„Kaip automobiliui reikia keisti tepalo filtrus, taip ir kiekvienam žmogui būtinas reguliarus išsivalymas. Bent kartą per savaitę apsilankyti pirtyje ir atsikratyti nereikalingų medžiagų, šlakų organizmui tiesiog būtina. Ypač tiems, kurie gyvena mieste, kurių nuolatinis palydovas – stresas, šlamštmaistis, užteršta aplinka“, - įsitikinęs pirtininkas Vytas Dabašauskas, dėl ilgametės patirties vadinamas šamanu.
Užmaišo česnako kokteilį
Profesionalaus pirtininko vertinimu, žmogaus kūnui naudingiausias kompleksas iš trijų dalių: pačios pirties, aromaterapijos procedūrų ir vieno kito puodelio arbatos.
„Atėjus rudeniui užmaišau česnako kokteilį, kurį naudoju kvėpavimui šalia pirtyse įprastai naudojamų sidabrinių pušų, eukalipto, rozmarinų, levandos, bergamotės kvapų“, - pasakoja jau aštuonerius metus „Vichy“ vandens parko pirčių lankytojais besirūpinantis pirtininkas.
Kiekvieno apsilankymo pirtyje metu V. Dabašauskas rekomenduoja nušveisti kūną rupia druska. „Taip atsikratoma senos odos, atsidaro poros ir lengviau prakaituojama“, - sako pirtininkas. Jis primena, kad pirtis nesuderinama su alkoholiu, tai – sveikatos gadinimas.
„Troškuliui numalšinti patarčiau rinktis beržų, dilgėlių ar kitų natūralią arbatą, kurios ne tik atgaivina, bet ir palaiko prakaitavimą. O po pirties – cinamono, šaltalankių ar citrinų arbatą, gal net pagardintą čili pipiriukais“, - pataria V. Dabašauskas.
Pirtis puikiai tarnauja ir siekiantiems grūdintis. „Po pirties užsipilti kibirą šalto vandens ar įsmukti į ledo kambarį – puiki alternatyva kontrastiniam dušui, kuriuo grūdinamas organizmas“, - sako pirtininkas.
Rekomenduoja neperkepti
Kiekvienas žmogus sau maloniausią pirties formą turi atrasti pats. „Vieni mėgsta drėgnesnes, kiti – sausesnes pirtis. Neretai susiduriu su jaunimu, kuris pageidauja tokio karščio, kad ausys raitytųsi. Toks požiūris – klaidingas. Į didžiulį karštį pakliuvęs organizmas patiria šoką, odos poros užsidaro, o kūnas nei atsipalaiduoja, nei išprakaituoja. Kitaip tariant, jokios naudos“, - įsitikinęs V. Dabašauskas.
Jo vertinimu, mūsų klimato juostoje gyvenantiems sveikiems žmonėms tinkamiausia apie 70ºC temperatūros pirtis.
Pirtininkas pastebi, kad „Vichy“ vandens parko lankytojai linkę rinktis sauso ar drėgno oro pirtis, tačiau nepelnytai nuvertina infraraudonųjų spindulių pirties teikiamą naudą.
„Daugelis lankytojų, įkišę nosį į „Pusiaujo spinduliais“ parke vadinamą infraraudonųjų spindulių pirtį, gūžteli pečiais ir mieliau veria tradicinių pirčių duris“, - pasakoja V. Dabašauskas.
Nenuostabu, kad žmonėms šiose pirtyse pasirodo per šalta – vidutinė temperatūra infraraudonųjų spindulių jūroje tesiekia 40-50 laipsnių pagal Celsijų.
„Šio tipo pirtys yra ypač draugiškos žmogaus organizmui – jos pilno pirties efekto padeda pasiekti mažiausiai apkraudamos širdį. Ne veltui būtent infraraudonųjų spindulių pirtys populiarios tarp sportininkų“, - sakė pirtininkas.
Karštis pradeda pilti maždaug po penkiolikos minučių, praleistų tokioje pirtyje. „Organizmas negauna jokio šoko, o šyla palengva, palaipsniui. Šiose pirtyse galima žaisti kortomis ar megzti“, - juokauja V. Dabašauskas.
Anot jo, infraraudonųjų spindulių energija ne tik stimuliuoja prakaitavimą, bet ir pagelbėja per odos poras išsiskirti iš organizmo riebalams, cholesterinui, toksinams ir netgi sunkiesiems metalams, perteikia organizmui šilumos energiją.
Suomiai „suomiškų“ pirčių nepripažįsta
Pasak pirtininko, taip vadinamų suomiškų pirčių tradicijos Lietuvoje yra kiek iškreiptos ir patiems suomiams nesuprantamos. „Pas mus įprasta, jog „suomiška“ pirtis yra sterili, čia nesivanojama vantomis, ant akmenų nepilamas vanduo. Patys suomiai sauso oro pirtyse ir vanojasi, ir akmenis vandeniu pavaišina“, - pasakoja V. Dabašauskas.
Sausos garinės pirties, vandens parke pavadintos „Sausra Havajuose“, oro temperatūra siekia 100 laipsnių, o drėgnumas sudaro 5-15 procentų. Drėgnoje garinėje pirtyje, Lietuvoje tradiciškai vadinamoje „rusiška“, oro temperatūra siekia 55-85 laipsnių, drėgnumas sudaro 60-75 procentus.
„Aromaterapijos seansus rengiu tiek sausoje garinėje pirtyje, tiek ir „Atogrąžų kaitos“ vardą pelniusioje drėgnoje garinėje pirtyje. Pastarojoje atliekame ir procedūras su vantomis – kūną ne tik masažuojame, bet ir medžio aliejais pamaitiname“, - pasakoja pirtininkas.
Nevengia improvizuoti
Garinėje pirtyje, vandens parke gavusioje „Taičio rūko“ vardą, pirtininkas improvizuoja klevo šakų vanta keisdamas karšto oro bangos kryptis.
„Tai neturi nieko bendro su šioms pirtims būdingomis tradicijomis, tačiau sukelia nepaprastai malonų poveikį kūnui“, - sako pirtininkas. „Turkiška“ vadinamoje garinėje pirtyje oro temperatūra siekia 40-50 laipsnių, o drėgnumas sudaro 100 procentų.
Atpalaiduojančiai meditacijai pirtininkas pataria rinktis „Popiete Karibatyje“ vadinamą pirtį. Pagal romėnų lakoniumo tradicijas čia patalpos temperatūra yra 40-50 laipsnių, o atsipalaiduoti padeda ramios muzikos garsai.
Žmonėms, vieno apsilankymo parke metu norintiems išbandyti visas pirtis, pirtininkas rekomenduoja pradėti nuo lengviausių ir baigti karščiausiomis. „Pačiose pirtyse rekomenduočiau iš viso praleisti ne daugiau 40 minučių. Sena taisyklė sako, kad geriausia pirtyje būti tol, kol pačiam malonu. Organizmas pats jaučia, kas jam yra sveika“, - teigia pirties šamanas.