Kaune šeštadienį rengiamos LGBTQ+ bendruomenės eitynės „Kaunas Pride“.
Pareigūnų skaičiaus neatskleidžia
Kauno policijos pareigūnai eitynėms sakosi besiruošiantys „kitaip“, kad pavyktų užtikrinti gyventojų saugumą.
„Policija, kaip ir kiekvienam didesniam renginiui, taip, ruošiasi kitaip. Natūralu, ne išimtis ir rytojaus eitynės. Mūsų tikslas yra pagrindinis gyventojų ir visų susirinkusiųjų Kauno miesto centrinėje dalyje, šiuo atveju Laisvės alėjoje, saugumo užtikrinimas“, – tv3.lt sakė Kauno policijos atstovė Odeta Vaitkevičienė.
Nors nesutinka atskleisti planuojamo pareigūnų skaičiaus, O. Vaitkevičienė patikino, kad, jei situacija eskaluosis, bus pasitelkiami kolegos iš kitų apskričių bei Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai.
„Natūralu, daugiau pajėgų susiplanuojame. Jeigu rytoj matysime, kad situacija bus tokia, kad reikės ir kolegų pagalbos, tai ir kolegos prisijungs. Bet viliamės, kad visi savo poziciją išreikš kultūringai ir taikiai, ir to neprireiks.
Lygiai taip pat, kaip ir su kolegomis iš kitų apskričių, taip pat ir su [Viešojo saugumo tarnyba], – jeigu situacija pareikalaus, bus ir tos tarnybos pareigūnai“, – sakė policijos atstovė.
Prieš eitynes socialiniuose tinkluose policija fiksuoja seksualinių mažumų priešininkų aktyvumą, jie vieni kitus skatina dalyvauti eitynėse ir kelti neramumus. Policija praneša, kad renka informaciją ir apie plintančius raginimus užkirsti kelią eitynėms.
„Policija stebi ir vertina visas galimas grėsmes, ruošiamasi įvairiems scenarijams“, – teigė O. Vaitkevičienė.
Naujienų portalas tv3.lt jau rašė, kad artėjant LGBTQ bendruomenės eitynių datai viešojoje erdvėje pradėjo plisti raginimai užkirsti kelią šioms eitynėms. Policija praneša, kad renka informaciją apie šių kvietimų platintojus ir organizatorius.
Ribos eismą
Taip pat Kauno policijos planuose – eismo ribojimas centrinėje miesto dalyje. Tiesa, kaip ir kur tiksliai bus ribojamas eismas, policija skelbti neketina. Patekimas į Kauno miestą ribojamas nebus. Be to, policija įspėja ketinanti tikrinti įtartinų asmenų daiktus.
„Tikėtina, kad tie, kas keliaus leisti laisvalaikį į centrinę miesto dalį, gali patirti tam tikrų nepatogumų dėl eismo ribojimų tam tikrose vietose. Taip pat pareigūnai galės patikrinti įtarimą sukėlusius asmenis, ar jie neturi draudžiamų daiktų. Ribojimų ir patikrinimų, tikėtina, tikrai bus“, – sakė Kauno policijos atstovė.
Policija dar nenusprendė, ar eitynių vietoje taikys atitvarus, kad atskirtų renginio dalyvius nuo stebėtojų.
Eitynės vyks legaliai
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas įpareigojo Kauno miesto savivaldybę leisti vykti „Kaunas Pride“ eitynėms ir iki penktadienio vakaro suderinti eisenos maršrutą.
„Apeliacinis skundas atmestas. Kauno miesto savivaldybė įpareigota iki šiandien 18 val. suderinti eitynių vietą“, – portalui tv3.lt patvirtino teismo atstovė Neringa Lukoševičienė.
Kauno savivaldybė birželį nesuderino maršruto LGBTQ+ eitynėms miesto centre, motyvuodama vykdomais infrastruktūros atnaujinimo darbais ir neproporcingai dideliais nepatogumais miestiečiams.
Eitynių organizatoriai šį sprendimą apskundė Regionų apygardos administraciniam teismui ir jis rugpjūčio pradžioje įpareigojo Kauno miesto savivaldybės administraciją suderinti eitynių maršrutą.
Kauno savivaldybė rugpjūčio 26 dieną šį sprendimą apskundė aukštesnės instancijos teismui, prašydama panaikinti sprendimą ir pareiškėjos Gegužės 1-osios profesinės sąjungos skundą atmesti pilna apimtimi.
Tikisi bent tūkstančio dalyvių
Eitynių organizatoriai tikisi, kad eitynėse už homoseksualių ir translyčių žmonių teises dalyvaus apie tūkstantį žmonių.
Planuojama, kad renginio dalyviai už Kauno Soboro pradės rinktis 12 val., o Laisvės alėja pajudės 13 val. Tuomet planuojama sustoti prie Kauno miesto savivaldybės būstinės, vėliau, nuėjus iki Laisvės alėjos galo, apsisukti ir grįžti alėja atgal link Soboro. Po eitynių planuojamos dalyvių kalbos.
Įteikė reikalavimų sąrašą
LGBTQ+ atstovai ketvirtadienį Seimo pirmininkei Viktorija Čmilytei-Nielsen įteikė savo reikalavimų sąrašą iš 14 punktų, jame – reikalavimas užtikrinti teisę į santuoką, partnerystę ir įvaikinimą, nepaisant partnerio lyties, garantuoti socialines garantijas ir paslaugas visiems, nediskriminuojant pagal šeiminį statusą, įteisinti orų lyties keitimą, pakeisti Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymą, „kurio pagrindu informacija apie LGBTQ+ bendruomenę yra cenzūruojama“.
Taip pat reikalaujama užtikrinti LGBTQ+ žmonių apsaugą nuo diskriminacijos darbe bei kitose visuomenės gyvenimo srityse.
Reikalaujama supaprastinti asmens dokumentų išdavimą, pakeitus lytį, kad nereikėtų dėl to kreiptis į teismą, mokyklose, kolegijose ir universitetuose mokyti apie LGBTQ+ bendruomenę ir skirtingas orientacijas, lytines tapatybes ir išraiškas.
Sąraše taip pat nurodyta, kad būtina užtikrinti kvalifikuotą, prieinamą psichologinę pagalbą visiems Lietuvos žmonėms, kad sveikatos priežiūros paslaugos būtų teikiamos nediskriminuojant dėl lytinės tapatybės, seksualinės orientacijos ir lyties raiškos.
Reikalaujama įstatymu uždrausti konversijos terapiją – praktiką, siekiančią pakeisti seksualinę orientaciją. Tarp reikalavimų yra ir kova su neapykantos nusikaltimais.