• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims kiek daugiau nei prieš dvi savaites prisijungus prie Vakarų tinklų, Vilkaviškio rajone pirmadienį pradėtos demontuoti pirmosios iš likusių elektros perdavimo linijų, jungiančių Lietuvą su Kaliningradu, atramos. Dalis veikiančios infrastruktūros bus siunčiama palaikyti Ukrainos energetikos sistemai. 

12

Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims kiek daugiau nei prieš dvi savaites prisijungus prie Vakarų tinklų, Vilkaviškio rajone pirmadienį pradėtos demontuoti pirmosios iš likusių elektros perdavimo linijų, jungiančių Lietuvą su Kaliningradu, atramos. Dalis veikiančios infrastruktūros bus siunčiama palaikyti Ukrainos energetikos sistemai. 

REKLAMA

„Šiandien yra penkiolikta diena, kai sinchroniškai veikiame su kontinentinės Europos tinklais. Simboliška kaip tik šiandien yra pradedamos demontuoti elektros linijos su Kaliningradu“, – žurnalistams Staugaičių kaime pirmadienį sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Kaip anksčiau pranešė elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“, demontavus vieno linijos Kruonio HAE–Sovetskas ruožo atramas, likusi jungties dalis bus naudojama sujungiant Kruonio HAE ir Bitėnų transformatorių pastotes. 

REKLAMA
REKLAMA

Su Baltarusija iš viso atjungtos ir bus demontuota 12 tarpsisteminių linijų, iš jų penkios – 330 kilovoltų (kV) ir septynios – 110 kV įtampos. 

REKLAMA

Su Rusija jau buvo atjungtos ir bus demontuotos trys 330 kV įtampos elektros perdavimo linijos ir trys 110 kV įtampos linijos. 

Bendrai bus demontuota per 182 kilometrus linijų, kuriose – 544 atramos. Demontuojamų laidų ilgis viršys 231 kilometrą.

Visus šiuos darbus užbaigti planuojama per pusantrų metų, iki 2026 m. antrojo pusmečio.

Įranga siunčiama į Ukrainą

Demontuota energetikos infrastruktūra, pavyzdžiui, izoliatoriai, bus siunčiami į Ukrainą, o senos prieš kelis dešimtmečius įrengtos atramos – utilizuojamos, kaip ir patys laidai, panaudojami metalo laužui.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes rėmėme, remiame ir remsime Ukrainą – iš esmės nemaža dalis tos infrastruktūros, kuri yra geros, tinkamos būklės, bus naudojama ir perduodama Ukrainai, kad būtų atstatomas elektros energijos tinklas“, – pažymėjo energetikos ministras.

„Litgrid“ generalinio direktoriaus Roko Masiulio teigimu, bendrai atramų griovimo ir linijų demontavimo darbai gali kainuoti iki 1 mln. eurų.

„Galutinės sąmatos mes neturime, bet tai tikrai nėra reikšmingos dalys – griauti tai ne statyti“, – pažymėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ž. Vaičiūno teigimu, išardžius nebereikalingas elektros linijas ir nugriovus atramas bus atlaisvinta maždaug 900 hektarų servitutinio žemės ploto, kuris sugrįš ūkininkams.

„(Žemė – ELTA) yra servitutinė, t. y. tose vietose, kur yra tos linijos, yra tam tikros apsaugos zonos ir tiesiog, kur yra atramos, jos negali būti dabar panaudojamos žemės ūkio paskirčiai ar kitiems tikslams“, – kalbėjo ministras.

REKLAMA

Kiekvienam elektros linijų ruožui demontuoti skelbiami viešieji pirkimai, ruože Kruonio HAE–Sovetskas darbus atlieka telekomunikacijų priežiūra užsiimanti „Connecto Lietuva“.

Vasario 9 d. Baltijos šalys sinchronizavosi su kontinentinės Europos elektros tinklais, prieš tai 65 metus veikusios bendroje elektros sistemoje su Rusija ir Baltarusija, vadinamajame BRELL žiede. 

Baltijos šalys ir Rusija buvo pasirašiusios memorandumus, pagal kuriuos šie elektros laidai po sinchronizacijos nukirpti.

REKLAMA

Nuo šiol Baltijos šalys savarankiškai valdo savo elektros sistemos dažnį ir įtampą. Elektros iš Rusijos Lietuva nebeperka nuo 2022 m., o iš Baltarusijos – nuo 2020-ųjų.

Iki desinchronizacijos nuo BRELL Baltijos šalių elektros sistemos dažnis centralizuotai buvo valdomas iš Maskvos, todėl atsijungimas nuo rusiškos sistemos tai leidžia daryti nepriklausomai ir savarankiškai.

BRELL sutartį Lietuva nutraukė vasario 7 d., penktadienio vakarą, 23 val. 59 min.

Prie kitų Europos valstybių Baltijos šalys prisijungė per „LitPol Link“ sinchroninę sausumos jungtį tarp Lietuvos ir Lenkijos.

Siekiant didinti komercinę elektros prekybą su Lenkija, su ja iki 2030-ųjų planuojama įrengti naują 700 megavatų (MW) galios sausumos jungtį „Harmony Link“, kuri padės užtikrinti Baltijos ir Vakarų šalių elektros rinkų integraciją.

vatnike, vagi Putės pinigus ? Už dideles babkes galėtum pasisamdyti redaktorių, kuris ištaisytų klaidas, o dabar anekdotiškai atrodai, net suprasti sunku
Rusija kažkada Lietuvą atjungė nuo naftos. Kai apsunkino dujų įsigijimą, pasirūpinom dujų tiekimu ne iš Rusijos. Dabar Lietuva atsijungė nuo Rusijos. Ir tai yra šaunu, nes nereikia laukti, kada Rusija atjungtų elektros tiekimą. Tikiuosi, kad paaiškinau. Necivilizuotą Rusiją geriau palikti pačią su savim.
Lietuvos idiotai tik ir temoka viską griauti, o po to pažiūrėti, kas iš to išėjo
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų