi Vidaus reikalų ministerijos (VRM) respublikinė poliklinika jau mažiausiai dešimtmetį yra tarsi rakštis kai kuriems politikams, o gal ir verslininkams.
Ministras įsakė skubiai
Vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio įsakymu nuo liepos 1-osios poliklinika bus reorganizuota, t.y. prijungta prie vadinamojo VRM Medicinos centro.
Nors ministras R.Palaitis šį įsakymą pasirašė šių metų kovo 19 d., dokumente teigiama, kad iki šių metų vasario 5 d. apie poliklinikos reorganizavimą turėjo būti pranešta vieną kartą viešai ir visiems gydymo įstaigos kreditoriams bei kitiems suinteresuotiems asmenims raštu.
Galbūt tai tik klaida, padaryta per skubėjimą siekiant kuo greičiau sugriauti polikliniką, kurioje gydosi visų šalies specialiųjų tarnybų pareigūnai ir jų šeimų nariai.
Iš viso - 17 tūkst. pacientų. Iš biudžeto išlaikomoje poliklinikoje taip pat atliekami privalomi profilaktiniai pareigūnų sveikatos patikrinimai.
Nuo liepos 1-osios VRM poliklinika turėtų tapti Medicinos centro filialu. Reorganizacija vykdoma prisidengiant taupymo programa - esą atleidus dešimt darbuotojų būtų sutaupyta apie 100 tūkst. litų. Taip nusprendė prie Vyriausybės veikianti Saulėlydžio komisija.
Bankas nori parduoti
Tačiau reorganizacija, atrodo, virsta visišku poliklinikos sunaikinimu, kuris kai kam reikalingas vien dėl didelės vertės strateginėje vietoje esančio sklypo ir pastato.
Turto bankas dar prieš ministro R.Palaičio įsakymą reorganizuoti šią gydymo įstaigą paskelbė, kad VRM polikliniką rengiamasi parduoti.
Už pastatą Dainavos gatvėje, šalia esančius dar du statinius ir 0,24 ha žemės sklypą ketinama gauti apie 14,5 mln. litų. Gautus pinigus esą ketinama panaudoti VRM Medicinos centrui rekonstruoti.
Valdiška logika yra keista ir paprasta - parduoti valstybės turtą kritusiomis sunkmečio kainomis, o gautus pinigus sukišti į tokią pat žinybinę įstaigą.
“Mūsų įstaigos reformos autoriai galvojo, kad išeis tik 10 darbuotojų, tačiau pasirodo, kad tokių bus 50-60 iš 130 čia dirbančių, - “Respublikai" pasakojo viena poliklinikos gydytoja, kurios pavardė redakcijai žinoma. - Saulėlydžio komisija svajojo apie taupymą, tačiau jau dabar aišku, kad šių žmonių išeitinėms išmokoms biudžete teks rasti nuo 800 tūkst. iki milijono litų.
Bet svarbiausia, kad čia nebus kam dirbti, todėl išeis ir likę specialistai. Vadinasi, pastatas bus laisvas, su juo suinteresuoti asmenys galės elgtis kaip tinkami".
Pacientai sutrikę
VRM poliklinikos direktorė Dalia Kalėtinienė “Respublikai" patvirtino, kad nuo liepos 1-osios įstaigą palieka mažiausiai 50 darbuotojų.
Iš darbo išeis pati direktorė, jos pavaduotoja, buhalterės, net devyni šeimos gydytojai iš dabar esančių dvylikos, kiti specialistai.
Direktorės teigimu, šiuo metu yra sutrikę ir poliklinikos pacientai. Žmonės tiesiog laukia, kur pradės dirbti jų šeimos gydytojai. Nėra žinoma ir kas atliks privalomus pareigūnų sveikatos patikrinimus, nes paprasčiausiai nebebus tam reikalingų specialistų.
“Manau, kad norima sunaikinti polikliniką priverčiant jos žmones išeiti iš darbo, o tuomet - juk pats suprantate - liks tuščias pastatas, - sakė D.Kalėtinienė. - Tai įstaigos naikinimas, nes vykdant šią reformą tiesiog nebuvo pagalvota, kad žmonės išeis iš darbo taip masiškai. Ar gali trys likę šeimos gydytojai aptarnauti tiek daug pacientų? O mes buvome savarankiška įstaiga, normaliai dirbome".
D.Kalėtinienė sakė, kad reorganizacija vykdoma dėl sunkmečio - reikia taupyti lėšas. Tačiau pasirodo, kad siekis perimti pastatą ir žemę šalia Gedimino prospekto - ne ekonominės krizės padarinys.
Statybininkų ausys
Dar 2006 m. pavasarį į šiuos objektus rankas tiesė Artūro Zuoko vadovaujama Vilniaus miesto savivaldybė, “sutikusi" perimti poliklinikos steigėjo teises, pareigas ir visą turtą.
Tačiau dar anksčiau paaiškėjo, kam labiausiai norėtųsi įkelti koją į auksinį sklypą. Šalia poliklinikos esančią valstybinę žemę - 25 arus - Vilniaus valdžia kartu su Vilniaus apskritimi tik už beveik 2 mln. litų pardavė statybų bendrovei “Eika".
VRM gydymo įstaigos darbuotojai “Respublikai" pasakojo, kad tuomet ir prasidėjo tikras poliklinikos griuvimas. Statybininkams įsigytoje žemėje pradėjus rausti duobę naujam pastatui, ėmė skilti poliklinikos sienos.
Dainavos gatvė buvo užtverta statybų tvoromis, o su “Eika" ėmė bylinėtis gretimo daugiabučio gyventojai, kurie tiesiog nebegalėjo patekti į savo namus. Įsisukus teismų maratonui gatvelė vis tiek buvo uždaryta, o vietos gyventojai ją atvirai vadino parduota “Eikai".
“Eikos" vadovas Robertas Dargis “Respublikai" paneigė, kad ši bendrovė pretenduoja į VRM poliklinikos pastatą ir žemę.
“Mes turėjome problemų su Dainavos gatvės gyventojais, kurie užprotestavo mūsų detalųjį planą, - sakė R.Dargis. - Jį dabar sumažinome, tad juo labiau neturime ir jokių interesų dėl poliklinikos pastato. Vienu metu jį į mūsų planą norėjo įtraukti net pati savivaldybė, bet jei ką darysime šalia mirusio, bankrutavusio Gedimino prospekto, tai tik savo turimame plote".
Seimūnas - atitolęs
Vienas VRM poliklinikos reorganizavimo autorių - Seimo narys Kęstutis Masiulis, dėl šios gydymo įstaigos teikęs pasiūlymą Saulėlydžio komisijai.
- Kodėl siūlėte panaikinti VRM polikliniką? - “Respublika" paklausė K.Masiulio.
- Konkrečiai nepamenu, bet atrodo, kad siūliau. Toks siūlymas buvo ir prieš dešimtmetį, todėl prisiminiau nepadarytus darbus.
- Ar jums žinoma, kiek kainuos reorganizacija?
- Esu atitolęs nuo tų dalykų, tad tikrai nežinau, kiek tai kainuos. Be to, pavasarį pasitraukiau iš Saulėlydžio komisijos.
- Masiškai bėgančių gydytojų išeitinėms išmokoms teks pakloti mažiausiai 800 tūkst. litų, tad ar sunkmečiu galima taip “taupyti"?
- Jeigu kurį laiką kainuoja 800 tūkst., o vėliau neišleisime 2-3 milijonų, tai gal apsimoka.
- Tačiau į kitas gydymo įstaigas išeinantiems specialistams vis tiek teks mokėti algas?
- Lietuvoje yra medikų deficitas. Čia ne tas atvejis, kaip jeigu panaikintume troleibusų maršrutus ir vairuotojai nerastų darbo.
- Ar poliklinikos sunaikinimas gali būti susijęs su firmos “Eika" interesais strateginėje vietoje esančiame sklype?
- Kuriamos visokios sąmokslo teorijos, kuriomis netikiu. Ar “Eika" gali uždaryti polikliniką ar kitą instituciją? Kam bus panaudotas likęs pastatas, nei jūs, nei aš negalime įsivaizduoti.
“Eika" juk neturi nuosavybės dokumentų į poliklinikos pastatą. O gal ten mokykla ar vaikų darželis bus įrengtas.
Antanas Matulas - Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas:
Apie VRM polikliniką ir jos reorganizavimą nieko nežinau. Reikės pasidomėti, paprašysiu patarėjų, kad surinktų medžiagą.
Algis Čaplikas - Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys:
Tokias žinybines įstaigas reikia naikinti ir natūralu, kad reorganizacija dažnai būna nuostolinga - nauda pajuntama tik vėliau. Dabar gal išleisime, o vėliau sutaupysime. Po metų, dvejų.
Julius GIRDVAINIS