• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Perdirbėjai kratosi kaltinimų karteliu

Konkurencijos tarybos tyrėjai nustatė, kad aštuonios pieno supirkimo ir perdirbimo bendrovės buvo sudariusios kartelinį susitarimą. Gamybininkai neigia kaltinimus ir žada gintis teismuose.

REKLAMA
REKLAMA

Konkurencijos taryba baigė rugsėjį pradėtą tyrimą dėl pieno supirkimo ir perdirbimo įmonių galimo kartelinio susitarimo kelti produkcijos kainas. Nustatyta, kad draudžiamą susitarimą sudarė Lietuvos pienininkų asociacija „Pieno centras“, Kelmės pieninė, Kelmės pieno centras, „Marijampolės pieno konservai“, Vilkyškių pieninė ir jai priklausanti Širvintų „Mozzarelos“ sūrių gamintoja „Modest“, „Pieno žvaigždės“, „Rokiškio sūris“ ir „Žemaitijos pienas“.

REKLAMA

Konkurencijos taryba tyrimą pradėjo keturiose įmonėse, tačiau vėliau aptiko įrodymų, esą sudarant draudžiamus susitarimus dalyvavo ir dar keturios pieno sektoriaus įmonės bei jas vienijanti asociacija.

Baudos vestų į bankrotą

Kaip informavo Konkurencijos tarybos atstovė spaudai Palmira Kvietkauskienė, įmonėms buvo išsiųstos preliminarios tyrimo grupės išvados, kurias jau patvirtino taryba. Bendrovės savo atsakymus turi pateikti per dvi savaites. Neatmetama, kad įmonėms pateikus įtikinamų argumentų, Konkurencijos taryba gali pakeisti savo išvadas.

REKLAMA
REKLAMA

Galutines išvadas taryba ketina paskelbti sausio pabaigoje ar vasario pradžioje. Tuomet ir paaiškės konkrečios baudos. Kiekvienai įmonių gresia bauda iki 10 proc. metinės apyvartos. Pienininkų teigimu, dėl tokio jos dydžio bankrutuoti būtų priversta bet kuri tyrime minima įmonė. Pasak P.Kvietkauskienės, tai maksimali bauda ir tokia veikiausiai nebus skiriama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų apyvarta yra apie 680 mln. litų, 10 proc. nuo apyvartos – 68 mln. litų – tai bankrotas“, – paklaustas, kokią įtaką įmonei turėtų maksimali bauda už kartelinį susitarimą, sakė bendrovės „Rokiškio sūris“ valdybos pirmininkas Dalius Trumpa.

REKLAMA

„Tai maksimali galima bauda, tikrai tokios nebus. Kadangi sąmoningai nepažeidėme Konkurencijos įstatymo ir nesudarėme draudžiamų susitarimų, mes tikimės, kad baudos visai nebus“, – vylėsi jis.

Politinis užsakymas?

Kitų įmonių atstovai irgi griežtai atmeta kaltinimus ir tikina, kad kartelinių susitarimų nebuvo.
„Jokių kartelių tikrai nebuvo. Kita vertus, mes manome, kad Konkurencijos tarybos tyrimas nėra baigtas, nes jos pareigūnai iš mūsų dar prašo kai kurių patikslinimų. Galutinio sprendimo Konkurencijos taryba nėra priėmusi“, – sakė Vilkyškių pieninės, kuriai dar priklauso „Modest“, ekonomistė analitikė Vilija Milaševičiūtė.

REKLAMA

Bendrovės „Pieno žvaigždės“ valdybos pirmininkas Jonas Kvaraciejus pareiškė, kad Konkurencijos tarybos tyrimas nuo pradžių politizuotas ir tarybai buvo daromas Vyriausybės spaudimas.

„Pieno žvaigždės“ tikrai nedalyvavo jokiuose karteliuose. Sektoriuje vyksta smarki konkurencija. Labai gaila, kad Konkurencijos taryba priėmė tokį sprendimą, nemanau, kad jis teisingas, tai – politinis sprendimas. Nuo vasaros yra duotas užsakymas, ir Konkurencijos taryba vykdė Vyriausybės nurodymą. Gaila, kad ji nesupranta, kokia pieno pramonė svarbi šalies ekonomikai“, – kalbėjo pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo įsitikinimu, Vyriausybė siekia pasirodyti prieš rinkėjus daranti kažką gera, be to, nori nukreipti dėmesį nuo kitų, didesnių šalies problemų, kurių apstu.

Aiškinsis teisme

„Kiek žinau, galutinis baudos dydis paaiškės sausio pabaigoje ar vasario pradžioje. Kad ir koks jis būtų, „Pieno žvaigždės“ jį skųs. Lietuva – teisinė valstybė, ir pažiūrėsime, ar gali politikai nurodinėti institucijoms, kaip elgtis, nes tai – politinis užsakymas“, – piktinosi J.Kvaraciejus.

REKLAMA

„Priimti tokį sprendimą protu nesuvokiama, nežinau, kokių reikia turėti įrodymų. „Pieno žvaigždės“ kaltinimus neigia kategoriškai ir tiesos ieškos teismuose“, – pridūrė jis.

Su konkurentais nebendrauja

D.Trumpa taip pat pažymėjo, kad dar nėra matęs Konkurencijos tarybos tyrimo išvadų ir aiškinsis, kokiu pagrindu nuspręsta, esą pieno įmonės sudarė kartelinį susitarimą. „Mes nutarimo dar nesame gavę. Reikia žiūrėti, dėl ko mes kaltinami. Gal kažką darome, kas mūsų nuomone yra leistina ir norma rinkoje, o Konkurencijos tarybos požiūriu neleistina, tačiau tiksliai to dar nežinau“, – kalbėjo „Rokiškio sūrio“ vadovas.

REKLAMA

Naujienų agentūrai BNS jis sakė, kad Konkurencijos taryboje jam niekas nepaaiškino situacijos ir nekomentavo priimto sprendimo. „Jokio draudžiamo susitarimo nėra, kontaktai tarp mūsų, kaip ir turi būti tarp konkurentų, yra riboti“, – sakė D.Trumpa ir susiklosčiusią situaciją pavadino viešu teismu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pieno perdirbėjai yra sakę, kad šiemet Lietuvoje pieno produktai pabrango, nes pakilo žaliavos kaina, be to, brango produkcija, skirta eksportuoti, atitinkamai buvo kiek keliamos ir kainos vidaus rinkoje.

Konkurencijos taryba nustatė, kad pieno supirkimo kaina nuolat keičiasi, tačiau produkcijos kainos atitinkamai nebuvo keičiamos, tačiau kai kurių skirtingų gamintojų produktų kainos padidėjo beveik vienu metu.

Jolita Skinulytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų