Ekspertas Marius Laurinavičius pateikė savo įžvalgas, ką reiškia V. Putino kalba.
„Pirmos išvados po Putino kalbos:
1. Jokių netikėtumų – tokia kalbą vos ne pažodžiui galima buvo prognozuoti dar vakar, kai pasirodė žinios, kad kalba bus.
2. Tai iš esmės reiškia, kad nieko reikšmingo vakar Kremliuje, dėl ko galėjo būti atidėta ta kalba ir dėl ko kilo toks ažiotažas, iš tiesų neįvyko.
3. Putleris ir visas režimas toliau stumia save į kampą, tuo dar labiau artindami režimo žlugimą, bet iš esmės jie ir nebeturi kitų išeičių.
4. Apie kokius nors esminius jėgų persigrupavimus Kremliuje (girkino tipo veikėjų pozicijų stiprėjimą) pagrindo kalbėti bent jau kol kas nėra.
5. Branduolinis šantažas – mažiau įtikinamas negu galima buvo tikėtis“, – feisbuke skelbia M. Laurinavičius.
Tolesnės M. Laurinavičiaus išvados po Putino kalbos:
1. ruSSijos strategija (ta, kuri buvo priimta po visiškai žlugusios trijų dienų karo užimant Kijevą strategijos, taigi ta, kuri jau tapo pakeitimų rezultatu) NESIKEIČIA. Strategiją iš esmės galima pavadinti „ilgas sekinantis karas“, kurio neva turi neatlaikyti Ukraina ir Vakarai, o ruSSija neva atlaikys.
2. putleris ne tik nepakeitė „specialiosios karinės operacijos“ statuso (iš esmės jis kalbėjo tik apie generalinio štabo pasiūlymus, kaip veiksmingiau ją įgyvendinti), bet ir visą dėmesį sutelkė, į Donecką ir Luhanską (tas buvo paskelbta jai po „trijų dienų karo“ strategijos žlugimo) bei dabar okupuotas teritorijas. Tai iš esmės reiškia, kad jie patys supranta, kad, nepaisant dalinės mobilizacijos, jokių išteklių kam nors daugiau negu tik jau okupuotoms teritorijoms kaip nors apginti, jie, net savo pačių vertinimu, paprasčiausiai neturi.
3. Tai reiškia, jog ruSSijos tikslais dabar yra du – kaip nors apginti kuo daugiau okupuotų teritorijų, o tuo pačiu FIKSUOTI PADĖTĮ – tiek referendumų pagalba, tiek kokiomis nors paliaubomis ar derybomis įtvirtinti fronto liniją, kaip kokią nors skiriamąją liniją.
4. Ukrainiečiai su tuo tikrai nesutiks, todėl Kremliui dar svarbesnis tampa visai kitas – nematomas hibridinio karo Vakaruose frontas. Gali būti, kad būtent čia Kremlius bandys pasiekti bent tai, ką dar tiki galįs pasiekti, – dalinasi M. Laurinavičius.
L. Kojala: Putinas grasina branduoliniu ginklu
Rytų Europos Studijų centro (RESC) vadovas, politologas feisbuke pakomentavo Putino kalbą.
„Putinas skelbia dalinę mobilizaciją. Bus šaukiami karinės patirties turintys rezervistai (Shoigu kiek vėliau teigė, kad bus šaukiami apie 300 tūkst. rezervistų, ir esą studentų gatvėje niekas negaudys).
Ilgą laiką Kremlius vykdė agresiją apsimestinės taikos sąlygomis, maskuojant tai „specialiąja karine operacija“. Šis etapas šiandien baigėsi.
Kalbos pradžioje buvo išdėstytos jau įprastos tezės apie „Vakarų keliamą grėsmę Rusijai, Ukrainos nacius, siekį apginti Donbaso gyventojus“.
Galiausiai tiesmukiškai grasinta, kad, „jei kils grėsmė Rusijai“, bus naudojami visa turima ginkluotė, įskaitant branduolinį ginklą. Jis pridūrė, jog „neblefuoja“, – skelbė L. Kojala.
Seimo narys Matas Maldeikis teigė, kad mobilizacija trumpesniu laikotarpiu esmės nieko nekeičia.
„Mobilizuotą žmogų paversti bent kiek naudingu kariu šiuolaikinėje kariuomenėje reikia mėnesių. Mėsos rusai ir taip turi. Dar reikia turėti kuo jį apginkluoti. Tuo labiau, kaip parodė šis karas, didžioji Rusijos kariuomenės problema yra logistika ir žvalgyba.
Dabar Vakarų atsakas - daugiau ir toliau siekiantys ginklai. Žmonių turi ir Ukraina, šiems reikia su kuo ginti savo šalį“, – feisbuke skelbė M. Maldeikis.