„Turime realybę, kad vaisto nėra, vakcinos nėra. Turime realybę, kad aukštos rizikos žmonėms, rizika išlieka pakankamai didelė, žemos rizikos asmenys perserga lengvai. Dėl to turime susitaikyti su ta mintimi, bent jau artimiausiu metu gyventi su virusu greta“, – sako Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.
Jau du mėnesius trunkantis karantinas Lietuvoje truks iki pat vasaros. Tačiau nors oficialiai karantinas šiandien pratęstas iki gegužės 31-osios, premjeras kartu su sveikatos apsaugos specialistais į priekį pradeda planuoti, kaip Lietuva gyvens artimiausius 2-u metus.
„Negalima atsakyti vienareikšmiškai, ar tikrai rudenį bus blogiau negu dabar yra pavasarį, bet tai, kad šitas virusas nebaigs savo gyvavimo šiuo pavasariu yra tikrai tiesa“, – pasakoja gydytojas Vytautas Kasiulevičius.
Plane kalbama apie dažnesnį gyventojų testavimą bei apsaugos priemonių gamybą Lietuvoje.
Tiesa, gyventojus labiausiai palies kita plano dalis. Iki šiol visi gyventojai buvo skirstomi į dvi kategorijas: aukštos didelės rizikos atstovus – tai seni, lėtinėmis ligomis sergantys žmonės ir visi likę.
Nuo šiol gyventojus siūloma skirstyti tris būrius: į aukštos, vidutinės ir žemos rizikos grupes.
„Atsiranda nauja grupė asmenų, vidutinės rizikos asmenys, kurie dėl savo funkcijų, dėl darbo, ar dėl savanorystės bendrauja su padidintos rizikos žmonėmis. Dėl to jų apsaugos rėžimas turės būti kitoks“, – teigia S. Skvernelis.
Kol kas nei viena prevencinė koronaviruso priemonė nėra taikoma skirtingai žmonėms pagal rizikos grupes, tačiau ateityje gali būti kitaip: pavyzdžiui, 60-ies sulaukę, rimtų sveikatos problemų turintys žmonės, galbūt negalės dirbti, jei bus didelė rizika užsikrėsti virusu.
„Arba nuotolinis darbas, arba reikalavimas išpildyti tas saugumo priemones ir dirbti betarpiškai, tokios galimybės, tokie variantai bus pakankamai ilgai, kol nebus kitų veiksmingų priemonių“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Pagal rengiamą ilgametį planą, Vyriausybė numato ir tokią galimybę, kad jei karantino valstybės mastu neliktų, jis galėtų būti skelbiamas atskirose teritorijose. Tokią vis keičiamų taisyklių pagal situaciją strategiją Vyriausybė peržiūrėtų ar atsisakytų dviem atvejais – sukūrus vakciną nuo viruso ar vaistus nuo jo sukeltos ligos, moksliškai įrodžius, kad susiformuoja imunitetas Covid-19.
Ilgamečiam saugojimuisi ir gyventojų skirstymui nebe į dvi, o į tris rizikos pogrupius užkrečiamų ligų specialistai pritaria.
„Apribojimai, tos pačios socialinės distancijos, kvėpavimo higienos, rankų higienos, aplinkos valymo jie turės išlikti. Aišku, kad vieni žmonės rizikuos labiau, kiti mažiau ir ypač reiktų pasistengti pasirūpinti tais, kurie yra labiausiai pažeidžiami. Kalbant apie senjorus, apie kitus ypač pažeidžiamus žmones, ta taisyklė turėtų galioti kiaurus metus“, – sako S. Čeplinskas.
Kol Vyriausybė kuria planus, naujų infekcijos atvejų Lietuvoje toliau daugėja.
Sostinėje, Antakalnio mikrorajone, formuojasi naujas pavojingas koronaviruso židinys. Bendrabutyje Grybo gatvė 33, anot visuomenės sveikatos centro, Covid-19-a infekcija aptikta Respublikinės Vilniaus psichiatrinės ligoninės darbuotojui. Situacija ypatinga dėl to, kad šiame pastate gyvena ne vienas medikas, bendrabutyje taip pat įrengtos bendro naudojimo virtuvės, tualetai, dušai. Tai jau antras Covid-19-a atvejis pastate.
„Šis atvejis mūsų dėmesio centre, nes kaip minėjau istoriškai gyvena daug medikų. Abu atvejai registruoti antrame aukšte apklausti visi gyventojai, 2 išskyrus nesurasta. Aiškinamės. Svarstome netgi apie galimybę apie poreikį testuoti jo gyventojus, šiuo metu labai intensyviai dirba mūsų žmonės ten“, – pasakoja Visuomenės sveikatos centro atstovė Rolanda Lingienė.
Kitame koronaviruso židinyje Respublikinėje Kauno ligoninėje auga užsikrėtusiųjų skaičiai. Ligoninės duomenimis, Vidaus ligų skyriuje covid-19-a infekcija nustatyta dar dviem žmonėms – slaugytojai ir pacientei, kuri buvo pervežta į ligoninės Slaugos kliniką. Anksčiau koronavirusas patvirtintas keturiems pacientmas. Saviizoliacijoje dienas leidžia 92 ligoninės medikai. Negana to fiksuota ir su šia ligonine susijusi 49-oji mirtis nuo viruso Lietuvoje.
„Deja, šiandien ryte prieš 10-ą valandą buvo gauta informacija iš Kauno klinikinės ligoninės apie vieno asmens mirtį. Asmuo buvo prieš tai gydomas Kauno Respublikinėje ligoninėje ir pervežtas nustačius jam Covid-19 į Kauno klinikinę ligoninę. Asmuo vėlgi priklausė rizikos pagal amžių ir lydinčius susirgimus“, – teigia R. Lingienė.
Vakar dieną buvo nustatyti 5-i nauji koronaviruso atvejai, bendras atvejų skaičius šoktelėjo iki 1428. Panašūs skaičiai fiksuoti ir prieš tai. Gegužės antrą nustatyti 4-i, trečią – 9-i ir ketvirtą – 4-i atvejai.
„Norėčiau pasidžiaugti Lietuvoje daugėja pasveikusiųjų pacientų“, – kalbėjo Visuomenės sveikatos centro atstovas Aurelijus Veryga.
Atvejų kreivės plokštumas nepasikeitė. Lietuva ir toliau laikosi panašiai kaip Latvija, Estija, Lenkija, tačiau situacija žymiai geresnė nei vakarų Europoje. Šalyje jau atlikta daugiau nei 150-imt tūkstančių testų, mirė 49, pasveiko 718 žmonių. Šis skaičius ypatingas tuos, kad pirmą kartą Lietuvoje pasveikusių nuo infekcijos skaičiuojama daugiau nei sergančiųjų.