• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujieji metai... Šventės... Artimieji, draugai, muzika... Neretam – ir alkoholis, kurio per Naujuosius dažnai ir padauginama. Gydytojai sako, kad toksinė riba kiekvienam yra skirtinga, tačiau įvardija pavojaus ženklus, kada žmonėms reikėtų sunerimti dėl savo artimųjų.

Naujieji metai... Šventės... Artimieji, draugai, muzika... Neretam – ir alkoholis, kurio per Naujuosius dažnai ir padauginama. Gydytojai sako, kad toksinė riba kiekvienam yra skirtinga, tačiau įvardija pavojaus ženklus, kada žmonėms reikėtų sunerimti dėl savo artimųjų.

REKLAMA

Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų informacijos biuro vedėja Laima Gruzdytė tv3.lt nurodė, kad kiekvienas žmogus labai individualiai reaguoja į alkoholį, tad nėra bendro masto, koks alkoholio kiekis jau būtų toksinis.

„Nėra tokio dalyko kaip minimalus toksinis kiekis, nes kiekvienas žmogus yra individualus. Kalba eina tik apie daugiau mažiau saugius kiekius – tai yra 1 standartinis alkoholio vienetas (SAV) moteriai ir 2 standartiniai alkoholio vienetai vyrui (taurė vyno – 2 SAV – red.). Tai yra kiekiai, kurie yra saugūs ir daugiau mažiau neturėtų pridaryti jokių bėdų.

Šnekant apie apsinuodijimus, vienam dvi-trys taurelės stipraus gėrimo gali išprovokuoti pykinimą, vėmimą ir apsinuodijimo simptomus, kitas gali ir litrą degtinės išgerti, atsistoti ir nueiti lyg niekur nieko. Tai yra be galo individualu, priklauso ne tik nuo lyties, kūno masės, valgyta ar nevalgyta, gerai ar blogai miegota, bet ir nuo fermentinių sistemų. Kuo dažniau ir gausiau žmogus vartoja alkoholį, tuo sparčiau jo organizmas tą alkoholį skaido, aišku, iki tam tikrų ribų.

REKLAMA
REKLAMA

Toliarancija alkoholiui yra labai individuali. Esame turėję pacientų, kurie su 1,5 promilėmis yra gilioje alkoholinėje komoje, ir esame turėję pacientų, kurie su 4-5 promilėmis ne tik neatrodo išgėrę, bet net ir abstinencijos simptomai prasideda, o kitam tai būtų mirtina dozė. Mūsų skyriaus rekordas – virš 10 promilių, kai žmogus išėjo savomis kojomis. Tad kas vienam mirtina, kitam – lengvas apšilimas“, – pasakoja L. Gruzdytė.

REKLAMA

Pavojaus ženklai

Toksikologė sakė, kad, vartojant alkoholį, žmogui lengviausia sustoti, kuomet pasireiškia lengvo girtumo požymiai, apsvaigimas, nes geriant daugiau kritiško mąstymo mažėja, kaip ir kontrolės. Jeigu žmogus geria toliau, pašnekovė nurodo, kad aplinkiniai tampa tais, kurie turi pastebėti pavojingus ženklus – smarkiai apsinuodijusiems alkoholiu žmonėms gali prireikti kviesti ir greitąją pagalbą.

REKLAMA
REKLAMA

„Dažnai tai yra daugiau aplinkinių reikalas pamatyti, kada žmogui jau reikia medikų pagalbos. Jei žmogus po to, kai vartojo alkoholį, nuolat vemia, o vėmimas nesustoja ilgiau kaip valandą, jei žmogus giliai miega ir nepavyksta jo pažadinti, jei žmogus pradeda vemti miegodamas, jeigu jam trinka kvėpavimas, jei jis stoja ar darosi švokščiantis, kriokiantis, jei ima mėlsti veidas, pirštai, lūpos – tai rodo, kad žmogui reikia medikų pagalbos, nes tai gali būti pavojinga gyvybei. Tokiu atveju reikėtų kviesti greitąją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu tai vėmimas, kuris sustoja, žmogus gali gerti skysčius, jei jis tiesiog girtas, jo sutrikusi koordinacija, jis sunkiai šneka, bet jis yra pažadinamas, nors kažkiek galima susišnekėti, tokį žmogų reikia paguldyti ant kairiojo šono, stengtis, kad žmogus gulėtų ne ant nugaros. Geriausia, kad būtų kažkas, kas galėtų truputėlį bent užmesti akį į tą žmogų, kad pradėjęs vemti nepradėtų springti. Tokiam žmogui reikia duoti ramybę, leisti išsimiegoti ir po to žiūrėti, kokia bus savijauta kitą dieną, nes čia bus daugiau bėdų kitą dieną“, – kalba L. Gruzdytė.

REKLAMA

Nuodingas alkoholis

Toksikologė pasakoja, kad pats alkoholis yra pakankamai nuodinga medžiaga galinti sukelti daugybę apsinuodijimo simptomų, tokių kaip pykinimas, vėmimas, kraujospūdžio kritimas, medžiagų apykaitos ir kvėpavimo sutrikimai. Alkoholis mūsų organizme skaidoma fermentų, susidaro acetaldehidas, atsakingas už didžiąją dalį pagirių pojūčių.

„Acetaldehidas atsakingas už didžiąją dalį blogos savijautos po gausaus alkoholio vartojimo, už pykinimą, vėmimą – pagirių pojūčius. Susidaręs didelis kiekis acetaldehido ir sukelia tokią savijautą, Kaip greitai ši medžiaga išnyks iš organizmo, tai irgi individualus dalykas, priklausantis nuo daugelio faktorių, taip pat ir fermentinių sistemų. 

REKLAMA

Kalbant apie pagirias, pagrindinis dalykas, ko reikia žmogui – tai skysčiai ir ramybė. Patartina gerti daug skysčių ir gali būti taikomas simptominis gydymas – galima išgerti vaistų nuo galvos skausmo, jeigu pykina, galima išgerti vaistų nuo pykinimo, taip pat reikėtų valgyti švelnų maistą“, – sakė gydytoja.

Ilgalaikių pasekmių nebus

Vilniaus Lazdynų greitosios pagalbos ligoninės Ūmių apsinuodijimų skyriaus vedėjas Vytautas Karvelis nurodė, kad, jeigu žmogus yra sveikas, po vienkartinio apsinuodjimo alkoholiu, ilgalaikių pasekmių nelieka. Aišku, jeigu žmogus vartoja alkoholį dažnai ir daug, gali išsivystyti fiziologinė priklausomybė, pakenkiama žmogaus organams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu žmogaus sveikos kepenys, sveikas organizmas, alkoholį jis po mažu išskaido, kas lieka, pašalina iš organizmo, bet tie simptomai dingsta. Kalbant apie negrįžtamus pokyčius, gali sukelti fiziologinę priklausomybę, kai atsiranda liguistas potraukis vartoti.

Šiaip yra priimtina tokia nuostata, kad vienas alkoholinis vientas per parą – kas apytiksliai yra pusė taurės vyno – neturėtų sukelti priklausomybių. Tačiau tokia sąlyga galioja prie normalių sąlygų: jeigu žmogus neturi pašalinių ligų ar šiaip problemų su sveikata.

REKLAMA

Vienkartinis alkoholio pavartojimas neturėtų sukelti matomų ar kliniškai išreikštų požymių žmoguje, o jei piktnaudžiavimui tęsiantis ilgą laiką, gali būti virškinimo trakto pažeidimas, kraujotakos sistemos sutrikimai, tačiau tai daugiau priklauso nuo vartojimo trukmės“, – pasakojo V. Karvelis.

Gydytojas sako, kad nors praktikoje kalbama, kad alkoholio geriau nemaišyti ir nuo gazuotų alkoholinių gėrimų greičiau pasigeriama, pagrindinis faktorius yra, kiek etilo alkoholio suvartojama, tačiau nemaišyti alkoholio V. Karvelis taip pat pataria.

REKLAMA

Apsinuodijimo simptomai

Pašnekovas sako, kad apsinuodjimo metu pažeidžiama širdies kraujagylsių, virškinimo, centrinė nervų sistema ir visi tie simptomai sudaro blogą savijautą – galvos skausmą, pykinimą ir pan.

„Su apsinuodjimo simptomais kiekvienas organizmas susitvarko skirtingai: tai priklauso nuo žmogaus inkstų, kepenų būklės, nuo bendros sveikatos, nuo alkoholio tolerancijos. Yra žmonių, kurie visiškai netoleruoja alkoholio ir negali nė lašo išgerti, nes kai kurių žmonių organizmuose trūksta fermento, kuris skaido alkoholį – tokius žmones jis veikia ypač toksiškai“, – nurodo V. Karvelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojas sako, kad po švenčių, ypač, kuomet yra daug nedarbo dienų, jo skyrius pajaučia pacientų padaugėjimą.

„Dabar tos šventės, palyginus, ramios, bet žmonių kreipėsi nemažai. Dauguma jų nukreipiami gydytis į namus, ambulatoriškai. Stacionarinės pagalbos prireikia vidutiniškai 5-6 asmenims, tačiau čia tik viename skyriuje, o Vilniuje yra daug tokių tokių skyrių. Stacionarinės pagalbos prireikia tokiems žmonėms, kurie jau turi ryškius organų pakitimus, jie turi būti stebimi. Tai gali atsitikti po vienkartinio apsinuodijimo, kai žmogus, pavyzdžiui, geria dvi-tris dienas“, – sako V. Karvelis.

Tad gydytojas pataria: geriausia alkoholio negerti net per šventes, tačiau supranta, kad bepigu taip kalbėti. Tad jei jau pasirenkama gerti, V. Karvelis nurodo bent nemaišyti jų rūšių. L. Gruzdytė prideda, kad geriau vengti ir gazuoto alkoholio, nes nuo jo greičiau apsvaigstama.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų