• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus miesto apylinkės teismas, ketvirtadienį nagrinėjo prokurorų prašymus suimti 26 įtariamuosius dėl riaušių prie Seimo Vilniuje sukėlimo, leido suimti devynis iš jų. Pareigūnai teigia, kad tarp įtariamųjų daug ir praeityje teistų, bedarbių asmenų, o už neramumų kėlimą gali būti sulaikytas dar ne vienas asmuo. Tačiau Seimo narys Vytautas Bakas ragina nemarginalizuoti visų antradienį prie Seimo susirinkusių protestuotojų ir įspėja, kad rudenį laukiantys valdžios sprendimai gali įpilti dar daugiau žibalo į visuomenės nuotaikų katilą.

Vilniaus miesto apylinkės teismas, ketvirtadienį nagrinėjo prokurorų prašymus suimti 26 įtariamuosius dėl riaušių prie Seimo Vilniuje sukėlimo, leido suimti devynis iš jų. Pareigūnai teigia, kad tarp įtariamųjų daug ir praeityje teistų, bedarbių asmenų, o už neramumų kėlimą gali būti sulaikytas dar ne vienas asmuo. Tačiau Seimo narys Vytautas Bakas ragina nemarginalizuoti visų antradienį prie Seimo susirinkusių protestuotojų ir įspėja, kad rudenį laukiantys valdžios sprendimai gali įpilti dar daugiau žibalo į visuomenės nuotaikų katilą.

REKLAMA

Naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ svečiavosi Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Vytautas Bakas ir Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Saulius Gagas. Pagrindinė diskusijos tema – kas stovi už riaušių prie Seimo organizavimo ir kas atsakys už protestuotojų siautėjimą?

Mitinguotojų susirėmimai su policija prie Seimo:

Riaušių dalyviai – ir praeityje teisti, bedarbiai

„Iš 26 asmenų 10 asmenų turėjo teistumus, buvo teisti asmenys. Kiti asmenys buvo susidūrę su teisėsauga administracinių nusižengimų kodekso ribose, buvo pažeidę Administracinių nusižengimų kodeksą“, – pasakojo Vilniaus apskr. policijos viršininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak S. Gago, 13 iš 26 sulaikytų asmenų yra bedarbiai, užsiregistravę Užimtumo tarnyboje.

„Galbūt tai leidžia kažkokiu tai būdu susidaryti tam tikrą paveikslą apie tuos asmenis, kurie buvo sulaikyti“, – teigė S. Gagas.

REKLAMA

Ketvirtadienį keturi įtariamieji suimti mėnesiui, penktasis – dešimčiai dienų. Jie kaltinami išprovokavę riaušes ir per jas priešinęsi pareigūnams.

Trims įtariamiesiems skirta intensyvi priežiūra, jie turės dėvėti apykojes, laikytis dienotvarkės. Likusiems dviem prokuratūra galės pati skirti kardomąsias priemones.

Prie Seimo riaušes kėlė ir garsūs nusikaltėliai: vienas pagrindinių – su Hitlerio tatuiruote: 

REKLAMA
REKLAMA

Sulaikyti planuoja ir daugiau

„Mes turime tyrimo planą, kreipėmės į visuomenę dėl informacijos pateikimo, vaizdo medžiagos pateikimo policijai atliekant šį ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 283 straipsnį „Riaušės“.

<...> Noriu pasakyti, kad gavome labai daug informacijos, virš 250 pranešimų su pateikta video medžiaga, nuotraukomis. Žmonės labai aktyvūs ir pateikia tą informaciją. Mes analizuojame savo turimą informaciją ir galiu pasakyti, kad bus [daugiau sulaikymų].

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai nėra baigtinis sąrašas tie 26, tų asmenų bus ir daugiau, kurie pažeidinėjo teisės aktus, vienaip ar kitaip išreiškė savo poziciją, ar tai provokavo, ar mėtė akmenis, ar kitais veiksmais dalyvavo riaušėse“, – apie tyrimo eigą pasakojo S. Gagas.

„Tik laiko klausimas – kada. Noriu patikinti, kad atsakomybės neišvengs ir tas sąrašas plėsis asmenų“, – pridūrė policijos atstovas.

REKLAMA

Protesto dalyviai kėlė logiškus klausimus

V. Bakas buvo vienas iš tų politikų, kurie išėjo pasikalbėti su į protestą susirinkusiais žmonėmis. Politiko tikinimu, protesto dalyviai, su kuriais jam teko galimybė pasikalbėti, kėlė logiškus klausimus.

„Man teko išeiti pasikalbėti su žmonėmis, apie porą valandų. Apėjau praktiškai visą perimetrą mitingo. <...> Noriu pabrėžti, kad didžioji dalis žmonių kėlė labai logiškus klausimus, dėl kurių, aš manau, bet kas iš mūsų eitų į protesto akcijas.

REKLAMA

Pavyzdžiui, baimė netekti darbo, dėl to, kad vyksta spaudimas skiepytis. Arba žmonės bijo, kad neteks medicininių paslaugų, jiems užsidarys ligoninės, poliklinikos. Buvo kalbama apie viešąjį transportą“, – pokalbius su mitinguotojais prisiminė V. Bakas.

Visgi Seimo narys pripažino, kad ir pats patyrė kai kurių prie parlamento buvusių žmonių agresiją.

„Jie mane keikė, sakė „tu vagis“, virš mano galvos skraidė vėliavos kotas. Bet tai buvo mažuma ir jie neturi ateities Lietuvoje“, – kalbėjo politikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, Vadovybės apsaugos departamento darbuotojai įspėjo parlamentarus ir rekomendavo neiti prie mitingo dalyvių.

„Man kaip politikui yra svarbu jausti visuomenės nuotaikas ir aš nesigailiu išėjęs“, – tvirtino V. Bakas.

Bakas: negalima marginalizuoti visų protesto dalyvių

Seimo nario teigimu, visų 5 tūkst. žmonių, kurie antradienį dalyvavo mitinge, negalima marginalizuoti. V. Bako tvirtinimu, tie keliasdešimt žmonių, kurie niokojo valstybės simbolius, naudojo smurtą prieš pareigūnus, yra žinomi nuo seno.

REKLAMA

„Tai yra žmonės, kurie diskredituoja taikius žmonių susirinkimus, jie daro žalą, žalojo pareigūnus, bet jie diskredituoja pačias pilietines iniciatyvas. Iš tikrųjų, demokratinėje šalyje yra normalu, jei žmonės nesutinka su valdžios sprendimais, jie išeina į mitingus.

Tie banditai, kurie taip elgėsi su akmenimis, jie diskredituoja tą pilietiškumo išraišką, jie turi būti teisiami, turi būti tiriami nusikaltimai. Bet aš nesutinku su apibendrinimais kai kurių mano kolegų kitą dieną pasirodžiusiai, kad suprask, kad visi protestuotojai yra nusikaltėliai. Taip nėra ir tai nėra teisinga“, – teigė V. Bakas.

REKLAMA

„Aš nenorėčiau klijuoti etikečių, kad jie visi yra nusikaltėliai“, – pridūrė Seimo narys.

Policija atskiria mitingą nuo riaušių: tai du atskiri renginiai

S. Gago teigimu, policija antradienio įvykius skelia į dvi dalis. Pirmiausia, dieną vykęs mitingas, kuriam buvo išduotas leidimas iki 17 val.

„Jie turi saviraiškos laisvę, konstitucinę teisę reikšti savo mintis ir panašiai. Prieš renginį policija neturėjo kažkokios ypatingos informacijos, renginio organizatorius ne pirmą kartą darė tą mitingą, niekas neindikavo apie tai“, – kalbėjo S. Gagas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi jis pripažino, kad dieną vykusio mitingo dalyviai nesilaikė nustatyto atstumo pagal Susirinkimų įstatymą – 75 metrų.

„Renginio organizatorius apie tai buvo įspėtas, kad privalo laikytis šių atstumų susirinkusieji“, – sakė pašnekovas.

Antrasis „renginys“, kaip jį įvardija policijos atstovas, kai susirinkę žmonės pradėjo blokuoti išėjimus iš Seimo, anot S. Gago, yra nesusijęs su pirmuoju renginiu.

REKLAMA

„Tai yra neteisėtas susirinkusių veiksmas. Tai įvertinusi, policija pradėjo organizuoti viešosios tvarkos užtikrinimą. Daug diskutuojama greitai, negreitai, anksčiau ar vėliau tai turėjo padaryti.

Policija turi savo taktiką, policija turi savo priemones, policija išsprendė savo priemonėmis, kartu bendradarbiaudama su kitais vidaus reikalų sistemos pareigūnais, tą situaciją“, – dėstė S. Gagas.

„Manyčiau, kad mes elgėmės atsakingai, kalbėjomės, įspėjome susirinkusius, kad jie neturi leidimo, kad jie pažeidinėja tvarką, blokuoja gatves, įvažiavimus, išvažiavimus.

REKLAMA

Buvo kalbama su susirinkusiais, mūsų negirdėjo. Buvo perspėta apie prievartos panaudojimą, negirdėjo.

Teko panaudoti tas priemones, kurios yra suteiktos policijos pareigūnams pagal įstatymą. Kito kelio nebuvo ir tokiu būdu situacija buvo išspręsta“, – aiškino policijos atstovas.

Kalbėdamas apie dieną vykusio mitingo metu padarytus nusižengimus, S. Gagas pabrėžia, kad jie padaryti Administracinio kodekso rėmuose, o tai, kas vyko vėlai vakare – Baudžiamojo kodekso rėmuose.

REKLAMA
REKLAMA

V. Bakas teigė, kad panašu į tai, kad dar prieš patį mitingą, taip pat ir jo metu buvo žmonių, kurie planavo vakare vykusias riaušes.

Perspėjo, kas įpiltų dar daugiau žibalo į ugnį

V. Bakas laidoje kalbėjo ir apie ateityje laukiančias įtampas, kurios taip pat gali skatinti žmones eiti į gatves.

„[Sprendimai], kurie gali dar labiau įpilti žibalo į ugnį. Kalbu apie narkotikų dekriminalizavimą, sprendimus susijusius su šeimos reguliavimu, kalbu apie alkoholio prieinamumą. Prie pandemijos nuovargio, migracijos krizės, vakcinavimo procesų iššauktų emocijų gali prisidėti ir šitie dalykai.

Laikas po šio mitingo, ypač valdančiajai daugumai, kuri turi sprendimų galią, truputėlį turėti daugiau empatijos, jautrumo ir analizuoti savo sprendimų poveikį visuomenėje“, – sakė Seimo narys.

Rugsėjo 10 d. Vilniuje turėtų būti organizuojamas dar vienas mitingas, kurio organizatoriai pasisako prieš dabartinės valdančiosios daugumos sprendimus. V. Bako teigimu, tai bus dar viena visuomenėje tvyrančios įtampos išraiška.

„Mes matome, kad įtampos visuomenėje yra ir tik aklas gali jų nematyti. Tai vyksta visoje Europoje, ne tik Lietuvoje. <...> Lietuvoje pačios pandemijos valdymo, kas yra epicentras visų šitų įtampa, filosofija, strategija yra paremta tokiu daugiau bauginimu, nurodymais iš viršaus. Mano nuomone, mes turime pereiti į bendradarbiavimo ir įtikinėjimo strategiją“, – kalbėjo V. Bakas.

REKLAMA

Jo teigimu, valdžiai pandemiją reikia valdyti ne keliant ultimatumus visuomenei, nes kitaip gyventojų nepasitenkinimas prasiverš tokių protestų formomis.

„Kuriomis, kaip mes matome, labai sėkmingai sugeba pasinaudoti tiek kai kurie destruktyvios opozicijos atstovai, politikai, tiek ir jėgos, susijusios su mūsų kaimynais“, – aiškino V. Bakas.

Visą V. Bako ir S. Gago diskusiją „Dienos pjūvyje“ galite pamatyti vaizdo įraše, kurį rasite teksto pradžioje.

 Svarbiausios dienos naujienos, ekspertų ir politikų įžvalgos bei komentarai aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ – kiekvieną darbo dieną naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų