10 milijonų litų – tokia mokesčių mokėtojų pinigų suma slepiasi už „nemokamos“ Energetikos ministerijos iškabos.
Premjerui Andriui Kubiliui jau pavyko įtikinti prezidentą Valdą Adamkų, kad naujoji ministerija nekainuos nė lito ir jis jau palaimino „nemokamos“ ministerijos idėją. Tuo tarpu ekspertai, ragavę valstybinės duonos, griebiasi už galvos - jų nuomone, nemokamai neįmanoma padaryti dviejų institucijų iš vienos, rašo „Respublika“.
Švaistosi tyliai
Vyriausybės pozicija buvo viena: biudžetui tai nekainuos nieko, nes perskirsčius lėšas dalis Ūkio ministerijos lėšų atiteks Energetikos ministerijai. Pagal 2009 metų biudžeto įstatymą Energetikos ministerijai šiais metais numatyta skirti beveik 612 milijonų, iš kurių darbo užmokesčiui bus skiriama 2, 217 milijono.
Premjeras taip pat tvirtino, kad Energetikos ministerijai nebus skiriama ir papildomų valstybės tarnybos etatų. „Ministerija bus kuriama atitinkamai sumažinant Ūkio ministerijos etatus“, - kalbėjo premjeras.
Tačiau kandidatas į energetikos ministrus Arvydas Sekmokas „Respubliką“ patikino, kad Ūkio ministerijos darbuotojai į naująją ministeriją nepateks. „Kai atsiras vadovai, jie po truputį rinksis savo žmones. Žmonės bus renkami konkurso tvarka pagal priėmimo į valstybės tarnybą įstatymą“, - sakė A. Sekmokas.
Kiek naujų darbuotojų reikės naujajai ministerijai - taip pat ginčytinas klausimas. Ūkio ministras Dainius Kreivys buvo žadėjęs steigti 65 etatus, tuo tarpu A. Sekmokas tikina, kad ministerijoje dirbs 44 žmonės. „Numatyti 44 etatai ir per šiuos metus numatyta juos užpildyti“, - „Respublikai“ sakė kandidatas į ministrus.
Bedarbių banga
Akivaizdu, kad premjero kalbos, jog ministerijos steigimas nieko nekainuoja nėra pagrįstos. Kainuoja ir ministerijos iškaba, ir herbiniai antspaudai, ir blankai bei reprezentaciniai suvenyrai. Galbūt premjerui keli šimtai tūkstančių - ne pinigai.
Tačiau prie keleto šimtų tūkstančių dar reikėtų priskaičiuoti ir išeitines kompensacijas žmonėms, kurie neteks darbo Ūkio ministerijoje. Matematika paprasta: šiuo metu Ūkio ministerijos Energetikos departamente, Energetikos išteklių departamente bei Branduolinės energetikos ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo departamente dirba 3 departamentų direktoriai, 7 skyrių vedėjai, 18 vyriausiųjų specialistų, 7 vyresnieji specialistai ir 2 specialistai.
Tarkime, visus juos reikės atleisti, nes jie nelaimės konkurso į valstybės tarnybą. Tarkime, šie žmonės ministerijoje dirbo nuo 3 iki 5 metų (ne ilgiau). Tarkime, jų darbo užmokestis yra ne didesnis nei kad nurodyta oficialiame Ūkio ministerijos tinklalapyje (negauna jokių priedų). Visiems šiems žmonėms pagal Darbo kodeksą priklauso 3 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinės išmokos.
Išmokėtina suma susidaro nei didelė, nei maža - per 373 tūkstančius litų. Sudėkime visas „nesamas“ išlaidas, apie kurias kalba premjeras, ir susidarys daugiau nei pusė milijono. Prie šios sumos dar reikėtų priskaičiuoti ir ministro atlyginimą, kuris yra beveik 14 000 litų. Bet ar tai - kaina?
Atskirties nematyti
Taip pat reikėtų pridurti, kad pasikeitus ministerijai, reikia iš naujo tvirtinti ir Europos sąjungos paramos programas - ir tai kainuoja. Tačiau būsimasis ministras iškart randa išeitį, kaip reikėtų vykdyti A. Kubiliaus nemokamą ministerijos kūrimo planą.
„Bus peržiūrimi projektai ir tie, kurie sudaryti su Ūkio ministerija ir kurie jau yra įsibėgėję, juos galės vykdyti Ūkio ministerija. Čia nėra būtina staigiai visus projektus staigiai permest iš vienos ministerijos į kitą“, - sakė A. Sekmokas.
Taigi ir vėl grįžtame prie klausimo, nuo kurio pradėjome vos tik buvo prabilta apie šios ministerijos steigimą: kam reikia Energetikos ministerijos, jei projektus ir toliau vykdys Ūkio ministerija?
„Esamos valstybinės struktūros dirbo vardan didžiųjų energetinių kompanijų. Dabar reikia pradėti dirbti pagal rinkos sąlygas energijos vartotojų interesų labui. Antra, reikia peržiūrėt strateginius energetinius projektus, kurie realiai, kitaip nei ant popieriaus, niekur nejudėjo“, - apie planus kalbėjo kandidatas į ministrus.
Galbūt ir mes patikėtume premjero žodžiais, kad naujoji ministerija nieko nekainuos, tačiau kirba paprastas klausimas: ar būna gyvenime kokių nors nemokamų dalykų? O be to, jei galima Ūkio ministerijos biudžetą sumažinti 600 milijonų litų, tai galbūt šią sumą pavyktų sutaupyti?
Komentarai
Kęstutis Daukšys
Seimo Atominės energetikos komisijos narys
Kad naujoji ministerija nieko nekainuos valstybės biudžetui - apie tai negalima net kalbėti. Kiekviena ministerija kainuoja. Pradžioje gal ir galima kalbėti apie tai, kad bus naudojamos vienos ministerijos lėšos, tačiau pabaigoje viskas bus sumaišyta.
Ir galiausiai pamatysime kad ministerijos išlaikymo kaštai išaugs jei ne 2, tai bent 1,5 karto. Tuo esu įsitikinęs. Jeigu energetikos klausimų neišsprendžia viena ministerija, tai ar dvi ministerijos išspręs lengviau? Manau, kad poną Sekmoką buvo galima paskirti viceministru ir nereiktų didinti nei valstybinių automobilių, nei sekretorių skaičiaus.
Sakoma, kad ministerija buvo steigiama tam, kad būtų galima suvaldyt energetiką, tačiau aš manau, kad iš tikro norima atsikratyti Ūkio ministerijoje dirbančių žmonių. O be to, dabartinis Ūkio ministras neišmano energetikos problemų. Matyt, sunku jam susigaudyt tuose reikaluose, todėl reikia naujos ministerijos.
Zigmantas Balčytis
Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas
Manau, kad tokiu sudėtingu laikotarpiu, kai visi netgi Europos Taryboje kalba apie finansinės krizės pasekmes, papildoma institucija tokiai nedidelei valstybei kaip Lietuva yra visiškai nereikalinga. Be to, tai akivaizdus ekonomikos sujaukimas: Ūkio ministerijos darbuotojai gaus atleidimo lapelius.
Neaišku, kokios bus struktūros naujoje ministerijoje. Konservatoriai deklaruoja, kad ministerijai papildomų pajamų nereikės, tačiau juk bus papildomas ministras, papildomas automobilis, nauji blankai, antspaudai, iškabos. O praktikoje nėra buvę, kad skaidant vieną instituciją į dvi, nebūtų papildomų išlaidų.
Mes esame įsitikinę, kad tai kainuos 5-10 papildomų milijonų litų, nes daugelis funkcijų ir pareigybių dubliuosis. Aš nežinau, kodėl reikėjo eiti šiuo keliu: jei vieni ar kiti pareigūnai valdantiesiems netiko, galima buvo padaryti atestaciją ir patikrinti jų atitikimą pareigoms. Iki šiol negirdėjau atsakymo, kodėl buvo kuriama atskira ministerija.
Agnė Vaitasiūtė