• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Parlamente kelią skinasi projektas, kuriuo beveik keturis kartus didinama kontrabandos vertė, už kurią būtų taikoma griežčiausia bausmė.

Parlamente kelią skinasi projektas, kuriuo beveik keturis kartus didinama kontrabandos vertė, už kurią būtų taikoma griežčiausia bausmė.

REKLAMA

Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska pripažįsta, kad priėmus šias pataisas keliolika už stambaus mastą kontrabandą nuteistų asmenų galės prašyti sušvelninti jiems bausmę.

Seimas po svarstymo yra pritaręs Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis keičiamas nusikaltimų sunkumo lygis, į kurį atsižvelgiant skiriamos skirtingos bausmės.

Už projektą balsavo 73 Seimo nariai, prieš buvo 12, susilaikė 18. Iki jo priėmimo liko vienas balsavimas.

Šiuo metu švelniausia bausmė – bauda arba laisvės atėmimas iki ketverių metų – gali būti skiriama už 150-250 minimalaus gyvenimo lygio (MGL), tai yra, 7,5 tūkst. – 12,5 tūkst. eurų vertės kontrabandą.

Siūloma viršutinę vertę pakelti iki 400 MGL: tuomet švelniausia bausmė galės būti skiriama už 7,5 tūkst – 20 tūkst. eurų vertės kontrabandą.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal šiuo metu galiojantį Baudžiamąjį kodeksą, tie, kas gabeno stambesnę kontrabandą, tai yra virš 250 MGL, baudžiami bauda arba laisvės atėmimu iki aštuonerių metų.

REKLAMA

Projekte numatyta labiau diferencijuoti atsakomybę: už 400–900 MGL (20–45 tūkst. eurų) vertės kontrabandą būtų skiriama bauda arba laisvės atėmimas iki šešerių metų, o už viršijančią 900 MGL liktų galioti laisvės atėmimas iki aštuonerių metų.

Atitinkamai atsakomybė keičiama ir už sukčiavimą, turto pasisavinimą, muitinei nedeklaruotus daiktus, neteisėtą prekių ar produkcijos neišvežimą iš Lietuvos ir kt.

Pataisas vadino ciniškomis

Dalis opozicijos atstovų kritikavo projektą, teigdami, kad bausmės per daug švelninamos.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai kalbama apie asmenis, kurie sukčiavo, kurie turto pasisavino, kurie nešė per sieną kontrabandą tikrai ne mažu mastu, bet gana dideliu mastu. Kalbama apie tai, kad mes tuos asmenis, dabar pakeisdami sankciją, iš esmės paleisime į laisvę anksčiau nustatytos įkalinimo bausmės“, – sakė Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė.

„Ką tie žmonės veiks išėję į laisvę? Žinodama tai, koks yra polinkis į kartotinumą, aš beveik neabejoju, kad mes tuos žmones, dar nepasitaisiusius, matysime dėl tos pačios kontrabandos, sukčiavimo turtu ir kitų dalykų“, – teigė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Valstietis“ Aurelijus Veryga ironizavo, kad taip Baudžiamąjį kodeksą bandoma pritaikyti prie infliacijos.

„Gal mes čia tokia labai moderni valstybė, pritaikome infliacinius dalykus net ir prie kontrabandininkų?“ – klausė jis Seimo salėje.

„Valstietis“ pataisas dėl kontrabandos vadino ciniškomis ir žalingomis valstybei.

„Paskaičiau publikaciją, kurioje yra minimos sumos, kiek kainuoja įkalinimas tų asmenų, minima, kiek čia yra planuojama sutaupyti. Ar nemanote, kad tai yra truputį ciniška, nes valstybė yra apvagiama organizuojant kontrabandą? Kokio lygio tai bus praradimas? Ar jūs įvertinote šituos dalykus skaičiuodama, kiek valstybė „sutaupys“ dalį asmenų išleisdama tiesiog iš įkalinimo įstaigų?“ – klausė parlamentaras.

REKLAMA

Teisingumo ministrė savo ruožtu tvirtino, kad dabar kodekse nustatyti MGL dydžiai neatitinka realybės, pastarąjį kartą jie keisti beveik prieš du dešimtmečius. Anot jos, tai daryti siūlė ir teisėsaugos institucijos, ir nepriklausomi teisininkai.

Kalbėdama apie kontrabandą E. Dobrowolska pabrėžė, kad nekeičiama minimali riba, nuo kurios pradedama taikyti baudžiamoji atsakomybė už šį nusikaltimą.

Ji pripažino, kad priėmus siūlomas pataisas dalis nuteistųjų galės prašyti sušvelninti jiems bausmes.

REKLAMA

„Ką šiandien mes matome, tai yra 34 asmenys, atliekantys laisvės atėmimo bausmę už kontrabandą. (...) Apie 10–15 asmenų galėtų kreiptis dėl bausmių peržiūrėjimo, ar galėtų ji būti metais ar dvejais sutrumpinta, arba (pritaikytas – BNS) lygtinis paleidimas“, – sakė ministrė.

Ji pabrėžė, kad siūlomas pokytis labiau orientuotas į ateitį.

Pasak E. Dobrowolskos, atsakomybė už kontrabandą niekur nedingsta, bet ji subalansuojama.

„Tai yra balansas, apie kurį mes kalbame, kad galėtume diferencijuoti bausmes, ir jos būtų proporcingos“, – teigė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugiau naujovių

Projektu taip pat siūloma griežtinti atsakomybę už nusikalstamą bankrotą – iki septynerių metų nelaisvės bausti tuos, kas sąmoningai blogai valdydami įmonę nulėmė jos bankrotą ir dėl to padarė labai didelę turtinę žalą kreditoriams.

Baudžiamąją atsakomybę už mokesčių vengimą, deklaracijos, ataskaitos ar kito dokumento nepateikimą siūloma taikyti, kai slepiama suma viršija nebe 100, o 400 MGL, tai yra nebe 5 tūkst., o 20 tūkst. eurų. Tarp papildomų bausmių už šią veiką ketinama įrašyti laisvės apribojimą ir areštą. 

REKLAMA

Nauja papildoma bausmė siūloma už apgaulingą finansinės apskaitos tvarkymą. Dabar už tai gresia iki ketverių metų nelaisvės, o projekte numatoma tuos, kurie tokiu būdu padarytų labai didelę turtinę žalą valstybei arba fiziniam, juridiniam asmeniui, bausti iki septynerių metų kalėjimo.

Taip pat Baudžiamąjį kodeksą norima papildyti atskirais straipsniais dėl atsakomybės už šaunamųjų ginklų, sprogmenų, strateginių prekių, branduolinių ar radioaktyviųjų medžiagų arba kitų jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių kontrabandą.

REKLAMA

Atskiru straipsnių norima numatyti ir atsakomybę už narkotinių ar psichotropinių medžiagų kontrabandą.

Pagal projektą, už nedidelio kiekio neteisėtą narkotinių medžiagų gabenimą, siuntimą neturint tikslo jų parduoti būtų baudžiama bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų, o už didesnio – iki ketverių metų.

Platintojams jau būtų galima skirti tik laisvės atėmimą nuo dvejų iki dešimties metų, už didelio kiekio kvaišalų kontrabandą grėstų nuo ketverių iki 12 metų, už labai didelio kiekio – nuo dešimties iki 18 metų kalėjimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu asmuo, turėjęs narkotikų savo reikmėms, įkliūtų ir pats kreiptųsi dėl medicinos pagalbos ar savanoriškai atiduotų kvaišalus, jis būtų atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės dėl kontrabandos.

Teisingumo ministrė, kalbėdama Seime, pabrėžė, kad pagal projektą narkotikų kontrabanda nėra dekriminalizuojama.

„Pagal galiojantį Baudžiamojo kodekso straipsnį, šiandien numatoma atsakomybė nuo trejų iki dešimties metų laisvės atėmimo. Šis projektas, apie kurį mes kalbame šiandien, numato laisvės atėmimą ir toliau. Skirtumas tas, kad bus nuo dviejų iki 18 metų. Mes sugriežtiname aštuoneriais metais, jeigu kalbame apie labai didelį kiekį, nepriklauso, kokiu tikslu vežama“, – teigė ji.

REKLAMA

„Tais atvejais, kai kalbame apie nedidelį kiekį savo reikmėms, be platinimo, dar lieka baudžiamoji atsakomybė iki dvejų metų. Tai yra balansas, apie kurį mes kalbame, kad galėtume diferencijuoti tas bausmes ir jos būtų proporcingos“, – pabrėžė E. Dobrowolska.

Projekte numatyta baudžiamosios atsakomybės nebetaikyti už naminukės virimui naudojamų aparatų turėjimą, gamybą.

„Aš čia matau bandymą, kad kai neišeina įeiti pro duris, tai bandai įlipti pro langą. Gal jūs, ministre, man galite pasakyti, kam dar, be naminės degtinės gamybos, galima naudoti naminės degtinės gamybos įrangą? Koks dar galėtų būti jos tikslas, kai turi namuose nusipirkęs, susimontavęs tokią gana galingą įrangą, kam ją dar galima naudoti?“ – minėta pataisa stebėjosi A. Veryga.

Tuo metu demokratas Vytautas Bakas tvirtino, kad siūlomi pakeitimai reikalingi.

„Kai mes šiek tiek mažiname bausmes už ne tiek pavojingus nusikaltimus, yra logiška, nes Lietuvos kalėjimai, deja, žmonių nepataiso“, – tvirtino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų