Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS) įspėja pirmakursius pasirašant sutartis su aukštosiomis mokyklomis atidžiai perskaityti ir saugotis galimų pažeidimų.
LSAS pranešime teigiama, kad dažniausiai pasitaiko pažeidimai, kai studentas, pasirašęs su universitetu sutartį, negauna jos kopijos, studijų sutarties sąlygos ir įmokos dydis paliekamas universitetų Senatams, nors pagal Aukštojo mokslo įstatymą, jis neturi keistis visą studijų laikotarpį, mokantys visą studijų kainą neinformuojami apie galimybę pereiti į nemokamas vietas.
„Pirmakursių sutartyse neturi būti numatyta jokių įmokų iki rudens sesijos pabaigos, kol nėra aiškūs studento mokymosi rezultatai, tačiau išanalizavus keleto aukštųjų mokyklų: Vilniaus, Vilniaus Gedimino technikos ir Šiaulių universitetų bei Vilniaus kolegijos sutartis, matoma, kad iš jų numato įmokos už studijas rinkimą jau šį rudenį“, - BNS sakė pirmininkė Indrė Vareikytė.
Pasak jos, kai kurios aukštosios mokyklos nepritaikė studijų sutarčių naujiems Aukštojo mokslo įstatymo pakeitimams.
LSAS pranešime, be kita ko, sakoma, jog aukštosios mokyklos sutartyse vengia paminėti, kad studentas turi teisę nemokėti studijų kainos, kol sutartis nėra įregistruota aukštosios mokyklos.
LSAS primena, kad Švietimo ir mokslo ministerija birželį įsigaliojus Aukštojo mokslo įstatymo pataisoms, turėjo parengti standartinės studijų tarp aukštosios mokyklos ir studento sutarties formą, pagal kurią aukštosios mokyklos turėtų paruošti savąsias sutartis, tačiau to iki šiol nepadarė.
Praėjusią savaitę Seimas atidėjo švietimo ministro Algirdo Monkevičiaus siūlytų Aukštojo mokslo įstatymo pataisų svarstymą, paprašęs Vyriausybės pateikti savo išvadas.
Paties ministro teigimu, jo siūlytų pataisų įgyvendinimui iš biudžeto reikėtų skirti ne mažiau 60 mln. litų.
Kadangi dabar Seimas posėdžiaus tik rugsėjį, iki tol lieka galioti prezidento siūlytos ir Seimo palaimintos Aukštojo mokslo įstatymo pataisos, numatančios, jog gerai besimokantis studentas yra tas, kurio vidurkis yra ne mažesnis nei 8.