Internetinėse skelbimų svetainėse bei socialiniuose tinkluose nesunku aptikti ne vieną skelbimą, siūlantį įsigyti vaistų internetu. „Facebook“ net galima rasti šiam tikslui sukurtų grupių. Dažnai tai – receptiniai vaistai nuo skausmo arba potencijai gerinti skirti preparatai.
Vaistai internetu – tarsi katė maiše
Šiuo metu Lietuvoje internetu galima įsigyti tik nereceptinių vaistų. Tačiau ir tokie, jei perkami iš neaiškių tiekėjų ar individualių asmenų, gali kelti pavojų jūsų sveikatai. Pavyzdžiui, galite patys to nežinodami įsigyti pasibaigusio galiojimo ar netinkamai laikytų vaistų.
„Pirkdami vaistus ne vaistinėse, žmonės prisiima atsakomybę patys sau. Turgaus ar interneto prekiautojai gali tvirtinti ką tik nori apie vaisto veiksmingumą ir patikimumą, tačiau nėra garantijos, kad tai – tiesa. Vaistas gali būti pagamintas ir teisėto vaistų gamintojo, bet pakliuvęs į neteisėtą platinimo grandinę, taigi, irgi tapęs falsifikatu. Be to, vaistus, kad jie būtų kokybiški ir saugūs vartoti, būtina tinkamai gabenti ir laikyti“, – atsakyme tv3.lt rašė Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovė spaudai Aistė Tautvydienė.
Jai antrina ir vaistininkė, pastebinti, kad mažiausia žala pacientui būtų nepakankamas vaisto poveikis, kuris deklaruojamas ant pakuotės, mat neaiški vaistų sudėtis.
„Pavojus – neaiškus poveikis mūsų sveikatai. Lietuvos rinkoje oficialiuose registruose neregistruoti vaistiniai preparatai dažniausiai būna ir pagaminti neaiškiose vietose, ir neatlikti tyrimai, kas yra privaloma mūsų rinkoje registruotiems vaistams. Reikėtų labai žiūrėti, kur mes perkame tą vaistą, ar tai yra oficialūs tiekėjai, ar gamintojai, kurių net patys nesame girdėję“, – tv3.lt kalbėjo „Eurovaistinės“ vaistininkė R. Molotkova.
O didžiausias pavojus pirkėjui – apsinuodijimai, žymesni sveikatos sutrikdymai, alergijos.
Apgaulingi ir vitaminai
Kur kas populiaresnė prekė forumuose bei socialiniuose tinkluose – vitaminai bei maisto papildai. Tačiau ir šie, atrodytų, sveikatai naudingi preparatai gali būti žalingi, jei jų gamintojas nežinomas.
„Papildų kontrolė net ir mūsų oficialiuose produktuose nėra tokia griežta, kaip vaistinių preparatų. Čia dar lengviau paklysti šioje rinkoje. Kadangi maisto papildams nėra keliami tokie aukšti reikalavimai, jų sudėtyje gali pasitaikyti neatitikimų. Rekomenduočiau rinktis patikimus gamintojus, kurie maisto papildus gamina pagal vaistų reikalavimus“, – patarė vaistininkė.
Kaip žinoti, ar vaistai tikri?
Vaistų autentiškumu abejojantys gyventojai gali konsultuotis su VVKT darbuotojais, tačiau apie turguje ar nelegalioje interneto svetainėje pirktus vaistus gyventojai turėtų pranešti policijai.
Ar vaistai jūsų lankomoje svetainėje parduodami legaliai, rodo specialus logotipas, kuriuo pažymėtos legaliai vaistais prekiaujančios svetainės, kuriuose pirkti vaistus saugu. Logotipu galima pasitikėti tik tada, kai jį paspaudus atsiranda vaistinių, parduodančių vaistus nuotoliniu būdu sąrašas.
Ar siūlomas įsigyti vaistas yra įrašytas į Lietuvos Respublikos vaistinių preparatų registrą, Bendrijos vaistinių preparatų registrą ar Lygiagrečiai importuojamų vaistinių preparatų sąrašą, patikrinti galima čia įrašius produkto. pavadinimą.