Vilniuje ketvirtadienio vakarą I. Molotkovas su antrankiais pagrobė policininko automatinį ginklą „Kalašnkov“ ir pabėgo. Jo ieškojo beveik 3 tūkst. pareigūnų. Tik po 5 valandų pareigūnams pavyko jį sučiupti Pelesos g. esančiame name. Psichiškai nesveikas vyras slėpėsi bendro naudojimo duše.
L. Pernavas penktadienį pranešė, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl ginklo pagrobimo ir dėl policijos pareigūnų veiksmų. Tyrimas perduotas Vilniaus apygardos prokuratūrai, siekiant, kad aplinkybės būtų ištirtos objektyviai. Taip pat, kaip pranešė policijos generalinis komisaras, penktadienį bus kreipiamasi į teismą dėl I. Molotkovo suėmimo. Tyrimą atlieka ir policijos Imuniteto tarnyba.
„Kaip parodė pastarasis įvykis, mes pamatėme, kad vien tik ant entuziazmo iš tikrųjų toli nenuvažiuosime ir pastarųjų metų taupymas mokymams, taupymas policijos pareigūnų aprūpinimui davė savo ir šiandien mes matome to taupymo rezultatus. Deja, bet taip yra“, – penktadienį Policijos departamente surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo L. Pernavas.
Komisaras neatskleidė, kiek kainavo 5 valandų trukmės I. Molotkovo suradimo ir sulaikymo operacija, į kurią įsitraukė apie 3 tūkst. pareigūnų.
Sulaikytasis teigia antrankius atsirakinęs pats
Kaip pasakojo L. Pernavas, sulaikytasis pasprukti nuo policijos pareigūnų sugebėjo tada, kai jis policijos automobilyje prie Vilniaus 6-ojo policijos komisariato buvo trumpam paliktas be priežiūros.
„Pagal jo (I. Molotkovo – tv3.lt) pateiktą pirminę informaciją, kad jis pats (atsirakino antrankius – tv3.lt), tačiau ikiteisminio tyrimo metu manau, kad tai bus privalomai patikrinta. Policijos pareigūnai kuriam laikui paliko minėtą asmenį be savo dėmesio ir šitas nusikaltėlis pasinaudoto šita minute, ir ginklą iš policijos pareigūnų, kur jis buvo padėtas, iš automobilio paėmė. [...] Ginklas buvo prie priekinės sėdynės. Deja, bet yra tokia situacija, kad mes automobiliuose neturime specialių dėklų, specialių tvirtinimo vietų, kuri ginklai būtų pritvirtinti, kad niekas kitas jo negalėtų paimti“, – pasakojo L. Pernavas.
Anot jo, vėliau I. Molotkovas, grasindamas pareigūnams pagrobtu ginklu, peršoko per komisariato tvorą, kuri L. Pernavo žodžiais tariant, yra žmogaus ūgio aukščio, ir pabėgo.
„Pėsčiomis, o toliau viešuoju transportu, [...] autobusu“, – sakė L. Pernavas, klausiamas, kaip sulaikytasis paspruko iš Pašilaičių mikrorajono.
Pasak generalinio policijos komisaro, „Kalašnikovą“ I. Molotkovas, važiuodamas autobusu, buvo paslėpęs.
Mato pareigūno klaidą, bet atsistatydinti nežada
„Aš manau, kad tai yra pareigūno klaida“, – sakė L. Pernavas, paprašytas įvertinti tai, kad sulaikytas asmuo policijos automobilyje buvo paliktas be priežiūros.
Policijos generalinis komisaras nenorėjo kalbėti apie policijos pareigūnų, palikusių I. Molotkovą be priežiūros, paaiškinimus. Pasak L. Pernavo, šiems pareigūnams suteikiama psichologo pagalba, jie yra apklausti.
„Pareigūnas, kurio paliktą ginklą pasiėmė sulaikytasis, policijoje tarnauja daugiau negu 20 metų, o su juo buvusi kolegė dirba apie 1 metus”, – teigė L. Pernavas.
Policijos vadovas nenorėjo atskleisti savo nuomonės, ar pareigūnai, nuo kurių paspruko sulaikytas I. Molotkovas, galės toliau dirbti policijoje. Anot jo, tai parodys tarnybinis patikrinimas. „Mūsų tikslas ne kažką atleisti, ne kažką nubausti, o padaryti taip, kad sistema veiktų“, – sakė L. Pernavas.
Policijos generalinis komisaras nepatvirtino, jog po ketvirtadienio įvykių Vilniuje, galvoja apie atsistatydinimą.
„Aš prisiimu atsakomybę ir atsakau už kiekvieną savo veiksmą. Tuo pačiu noriu atsiprašyti vilniečių už sukeltus vakar nepatogumus, už tai, kad jie turėjo jausti tam tikrą nerimą 5 valandas, pabėgus iš mūsų policijos kiemo paieškomam asmeniui. Tuo pačiu noriu padėkoti visiems vilniečiams, kurie elgėsi pagal mūsų nurodymus, pagal mūsų prašymus, kurie mums skambino, kurie mus informavo ir kartu visų mūsų bendrų pastangų dėka šitas asmuo buvo sulaikytas“, – aiškino L. Pernavas.
Spręs dėl ginklų naudojimo
L. Pernavas pasakojo, kad „Kalašnikov“ automatus, kurių vieną ketvirtadienį pagrobė I. Molotkovas, policijos pareigūnai naudoja 25 metus.
„Visi policijos pareigūnai, kurie turi pistoletus, automatinius ginklus, yra apmokyti. [...] Mes 25 metus turime ir naudojame šiuos ginklus. Su šiais ginklais yra ir patruliuojama, priklausomai nuo aplinkybių, daugiau ar mažiau ekipažų”, – aiškino L. Pernavas.
L. Pernavas pripažino, kad policijos pareigūnų mokymų naudotis ginklais trūksta, todėl planuojama juos plėsti, apkarpant kitų sričių biudžetą.
„Kiek ir kas nuo šios dienos turės ginklus, apsispręsime“, – pažymėjo L. Pernavas.