Bet ne viskas yra tik balta. Interviu generalinis komisaras kalbėjo ir apie policijos problemas, kurias bandoma spręsti. Anot L. Pernavo, kartais verta kažko atsisakyti, kad situacija pagerėtų. Apie policijos problemas ir artimiausius iššūkius – pokalbyje su L. Pernavu.
- Sugrįžkime keletą metų atgal, kai tapote generaliniu policijos komisaru. Kokios problemos pasitiko ir kaip jas pavyko išspręsti?
- Kalbėčiau labai paprastai. Mums itin svarbi visuomenės nuomonė, nes tarnaujame žmonėms. Žmonės nori jaustis saugūs, matyti pareigūną šalia, kai kas nors nutinka. Kitas dalykas – nori, kad pareigūnai atvyktų kaip įmanoma per trumpesnį laiką. Ir trečias dalykas – žmonės nori supratimo iš pareigūnų, kad ne tik padėtų, bet ir užjaustų.
Tai patys svarbiausi dalykai. Užtikrinus šiuos faktorius, užtikrinsime tyrimo kokybę. Kuo greičiau atvyksime į įvykio vietą, tuo turėsime daugiau galimybių sugauti nusikaltėlį sekdami karštais pėdsakais. Ta linkme ir dirbame.
Esame numatę tam tikras policijos veiklos gaires iki 2020 metų. Norime, kad jau nuo 2017-ųjų gatvėse dirbtų dvigubai daugiau pareigūnų. Šiandien mes turime apie 1,5 tūkst. pareigūnų, kurie dirba gatvėse. Siekiame, kad tokių būtų trys tūkstančiai. Noriu atkreipti dėmesį, kad mes nedidiname pačio pareigūno skaičiau, tiesiog perskirstome jėgas.
Norime greičiau atvykti į įvykio vietą, siekiame rodyti daugiau dėmesio nukentėjusiems. Keičiame filosofiją – mums svarbu ne pažeidėjas, o nukentėjęs asmuo.
- Kokia situacija su policijos pareigūnams skirtomis darbo vietomis? Daug kalbėta, kad tam tikruose regionuose yra itin apleistų pastatų, kur darbo sąlygos nėra tinkamos.
- Tie darbai yra daromi. Policija šiai dienai turi labai daug pastatų, esame tarsi didelė nekilnojamojo turto agentūra. Turime 770 pastatų. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad reikia didelių lėšų išlaikyti tuos pastatus.
Pradėjome pokyčius ir dar šiais metais jau atsisakėme 70 pastatų. Tai yra tūkstančių kvadratinių metrų senų pastatų, kurių išlaikymas kainavo itin daug. Jų remontas būtų kainavęs milijonus. Nenorėjome investuoti į betoną. Nusprendėme, kad lėšos geriau būtų skirtos darbuotojams, jų darbo sąlygų gerinimui.
- Atsisakėte beveik dešimtadalio pastatų. Kur buvo perkelti tuose objektuose dirbę pareigūnai?
- Čia yra du dalykai. Šiai dienai du trečdaliai policijos komisariatų dirba pagal naują modelį. Didesnė dalis žmonių dirba gatvėje. Suprantama, kad bylas tiriančių pareigūnų šie pokyčiai nepalietė. Nepainiokime to.
Kitas dalykas, turėjome didžiausių pastatų, kuriuose dirba 1-2 darbuotojai. Apie kokį efektyvumą tokiu atveju galime kalbėti. Tačiau matydamas policijai skiriamą biudžetą (209 mln. eurų), stengiuosi lėšas paskirstyti racionaliai. Puikiai suprantu, kad biudžetas negali kitais metais išaugti iki 300-400 mln. eurų.
Kur yra visos policijos problemos? Prisiminkime atvejus, kai pareigūnai netinkamai atliko savo pareigas. Vienetiniai pavyzdžiai, bet jie viešoje erdvėje nuskamba garsiausiai. Kai nuvažiavome per vėlai, kai nesugebėjome užkirsti kelią nusikaltimui. Kas yra geriau – ar greitai išaiškinti nusikaltimą, ar užkirsti kelią, kad jis apskritai neįvyktų? Atsakymas – akivaizdus.
- Pakalbėkime apie pareigūnų atlyginimus. Ar dažnai sulaukiate priekaištų, kad atlygis nėra adekvatus?
- Iki 2016 metų liepos mėnesio pradinis policijos pareigūno atlyginimas buvo 375 eurai (atskaičius mokesčius). Tai labiau priminė pašalpą nei atlyginimą. Tokie atlyginimai rodo, kad pareigūnai nėra gerbiami.
Nuo šių metų liepos mėnesio, įgyvendinus numatytus pokyčius, pradinį atlyginimą pavyko padidinti iki 600 eurų. Vidurinės grandies pareigūnų mažiausias atlyginimas yra 700 eurų. Tai nėra daug, bet pokyčiai akivaizdūs.
Mūsų programoje yra numatyta, kad 2020 metais mažiausias policijos pareigūno atlyginimas būtų 1 tūkst. eurų „į rankas“. Manau, kad šis tikslas nėra utopinis. Jau per kitus metus sieksime, kad mažiausias darbo užmokestis siektų 700 eurų „į rankas“.
- Prieš keletą metų galioja sistema, kai policijos biudžetą papildydavo 50 proc. iš surinktų baudų. Gal verta grįžti prie tokios sistemos?
- Be abejo, mes irgi džiaugtumėmės, kad dalis nuo mūsų paskirtų baudų atitektų policijai. Bet šiai dienai visi pinigai keliauja į valstybės biudžetą. Sumos tikrai nėra mažos, nes per metus surašome apie 500 tūkst. administracinės teisės pažeidimų protokolų.
- Ko dabar labiausiai trūksta, kad pareigūnai kokybiškai atliktų savo pareigas?
- Esu įsitikinęs, kad policijos pareigūnai yra sąžiningai ir atsakingi. Pagal tai, kaip jiems atlyginame už tą darbą, tai jie padaro daug daugiau.
- Per visą laiką, kai vadovaujate policijos sistemai, kokius krizinius atvejus išskirtumėte?
- Igorio Molotkovo, kuris ginkluotas paspruko nuo pareigūnų istorija ir tas atvejis, kai vaikai buvo sumesti į šulinį. Man asmeniškai sunkiausias buvo pastarasis atvejis. Suprantu, kad darydami kažką kitaip galėjome užkirsti tam kelią.
Bet reikia padėti ir patiems policijos pareigūnams. Neįsivaizduojate, kokią traumą jie patyrė. Kiekvienas turi pabandyti įsivaizduoti save tokioje situacijoje.
Suprantama, byla bus ištirta, bet tuo nebus galima girtis. Tą galima daryti, kai išgelbėsime vaikus, o ne kai ištirsime tokį žiaurų nusikaltimą.