• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Policija artimiausiais metais išgyvens didžiulę reformą. Užsimota kuo labiau centralizuoti policijos veiklą, apjungti dešimtį dabar egzistuojančių apskričių komisariatų į penkias apygardas, o visa policija taptų vienu juridiniu asmeniu. Nors policijos struktūra turėtų stambėti, policijos vadovybė ramina, kad tai suteiks galimybę gyventojams suteikti kokybiškesnę pagalbą.

Policija artimiausiais metais išgyvens didžiulę reformą. Užsimota kuo labiau centralizuoti policijos veiklą, apjungti dešimtį dabar egzistuojančių apskričių komisariatų į penkias apygardas, o visa policija taptų vienu juridiniu asmeniu. Nors policijos struktūra turėtų stambėti, policijos vadovybė ramina, kad tai suteiks galimybę gyventojams suteikti kokybiškesnę pagalbą.

REKLAMA

Seimo Teisės ir teisėtvarkos bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto bendrame posėdyje pristatyti Lietuvos policijos pokyčiai 2020–2025 m. Policijos generalinis komisaras R. Požėla pabrėžė, kad tiksliau būtų įvardinti, kad reforma sutampa su jo kadencija iki 2024 m.

R. Požėlos teigimu, pokyčiai policijoje planuoti dar prie Sauliaus Skvernelio vyriausybės, pirmasis reformų etapas realiai pajudėjo prie dabartinio ministrų kabineto. Pasak generalinio komisaro, yra išsikeltas ambicingas tikslas pokyčius užbaigti iki 2023 m.

REKLAMA
REKLAMA

„Ši policijos vadovybė mato poreikį atlikti tam tikrus organizacinius ir struktūrinius pokyčius, kurie leistų tuo pačiu metu efektyviau naudoti valstybės lėšas ir efektyvinti mūsų veiklą“, – kalbėjo R. Požėla.

REKLAMA

Optimizmas, kad pokyčiai bus įgyvendinti, R. Požėlos teigimu, kyla iš vyriausybių, ar tai būtų praėjusios ar dabartinės, programų.

„Norėčiau užduoti toną ir būsimiems policijos vadovams, prieš planuojant pokyčius, prieš planuojant juos įgyvendinti, būtina užsitikrinti kuo platesnį politinį palaikymą“, – bendrame dviejų Seimo komitetų posėdyje kalbėjo R. Požėla.

Dabartinė sistema pasenusi

Generalinio komisaro teigimu, yra išsikelta vizija, kokia policija bus, kai bus įgyvendinti visi planuojami pokyčiai. R. Požėlos tvirtinimu, policija turi būti sutvarkyta organizacija, remiantis geriausiais pavyzdžiai, labiau patraukli norintiems tarnauti policijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Apžvelgdamas dabartinę policijos sistemą, R. Požėla tikino, kad ji šiuo metu yra gremėzdiška. Ši sistema susiformavo po 2008 metais vykusios policijos reformos.

„Tuo metu, be abejo, ši struktūra buvo labai moderni, labai šiuolaikiška, žvelgiant iš 2008 metų perspektyvos. Buvo pereita nuo 80 juridinių asmenų prie 16 juridinių asmenų, kiek dabar mes turime. Tačiau logiškai mes turime žengti ir kitus žingsnius. Šiandien matau galimybę darbą organizuoti kitaip ir tuos 16 juridinių asmenų, <...> tai tikrai yra vakar dienos organizacinis mūsų rūbas“, – kalbėjo R. Požėla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsiras 5 apygardos policijos

Dabartinę policijos struktūrą sudaro dešimt apskričių policijos komisariatų, penkios specializuotos įstaigos, kurios veikia ne teritoriniu principu, pavyzdžiui, kelių policija ar kriminalinės policijos biuras, ir Policijos mokykla.

R. Požėla teigė, kad siekiama per artimiausius keletą metų policija iš 16 skirtingų įstaigų ir juridinių asmenų taptu viena vieninga organizacija ir vienu juridiniu asmeniu.

„Mes norėtumėme pereiti nuo 10 apskričių principo prie 5 apygardų. Tai sutaptų su dabar veikiančiu prokuratūros ir teismų veikimo modeliu, tiesiog identiškai sutaptų mūsų veikimo teritorijos ir tai leistų išvengti tam tikrų nesusikalbėjimų, kuomet apskrities vadovas turi neretai kalbėtis ir derintis su dviejų apygardų prokuratūros, teismų vadovais ar atvirkščiai“, – pasakojo R. Požėla.

REKLAMA

Komisaras pabrėžė, kad policijos veikla būtų organizuojama trimis lygiais: viršūnėje Policijos departamentas, toliau – apygardos, o žemiausia grandis – komisariatai.

Planuojama sukurti Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių policijos apygardas. Pasak R. Požėlos, didžiausias iššūkis tektų naujai suskurtai Kauno apygardai, kuri apjungtų Kauno, Marijampolės ir Alytaus vyriausiuosius policijos komisariatus. Apygardų pertvarką planuojama užbaigti 2023 m. kovą.

REKLAMA

Policijos reformos metu planuoja centralizuoti specializuotų policijos įstaigų funkcijos, centralizuojama ir administracinė veikla, tokia kaip buhalterinė apskaita, turto valdymas ar viešieji pirkimai. Šis etapas jau prasidėjo, anot R. Požėlos, šis pokytis turėtų įvykti iki šių metų spalio.

„Pagrindinis iššūkis įgyvendinat šitą etapą – socialinis jautrumas. Dirbame su kiekvienu žmogumi, siekiant išgirsti jį, siekiant išgirsti jo lūkesčius. Gal bus tokių situacijų, kai mums reikės žmogų perkelti į kitą poziciją, nes centralizuojant tam tikras funkcijas atsiranda poreikiai lanksčiau peržiūrėti šitų asmenų funkcijas. Tačiau pagrindinė žinia – <...> šiame etape nė vienas mūsų darbuotojas nebus atleistas“, – tikino R. Požėla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Požėlos nuomone, po pertvarkos didesnis prioritetas bus teikiamas iš šiuolaikinėms realijoms, tokioms kaip nusikaltimai kibernetinėje erdvėje. Generalinis komisaras tikino, kad kreipsis į Vyriausybę ir bandys gauti Ingridos Šimonytės kabineto leidimą įvykdyti policijos pertvarką.

„Kokia pokyčių nauda visuomenei? <...> Su didesne kokybe ir kiekybe būtume pasirengę ateiti į pagalbą mūsų paslaugų reikalaujančiam žmogui. Šiandien, deja, turime kitą situaciją. Šilalės gyventojas, ištikus bėdai, jam į pagalbą geriausiu atveju ateitų Tauragės VPK pajėgumai, ten yra 300 pareigūnų. Įvykus pokyčiui ir ištikus analogiškai problemai, tam pačiam Šilalės gyventojui į pagalbą ateitų jau Klaipėdos apygardos pareigūnai su 1,5 tūkst. pareigūnų galimybėmis“, – tvirtino R. Požėla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų