• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvius iki šiol masina galimybė įsigyti vieną ar kitą prekę pigiau. Šiais laikais parduoti nereikalingu tapusį daiktą pasidarė itin paprasta. Pakanka nufotografuoti ir įkelti į įvairias socialiniuose tinkluose sukurtas „Perku-Parduodu“ grupes.

4

Lietuvius iki šiol masina galimybė įsigyti vieną ar kitą prekę pigiau. Šiais laikais parduoti nereikalingu tapusį daiktą pasidarė itin paprasta. Pakanka nufotografuoti ir įkelti į įvairias socialiniuose tinkluose sukurtas „Perku-Parduodu“ grupes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viskas taip paprasta, o ir kaina, įprastai, tikrai gerokai mažesnė nei parduotuvėje, tad natūralu, kad žmonių (pirkėjų) budrumas lengvai užmigdomas. O sukčiai to tik ir telaukia.

REKLAMA

Šis nusikaltimų elektroninėje erdvėje modelis nėra naujiena. Jis taikomas jau keletą pastarųjų metų. Apie tai rašyta daug straipsnių, pateikta policijos komentarų, bet, kaip ir telefoninių sukčiavimų atvejų, taip ir nusikaltimų elektroninėje erdvėje pasitaiko ir toliau.

REKLAMA
REKLAMA

Suviliojo maža kaina

Viena iš tokių sukčių aukų prieš kelias dienas tapo Dainius, kuris ir papasakojo naujienų portalui tv3.lt apie socialiniame tinkle „Facebook“ iš peties plušančius asmenis.

„Tikrai esu ne pirmas ir ne paskutinis, kuris pateko į sukčių pinkles. Pastebėjau skelbimą „Facebook‘e“ apie parduodamą benzininį pjūklą ir specialų grąžtą. Įrankiai buvo naudoti, o kaina buvo net labai viliojanti. Pervedžiau į „pardavėjo“ sąskaitą 18 eurų, o tada ir prasidėjo“, - pasakojo Dainius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, vos tik pervedė pinigus, jis buvo užblokuotas visais įmanomais būdais, tad su tariamu pardavėju susisiekti nebepavyko.

„Pradėjau domėtis daugiau, kas ten per asmuo. „Facebook‘e“ jis buvo pasivadinęs Ignas Daukša, vėliau Daukša Ignas. Radau jo anksčiau įkeltų skelbimų. Ir netrukus išsiaiškinau, kad esu ne vienintelis nukentėjęs nuo to paties asmens. Mano žiniomis, tokių yra daugiau kaip 10. Bet tikiu, kad čia tik maža dalis. Aš praradau nedidelę sumą, bet yra tokių, kurie neteko ir apie 50 eurų“, - pasakojo nukentėjęs vyras.

REKLAMA

Sukčių veikimo modelis yra labai paprastas. Jie turi savo veikiančias anketas „Facebook‘e“. Rašome „jie“, nes situaciją aiškintis pradėjęs Dainius surado dar ir vienos merginos anketą. Su vogtomis nuotraukomis, bet apie tai šiek tiek vėliau.

Taigi, sukčiai talpina įvairius skelbimus apie parduodamas prekes. Pateikia labai patrauklią kainą ir tikina, kad ji yra derinama. Įdomu tai, kad jie telefonu nebendrauja. Su jais galima tik susirašinėti. Jei paklausi, iš kokio miesto ir sutapus gyvenamajai vietai su pirkėjo, tai jis iškart tave užblokuoja.

REKLAMA

„Skelbimai būna labai įvairūs. Parduodamas tai dviratis, tai muzikinis centras, tai darbo įrankiai. Jie „žaidžia“ patrauklios kainos korta. Bet jei sumoki pinigus, tai visur tave užblokuoja ir viso gero.

Nors ir nesitikiu atgauti pinigų, bet norisi perspėti kitus, kad nenukentėtų. Užregistravome skundą dėl sukčiavimo elektroniniu būdu. Rašoma, kad dokumentas priimtas, bet kol kas tylu, ramu“, - pasakojo nukentėjęs vyras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasinaudojo svetimais duomenimis

Dainius pasakojo, kad pradėjo dalintis tame pačiame „Facebook“ tinkle apie siautėjančius sukčius. Taip pavyko išsiaiškinti, kam iš tikro priklauso viename moters profilyje panaudotos nuotraukos.

Ta mergina šiuo metu gyvena užsienyje. Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su ja ir pasiteiravo, kaip ši jaučiasi dėl to, kad sukčiai pasinaudojo jos asmeninėmis nuotraukomis.

REKLAMA

„Sveiki. Nors nesu ramaus būdo, bet tiesą sakant labai nepanikavau, sureagavau gana ramiai. Nors būtų labai nesmagu sutikti gatvėje žmogų, kuris būtent atpažintų mane iš netikros „Facebook“ anketos nuotraukų. Kažkas pasielgė labai negražiai ir manau už tai bus atlyginta, bet pati neketinu kreiptis į policiją“, - trumpą atsakymą pateikė užsienyje gyvenanti mergina.

REKLAMA

Įtartina sąskaita

Apie tai, kaip nukentėjo nuo to paties žmogaus, elektroninį laišką redakcijai atsiuntė tv3.lt skaitytoja Julija (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

„Vienoje grupėje vyras pamatė skelbimą, kad parduodamas dėvėtas įrankis ir pažymėjo mane bei paprašė, kad aš nupirkčiau ją. Parašiau Erikos Vozmotaitės vardu pavadintai anketai, kuri buvo patalpinusi tą skelbimą. Paklausiau, ar siųstu per autobusų stotį, sutiko, tada paprašiau, kad atsiųstų sąskaitos numerį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parašė, kad su siuntimo išlaidomis kaina – 25 eurai. Parašiau, kad gerai, tik man pasirodė keistas tas sąskaitos numeris. Dar pasitikslinau, ar tikrai geras sąskaitos numeris, tai užtikrino, kad taip. Pervedžiau pinigus ir man parašė, kad išsiųs už kelių valandų. Kadangi dirbau ir labai skubėjau, tai neįsigilinau į anketą ir tik po to turėdama daugiau laiko nutariau patikrinti.

REKLAMA

Iškart supratau, kad kažkas ne taip. To asmens anketos draugai buvo visokie užsieniečiai ir tik keli lietuviai. Pasikviesti, matyt, tik dėl skaičiaus, kad nekiltų įtarimų. Vėliau „pardavėjas“žinučių nebeatidarė, anketos nebebuvo, iškart paskambinau į banką ir ten pasakė, kad ta sąskaita kažkokia „platforminė“.

REKLAMA

Nelabai supratau, kokia čia ta sąskaita. Tik paklausiau, kaip gali tokios sąskaitos egzistuoti, kai vardai ir pavardės gali būti bet kokie. Bet kalbėti toliau buvo beprasmiška. Supratau, kad buvau apgauta, tad viską įkėliau į aferistų grupę. Paprašiau, kad nukentėję susisiektų su manimi. Atsirado ne vienas toks žmogus.

REKLAMA
REKLAMA

Piniginiai nuostoliai manęs nedomina, tik keista, kodėl niekas nesiima veiksmų, kad kažkokie aferistai neturėtų tokių sąskaitų. Perku ir parduodu internetu dažnai, labai dažnai, nes tai patogu ir greita. Bet papuoliau į aferistų pinkles pirmą kartą.“

Policija: problema žinoma

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vadovas Ramūnas Matonis portalui tv3.lt teigė, kad toks sukčiavimo modelis yra seniai žinomas.

„Policija dirba su tuo, bet norisi dar ir dar kartą paprašyti žmonių būti atidesniais ir aklai nepasitikėti neaiškiais pardavėjais“, - pabrėžė R. Matonis.

Keli praktiški patarimai:

Pirkėjai turi rinktis tik patikimus pardavėjus/bendroves

Sumokėkite už prekę tik ją gavę

Pasitikrinkite apie asmenį/įmonę informaciją viešoje erdvėje

Bet jei vistiek nukentėjote – kreipkitės į policiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų