Deklaruoti paskatino skandalas
A. Kubilius sako, kad deklaruoti automobilio nuomos pagal įstatymą neprivalo, tačiau dėl visa ko nusprendė tai padaryti. "Reikia deklaruoti tik tuo atveju, jei tavo nuomos sutartis metinė viršija 3000 eurų sumą. Mano nuoma yra mažesnė, nes automobilis ne naujas, tai per mėnesį moku 200 eurų. Taigi deklaravau ne todėl, kad privalėčiau, o dėl pastarųjų dienų įvykių – garsiojo Range Rover. Tačiau yra ir kitų pasikeitusių aplinkybių. Anksčiau mes nuomodavome automobilius iš parlamentinių lėšų. Tai buvo tvarkoma per Seimo finansų departamentą. Atidžiai žiūrėjo ir etikos komisija, kai kur ir teisėsauga įsijungdavo. Net nekildavo klausimų, kad reikia deklaruoti. Tačiau dabar mes nuomojame iš privačių lėšų, nėra priežiūros. Taigi nusprendžiau deklaruoti. Norėjau parodyti pavyzdį“, – sako A. Kubilius.
„Ažiotažas dėl D. Kreivio – neteisingas“
Tarp deklaravusių savo automobilio nuomą – ir valstiečių žaliųjų atstovė Rima Baškienė. Tuo metu konservatorius Dainius Kreivys apskritai nutraukė prieš savaitę sudarytą automobilio nuomos sutartį su jam pačiam priklausančia bendrove „Statybų gausa“. Parlamentaras dėl šventos ramybės žada nusipirkti savo automobilį.
A. Kubilius sako, kad dėmesys į D. Kreivio atvejį be reikalo atkreiptas, nes jokio kriminalo čia nėra. „Pradėta abejoti, kaip jis čia nuomojasi iš savo paties bendrovės. Bet aplinkybė, kuri dar nepaminėta, yra ta, kad jis nuo pat 2012 metų nuomojasi automobilį iš savo paties lėšų. Jis nenaudoja parlamentinių lėšų. Tai čia aplamai jokių klaustukų negali kilti daugiau“, – aiškina A. Kubilius.
Seimo pirmininkas: tai – sąžinės reikalas
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis neigiamai vertina politikus, kurie nesugeba ar nesiteikia tinkamai užpildyti deklaracijų. „Dėl automobilių, kaip ir dėl visų kitų interesų, deklaravimas yra privalomas. Ypač patyrę Seimo nariai turėjo žinoti deklaravimo tvarką ir ką reikia deklaruoti. Kai kurie gal nemanė, kad yra interesų konfliktas, kiti gal nekreipė į tai per daug dėmesio. Manau, dabar, pajudėjus vienai bylai, pajudėjo ir visos kitos. Turbūt tai bus toks išsigryninimo laikotarpis. Pažiūrėkit, kaip dabar sujudo deklaruoti“, – sako V. Pranckietis.
Seimo pirmininkas patikino, kad už nedeklaravimą nėra jokių nuobaudų. Taigi viskas paliekama sąžinės balsui ir visuomenės teismui.
Tikrinti gali tik VTEK
Seimo pirmininkas atmeta galimybę surengti bendrą Seimo narių deklaracijų patikrinimą. „Seimas nėra ta įstaiga, kuri imtų kontroliuoti Seimo narių veiklas. Tokią galimybę turi tik Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Ką deklaruoti yra Seimo nario, kaip asmens, reikalas. Kol per VTEK nepasirūpinama, tai ir negali būti matoma“, – aiškina V. Pranckietis.
Kaip skelbta, Seimo pirmininkas penktadienį pareiškė, kad VTEK vadovas Romas Valentukevičius turėtų atsistatydinti. V. Pranckietis teigė, kad Valentukevičius pažemino komisijos vardą, nusprendęs, jog parlamentarė Greta Kildišienė neprivalėjo deklaruoti naudojimosi mamos iš „Agrokoncerno“ nuomojamu automobiliu. Šiandien Valentukevičius atsakė, kad nepripažįsta padaręs klaidą ir neketina trauktis iš pareigų.