Vakar po devynių mėnesių kalėjimo Šiaulių tardymo izoliatoriuje į buvusį darbą, Šiaulių psichiatrijos ligoninę, sugrįžo psichikos sveikatos slaugytojas 41-erių Romaldas Vainauskas. Kiti du nuteistieji – 28-erių Tomas Peleckas ir metais vyresnis Andrius Kalnikas – darbą pradės nuo pirmadienio.
Po to, kai Lietuvos Aukščiausiasis Teismas paskelbė, jog apkaltinamasis nuosprendis visų trijų Šiaulių psichiatrijos ligoninės medikų atžvilgiu buvo nepagrįstas, vyrai tikisi atsikratyti kaltinimų.
Grįžimas
14 metų Psichiatrijos ligonėje psichikos sveikatos slaugytoju dirbantis R. Vainauskas, penkerius metus dirbantis psichikos sveikatos slaugytojas A. Kalnikas ir septynerių metų darbo ligoninėje praktiką turintis slaugytojo padėjėjas T. Peleckas sakė į buvusią darbovietę sugrįžę su džiaugsmu.
„Grįžau ir tarsi nebuvau išėjęs. Parėjau į darbą lyg po kokių atostogų“, – neslėpdamas šypsenos „Šiaulių kraštui“ teigė R. Vainauskas.
Prieš kalėjimą vis trys vyrai dirbo Ūmių būsenų skyriuje. Dabar jie darbuosis skirtinguose Psichiatrijos ligoninės skyriuose.
Užstojo ir vadovas
Kaltais dėl ligonio sumušimo Šiaulių apygardos ir Lietuvos apeliaciniame teisme pripažinti vyrai sako kalėdami sulaukę ne tik Psichiatrijos ligoninės administracijos, bet ir viso personalo palaikymo.
Psichiatrijos ligoninės direktoriaus Eugenijaus Mikaliūno teigimu, jis gerai dirbusių pavaldinių nekaltumu niekada nesuabejojo.
Trims nuteistiems medikams bausmę atliekant Šiaulių tardymo izoliatoriuje E. Mikaliūnas kreipėsi į lygtinio paleidimo komisiją užtikrindamas, kad į laisvę anksčiau laiko paleista trijulė galėtų ir toliau dirbti jo vadovaujamoje įstaigoje.
Viskas prasidės iš naujo
Tačiau Aukščiausiojo Teismo nutartis, kuria dėl rastų pažeidimų buvo panaikintas apkaltinamasis nuosprendis, dar nėra taškas R. Vainausko, A. Kalniko ir T. Pelecko teisminėje biografijoje. Baudžiamąją bylą, Aukščiausiojo Teismo sprendimu, iš naujo nagrinės Apeliacinis teismas.
„Dar neaišku, kaip čia viskas baigsis, – sakė T. Peleckas. – Bet esame patenkinti, kad Aukščiausiasis Teismas mus išklausė ir išgirdo.“
Vyrai viliasi, kad iš naujo nagrinėjama byla juos reabilituos. Jei taip nutiktų, nė vienas neatmeta, jog pateiks ieškinius valstybei dėl padarytos turtinės žalos atlyginimo. Ar reikalautų atlyginti ir moralinę žalą, kol kas nežino.
Ligoniai nemušami, tik tramdomi
Smalsu kaltais dėl žmogaus sumušimo dviejuose teismuose pripažintų vyrų tiesiai šviesiai pasiteirauti apie smurtą Psichiatrijos ligoninėje.
Trijulė kategoriška: psichikos ligoniai nemušami, tik tenka prieš juos panaudoti jėgą kompetencijos ribose.
„Kiekvieną jėgos panaudojimą galima būtų traktuoti kaip smurtą, – sakė A. Kalnikas. – Tačiau taip nėra. Žmonės čia nemušami, tik tramdomi. Už kiekvieną mėlynę ant paciento kūno tektų pasiaiškinti.“
Anot medikų, priepuolių metu psichikos ligoniai tramdomi tik specialiais diržais pririšant juo prie lovų. Tai esą yra vienintelė priemonė pacientui nuraminti.
Stebi kameros
Anot Psichiatrijos ligoninės vadovo E. Mikaliūno, Ūmių būsenų skyriuje po rekonstrukcijos prieš trejus metus įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Jos kiaurą parą fiksuoja situaciją ne tik trijose Ūmių būsenų skyriaus aktyvaus stebėjimo palatose, bet ir kiemelyje, taip pat skyriaus koridoriuje. Įrašai saugomi trejus metus.
Anot įstaigos vadovo, po skyriaus rekonstrukcijos į jį dėl sumušimų kreipėsi trys pacientai.
Jiems pasiūlius peržiūrėti vaizdo įrašus, kuriuose muštynės užfiksuotos, ligoniai pretenzijų, anot E. Mikaliūno, nebeturėdavę.
Teismas – po paciento skundo
Atvejis, kai bejėgiškos būklės paciento sumušimu apkaltinti medikai stojo prieš teismą ir buvo pripažinti kaltais, Šiaulių psichiatrijos ligoninėje, pasak E. Mikaliūno, yra pirmas.
Prieš teismą R. Vainauskas, T. Peleckas ir A. Kalnikas stojo po to, kai į ligoninę, ištikus alkoholinei psichozei, 2008-ųjų liepos 2-ąją atgabentas Kuršėnų gyventojas. Vyro teigimu, gydymo įstaigoje jis buvo surakintas specialiais diržais ir sumuštas.
Medikai tikino, kad sunkių sužalojimų kuršėniškis patyrė dar prieš patekdamas į psichiatrų rankas.
2011 metų rugsėjo 27 dieną visi trys tuomet Ūmių būsenų skyriaus darbuotojai Šiaulių apygardos teismo nutartimi nuteisti kalėti dvejus metus. Apeliacinis teismas nuteistųjų skundus atmetė.
Edita KARKLELIENĖ