• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Policija gali likti be policininkų

Darbo biržoje rikiuojasi ne tik jokio išsilavinimo neturintys, bet ir kelias aukštąsias baigę jaunuoliai. Policijos departamentas išskėstomis rankomis priimtų jaunus žmones, net apmokėtų jų mokslus, tačiau jaunuolių galimybė užsivilkti policininko uniformą nevilioja. O norintiesiems dažniausiai koją pakiša sveikatos problemos. Jeigu situacija iš esmės nesikeis, visuomenės saugumui kils rimtas pavojus.

REKLAMA
REKLAMA

Situacija kelia nerimą

Kaip teigė Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas, šiuo metu Panevėžio apskrities policijos komisariatuose yra net 141 laisvas etatas iš 991-o. Daugiausia darbuotojų trūksta Apskrities vyriausiajame policijos komisariate bei Pasvalio ir Kupiškio rajonų komisariatuose. Nors situacija dar nėra grėsminga, bet kelia nerimą. Trūkstant pareigūnų ne visada sugebama operatyviai reaguoti į iškvietimus. Ypač jų padaugėja tomis dienomis, kai mokamos socialinės pašalpos.

REKLAMA

„Dabar Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato padaliniuose yra 14 proc. laisvų etatų, o iš 819 statutinių pareigūnų trūksta net 135. Todėl noriu paraginti jaunimą rinktis policininko profesiją ir baigus mokslus grįžti pas mus dirbti. Reikalinga jaunų žmonių iniciatyva, matymas, kaip pagerinti ir aktyvinti policijos pareigūnų veiklą, daugiau dėmesio skirti piliečiams, su kuriais tenka kovoti dėl įvairių negerovių“, – ragino R. Bobinas.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, svarbu ne tik kovoti su pažeidėjais, bet ir imtis prevencinių priemonių, kad nusikalstamų veikų būtų kuo mažiau. Sparčiai mažėjant pareigūnų, kaskart jėgų prevencijai lieka vis mažiau, o dirbantiems pareigūnams tenka didžiulis krūvis.

Nors pasitikėjimas policijos institucija po truputį auga, mažėjant patruliuojančių pareigūnų ir lėčiau reaguojant į pranešimus, padėtis gali pasikeisti į priešingą. Tai parodė visai neseni įvykiai, kai nesulaukusios pagalbos buvo nužudytos dvi moterys Kudirkos Naumiestyje bei keturių vaikų mama Klaipėdos rajone.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybė sumokės už mokslus

R. Bobino žiniomis, trūksta ir viduriniosios, ir žemiausios grandies policijos pareigūnų. Tokia grėsminga situacija susidarė nemažai daliai policijos pareigūnų nusprendus išeiti užtarnauto poilsio. Mat policijos pareigūnai turi teisę į pensiją išeiti policijos struktūroje išdirbę dvidešimt metų.

REKLAMA

„Didžioji dalis pareigūnų buvo priimti 1991–1994 metais. Ir dabar, ištarnavę 20 metų, jie turi galimybę išeiti į pensiją. Daugelis jų tokia galimybe ir pasinaudojo, todėl pareigūnų taip staiga ir sumažėjo. O mūsų galimybės taip greitai parengti tokį kiekį pareigūnų ribotos, tuo labiau kad dar 1997-aisiais buvo uždaryta Policijos akademija“, – aiškino R. Bobinas.

REKLAMA

Šiuo metu policijos pareigūnus rengia dvi įstaigos – Mykolo Romerio universitetas ir Policijos mokykla Klaipėdoje. Pusantrų metų trunkantys mokslai Policijos mokykloje yra finansuojami valstybės, studentai gauna ir gerokai didesnę nei socialinė pašalpa stipendiją. O po mokslų baigimo darbas yra garantuotas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors eilinio patrulio ar postinio, neturinčio nei darbo stažo, nei laipsnio, alga yra apie 1300 Lt, o jeigu dirbama ir savaitgaliais bei švenčių dienomis – ir iki 1600 Lt (neatskaičius mokesčių), kasmet Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato darbuotojų gretas papildo tik keli jaunuoliai, baigę Policijos mokyklą. Kita vertus, tai neturėtų stebinti, nes toks atlygis už gebėjimą dirbti ekstremaliomis sąlygomis tikrai nevilioja.

REKLAMA

Norintieji dirbti tyrėjais ar aukštesnės grandies policijos pareigūnais kviečiami stoti į Mykolo Romerio universiteto Viešojo saugumo fakulteto Teisės ir policijos veiklos programą. Turintiesiems Lietuvos policijos generalinio komisaro siuntimą pridedami trys balai.

REKLAMA

Pernai net 99 proc. jaunuolių, gavusių papildomų balų, įstojo į valstybės finansuojamas vietas. Pasak R. Bobino, įsipareigojama po mokslų baigimo absolventą įdarbinti policijos įstaigoje pagal jo išsilavinimą ir profesiją, o jaunuolis įsipareigoja ištarnauti ne mažiau kaip penkerius metus. „Kitąmet bus net 90 vietų, už kurias apmokės valstybė, bet baigęs mokslus jaunuolis taip pat turės įsipareigoti atidirbti“, – sakė R. Bobinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Barjeras – sveikata

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Personalo skyriaus vyriausiosios specialistės Živilės Kriukovienės teigimu, pastaraisiais metais policijos instituciją paliko kone tris kartus daugiau pareigūnų nei buvo priimta naujų: pernai iš tarnybos išėjo 73 pareigūnai, o naujų atėjo tik 30. 2011-aisiais iš darbo išėjo 79 darbuotojai ir tik 21 buvo įdarbintas, o 2010-aisiais buvo priimta 15 darbuotojų, bet išėjo 28.

REKLAMA

„Šiuo metu į pensiją jau gali išeiti dar 209 pensinio amžiaus sulaukę pareigūnai. Situacija išties grėsminga, ne veltui apie tai vis garsiau kalbama“, – sakė Ž. Kriukovienė.

Vyriausiosios specialistės teigimu, sakyti, kad jaunuolių nevilioja darbas policijoje, negalima, nes kasmet į Panevėžio apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą užsuka kelios dešimtys svajojančiųjų dirbti policijoje.

REKLAMA

Tačiau tik vienetai jų pereina atranką: pernai Mykolo Romerio universitete studijuoti panoro 19 jaunuolių, bet įstojo tik penki, o į Policijos mokyklą įstojo tik 11 iš 84-ių. 2011 m. į Mykolo Romerio universitetą įstojo penki studentai iš 25, o į Policijos mokyklą – 6 iš 59. Daugiausia stojančiųjų buvo 2010-aisiais, bet iš 49 tik penki įstojo į Mykolo Romerio universitetą ir 10 iš 74-ių – į Policijos mokyklą.

REKLAMA
REKLAMA

„Didžioji dalis jaunuolių nepereina atrankos dėl sveikatos problemų, daugiausia – dėl regėjimo sutrikimų ir stuburo. Į komisiją reikia vežtis medicininę kortelę, tad net vaikystėje persirgtų ligų nepavyks nuslėpti. Žmonių sveikata vis prastėja, o reikalavimai policijos pareigūnams nesikeičia jau daug metų“, – pastebi Ž. Kriukovienė.

Jaunuoliams, norintiems tapti policijos pareigūnais, tenka pereiti ir fizinio pasirengimo testą bei turėti nepriekaištingą reputaciją. Pasak vyriausiosios specialistės, labai retai koją pakiša fizinio pasirengimo testas, bet pasirodymas viešojoje vietoje su alaus buteliu ar bet koks chuliganizmas gali užkirsti kelią.

„Jau keletą metų stebima tendencija, kad policijoje dirbti nori beveik vien merginos. Panevėžio vyriausiasis policijos komisariatas įdarbina visus norinčiuosius, 90 laisvų vietų yra patruliams, postiniams ar konvojuotojams, deja, nėra galinčiųjų ir norinčiųjų dirbti“, – apgailestavo Ž. Kriukovienė.

Lina DRANSEIKAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų