Šių metų pradžioje Lietuvą sudrebino 9-metės mergaitės suplanuotas pagrobimas Kaune, kuri po dviejų parų buvo rasta garažų masyve. Taip pat prieš daugiau nei mėnesį iš Vilniaus „Akropolio“ moteris išvedė 6-metį berniuką, kuris tą patį vakarą rastas gyvas ir sveikas.
Ekspertai akcentuoja, kad tėvai turi aktyviai imtis priemonių, siekdami apsaugoti savo vaikus ir užkirsti kelią tokių įvykių pasikartojimui. Treneris Zenonas Urbonas dalinasi ne tik savo patirtimi, bet ir praktiniais patarimais, kaip apsaugoti vaikus nuo pavojų.
Ekspertas: „Savigyna tai ne rankyčių ir kojyčių menas“
Z. Urbonas, jau 35 metus vedantis nemokamus savigynos seminarus, pabrėžia, kad internete yra daug nenaudingos ir žalingos informacijos bei neveikiančių komercinių kursų.
„Savigynos negalima išmokti, tai ne rankyčių ir kojyčių menas. Mes negalime apgaudinėti vaikų, paauglių ir tėvų, kad vaikas kažko išmoks, kai realybėje šie metodai neveikia, tokių dalykų toleruoti nederėtų“, – sako treneris.
Pasak jo, mokyti vaiką smūgiuoti, trenkti į veidą, durti į akis ar spirti yra beprasmiška. „Rezultatas visada bus vienodas – vaikas nukentės. Vaikas turi cypti, klykti, o geriausiai – panaudoti tinkamą prietaisą“, – teigia vyras.
Ką gali padaryti tėvai: praktiniai eksperto patarimai
Pirmasis Z. Urbono patarimas tėvams – įsigyti „cypsiuką“ (Pavojaus aliarmo pultelį), nedidelį prietaisą, kurį vaikui nuspaudus, pasigirsta labai garsus pagalbos signalas.
Pasak vyro, toks prietaisas gali išgelbėti gyvybę ne tik seksualinio priekabiavimo atveju, bet ir kitokių situacijų metu: „Plėšimų metų, jeigu kokiai močiutei atiminėja pensiją arba seneliui pasidarė bloga, jis nukrito, išsitraukė šitą ir visi žino, kad čia ne girtuoklis, kuris prisigėrė ir nulūžo, o kad jis prašo pagalbos“.
Specialistas dalinasi, į kokius parametrus reikia atkreipti dėmesį, prieš įsigyjant „cypsiuką“: „Turėtų būti ne mažiau, kaip 140 decibelų, turi būti normali krono baterija. Geriau, kad jis neturėtų papildomų funkcijų, pavyzdžiui žibintuvėlio, nes vaikas pastoviai eis ir švies, gadins bateriją“, – pasakoja Z. Urbonas.
Antrasis patarimas – sekimo įranga, kurią tėvai gali įsegti vaikams į drabužius, vienoje ar keliose vietose ir visada matyti jų buvimo vietą.
„Mes šunims perkame sekimo įrenginius ir galime šunį rasti net kitame Respublikos gale, nes jie turi palydovinę sekimo sistemą. Tokie turi būti įsegti ir mūsų vaikams. Aš suprantu, kad tai brangu, bet kai kalba eina apie vaikus – pinigai man juokingas dalykas“, – sako Z. Urbonas.
Treneris taip pat priduria, kad vien pavojaus aliarmo pultelio ir sekimo įrangos neužtenka – tai turi tapti bendruomenės ir visuomenės norma.
„Jeigu visame rajone tik viena mergaitė turi „cypsiuką“, tai neturės didelio efekto. Bet jeigu name gyvena bent 10 tėvelių, kurių dukros turi tokius prietaisus – po sekundės visi stovės kieme ir žiūrės kas vyksta“, – aiškina jis.
Nuaidėjus įvykiui, kai moteris prekybos centre „Akropolis“ išsivedė šešiametį berniuką, specialistas teigia, kad vaikai tokiais momentais būna šokiruoti: „Vaikas net sušukti negali, negali pasakyti „gelbėkit“ net troleibuse, kuris pilnas žmonių, jis tylės, nes bus šokiruotas. Tokiais atvejais ir pasitarnauja „cypsiukai“ ir sekimo įranga“.
„Tėvai turi kontroliuoti vaiką. Jei su šuniu einant į miestą pririšame jį ant pavadėlio, tai vaikus reikia laikyti ant elektroninių pavadėlių“, – teigia ekspertas.
Šiuolaikinės technologijos, pasak Z. Urbono, atveria labai daug galimybių. „Galima turėti droną – asmens sargybinį, kuris skrenda iš paskos už žmogaus ir prižiūri situaciją, o jeigu kažkas nutinka jis pakelia tokį triukšmą, kad visa parduotuvė ant ragų atsitoja“, – sako vyras.
Saugumas – ne tik technologijos
Pasak Z. Urbono, technologijos atveria daugybę galimybių užtikrinti saugumą, tačiau reikia nepamiršti ir fizinių įgūdžių lavinimo. Treneris siūlo lankyti parkūro ir uolinio laipiojimo treniruotes.
„Parkūras moko gerai judėti bet kokioje teritorijoje, o uolinis laipiojimas išugdo gebėjimą greitai reaguoti į pavojų – atšokai, užlipai į stulpą ar balkoną ir tavęs nepasieks“, – sako Z. Urbonas.
Kitas užsiėmimas, kurį specialistas rekomenduoja įtraukti į rutiną – praktinis šaudymas, nes mano, kad kritiniu atveju tai gali padėti apsisaugoti nuo atvirų plėšimų ar smurto atvejų, kai būtina mokėti naudotis ginklu savigynos tikslais.
Jaunuoliams, mėgstantiems vakarėlius, Z. Urbonas taip pat turi patarimų. „Jeigu pasiėmei bokalą, tai iš rankų nebepaleisk. Pirmą valandą visiškai negerkite, net sulčių. Pažinkite aplinką ir žmones, su kuriais esate, kad žinotumėte, ko iš jų galima tikėtis“, – rekomenduoja treneris.
Šis patarimas, pasak jo, nepilnai apsaugos nuo galimų pavojų, tačiau padidins šansus išvengti nemalonių situacijų.