Šiuo metu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) Vilniuje pirmą kartą atlieka tokio didelio masto privačių ir valstybinių darželių patikrinimus. Iš kiek daugiau nei 300 Vilniuje esančių darželių ištirti jau 111. Tiesa, ne visiems patikrinimai buvo reikalingi. Analogiški patikrinimai atliekami ir kituose šalies miestuose.
Plačiau apie inspektorių užfiksuotus pažeidimus tv3.lt pasakoja NVSC Vilniaus departamento direktore Rolanda Lingienė.
Tai pirmasis tokio dydžio ikimokyklinio ugdymo įstaigų patikrinimas Vilniuje. Kodėl apskritai nuspręsta jo imtis – jis planinis ar inicijuotas tėvų skundų?
Jis neplanuotas. Bet viešojoje erdvėje tikrai masiškai pradėjo rodytis informacija – tėvai skundėsi įvairiausiomis aplinkybėmis, kurios kėlė mums nerimą. Taip pat pamatėme Vilniaus miesto savivaldybės Tarybos sprendimą, norėjome įsitikinti, ar iš tiesų leista padidinti vaikų skaičių grupėse, prieštaraujant higienos normoms.
Be to, norėjome nustatyti neteisėtai veikiančius darželius – tuos, kurie neturi higienos pasų, kurių veiklos sąlygos nėra mūsų specialistų įvertintos, kaip saugios.
Taip pat norėjome matyti tikrą situaciją, didelį skaičių, kad parodytume tos situacijos aktualumą, norėjome sutelkti tėvus. Prie kiekvieno darželio, prie kiekvienos auklėtojos po inspektorių nepastatysime.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad dar šių metų balandį Vilniaus miesto savivaldybė nusprendė naujais mokslo metais į 1,5–3 metų darželinukų grupes priimti ne mažiau nei 18 vaikų, o 3–7 metų grupes – ne mažiau nei 23 vaikus. Savivaldybė savo sprendimą grindžia tyrimais, rodančiais, kad faktinis vaikų lankomumas darželiuose siekia maždaug 65 proc.
Tačiau Higienos normų reikalavimai numato, jog 2–3 metų darželinukų grupėje negali būti daugiau nei 15, o nuo 3–7 metų – daugiau kaip 20 vaikų. Dėl šio sprendimo savivaldybė teisme bylinėjasi iki šiol – Vilniaus administracinis apygardos teismas yra paskelbęs, jog savivaldybės Tarybos sprendimas yra neteisėtas ir pažeidžia viešąjį interesą.
Kuo tiksliau skundėsi tėvai – ar jiems kilo įtarimų grupėse pamačius neįprastai daug vaikų, ar jie suabejojo galimai nelegalių darželių vietomis?
Masiškai tėvai skundžiasi dėl perpildytų darželių, kad priimami sergantys vaikai į tuos darželius. Akmenėlį reikėtų ir tėvų daržą mesti, nes kiti tėvai leidžia tokius sergančius vaikučius. Statistika rodo, kad Vilniaus vaikai tikrai labiau serga virusinėmis kvėpavimo takų ligomis. Perpildžius grupes, jiems lieka mažiau vietos ir dėmesio.
Tėvai skundžiasi dėl nesaugių žaidimų įrenginių, sūpuoklių, žaidimų aikštelių. Vaikai nukrenta, susižaloja. Taip pat skundžiasi, kad nesaugios sąlygos, pavyzdžiui, mažiukai vaikai 1–2 metų priimami į darželį, kur turėklų aukštis nesaugus. Kad nėra kur išvesti vaikų, kad neveda auklėtojai į lauką ar ne taip aprengia.
Kur pažeidimų pastebima daugiau – valstybiniuose ar privačiuose darželiuose?
Problemų yra ir savivaldybės darželiuose. Savivaldybė jau įteisino, kad į darželius priimama daugiau vaikų, nei leidžia higienos norma. Noriu pabrėžti, kad higienos norma numato minimaliausius saugos reikalavimus. Ten jau derėtis nebereikėtų dėl jų įgyvendinimo. Tai tiek savivaldybės darželiuose, tiek ir privačiuose darželiuose problemų yra, jos šiek tiek skiriasi.
Kokius pagrindinius pažeidimus fiksuojate?
Yra arba viršijamas vaikų skaičius, arba darželio veiklos sąlygos atitinka saugos reikalavimus vyresnių vaikų ugdymui, o pasirodo, kad jie priima mažiukus. Matome negerą tendenciją, kad darbuotojai dirba nepasitikrinę sveikatos. Mus labiausiai domina tuberkuliozė. Sergamumas tuberkulioze labai didelis. Jeigu darbuotojai nėra pasitikrinę sveikatos, kokios sąlygos, negali pasakyti.
Papasakokite apie schemas, kaip Vilniuje vystomi jūsų užfiksuoti nelegalių darželių tinklai?
Tenka pasitelkti kolegas iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, iš Darbo inspekcijos, nes įtariame nelegalų darbą, iš Valstybinės mokesčių inspekcijos. Kolegos informavo, kad užfiksavo, jog, pavyzdžiui, gaunamas higienos pasas, patalpos atitinka reikalavimus, tačiau priimama daug daugiau vaikų, kurie prižiūrimi kitose patalpose, kurios nėra specialistų įvertintos, neturi leidimų, higienos pasų, sąlygos jose yra apverktinos. Kad surastume tas vietas, mums reikia plėsti savo kvalifikaciją ir tapti vos ne sekliais.
Nustačius konkrečius atvejus, kas laukia pažeidėjų?
Situacija bus išanalizuota. Kadangi akcija yra masinė. Jos pradžioje skelbėme, kad, jeigu bus nustatyti neesminiai arba iš karto pašalinami pažeidimai, nuobaudos nebus taikomos, bus taikomi įspėjimai. Bet ten, kur bus rimta rizika vaikų saugai nustatyti, tikrai bus imamasi visų įstatymais mums suteiktų priemonių, kurias nustato Administracinių nusižengimų kodeksas.
Vienas iš akcijos tikslų – viešinimas. Stengsimės paviešinti visus, visus pažeidimus, kad tėvai matytų, kur jie veda vaiką, kad reikalautų, kad būtų sudarytos tinkamos sąlygos. Tikrai dirbsime su savivaldybe, Sveikatos apsaugos ministerija, galbūt už vaiko teisių kontrolę atsakingoms institucijoms pateiksime informaciją.
Kada galima laukti patikrinimo išvadų ir galutinių skaičių?
Lapkričio pradžioje turėtų būti galutiniai rezultatai, bet reikia mums savaitės juos apibendrinti, nes informacijos labai daug. Patikrinome daugiau nei 100 darželių ir 100 mokyklų. Tai labai daug klausimų viename objekte, reikia viską susidėlioti. Iki lapkričio vidurio bus suorganizuota spaudos konferencija.