Įtartinas elgesys
Prokurorai ir kriminalistai ilgai aiškinosi, kas įvyko tą lemtingąjį vakarą, 2010 metais kovo 31-ąją, Biržuose, Kilučių gatvėje, kai su šautine žaizda krūtinėje broliams Ramūnui ir Richardui Komams priklausančiame bute buvo rasta negyva jauna moteris Jolita P. (23 m.).
Tuomet, apie pusę devynių vakaro į Biržų ligoninę paskambinęs vyras pranešė, kad įvyko savižudybė. Atvykę į įvykio vietą medikai moteriai padėti jau nebegalėjo ir iškvietė policijos pareigūnus.
Šiuos pasitiko gerokai apgirtęs ( buvo nustatytas 1,72 promilės girtumas – aut. past.) vienas buto šeimininkų – Richardas Komas. Bute, kraujo klane gulėjo mergina, šalia buvo rastas dujinis pistoletas, perdirbtas šaudyti koviniais šoviniais, ir šovinių. Vyras pareigūnus bandė įtikinti, kad jo draugė nusišovė pati, kad jis čia niekuo dėtas. Tačiau pastarieji, gerai žinodami tamsią R. Komo praeitį, nepatikėjo jo dievagojimusi esant nekaltu. Įtarimų kėlė ir vyro elgesys: tai jis isteriškai verkė, tai staiga trenkė kumščiu į lango stiklą, susipjaustė ranką. Pareigūnai įtarė, jog R. Komas taip elgėsi, norėdamas paslėpti parako pėdsakus, likusius ant rankos po šūvio. Vyras buvo sulaikytas. Prasidėjo ilgas ir kruopštus įvykio tyrimas.
Surinko įrodymų
Tyrimas dėl biržietės Jolitos P. žūties aplinkybių buvo kartą nutrauktas, tačiau vėliau, atsiradus papildomoms aplinkybėms, atnaujintas. Kaip vėliau papasakojo tyrimą kontroliavęs Panevėžio apygardos prokuratūros prokuroras Aurelijus Navickas, atlikus įvairias ekspertizes, išanalizavus teismo medicinos, kriminalistikos ir kitų sričių specialistų tyrimų rezultatus, jų pateiktas nuomones, buvo surinkta pakankamai įrodymų kaltinimui nužudymu pagrįsti ir atmesti imituotą savižudybės versiją. Į teismo posėdį iškviestas ekspertas Egidijus Budrikas sakė, kad, norėdami nustatyti ar mergina galėjo nusišauti pati, Panevėžio policijos tyrėjai atliko eksperimentą. Savanorių buvo paklausta, į kurią vietą šautų, jei ketintų nusižudyti. Visos parodė į smilkinį. Tuo tarpu Jolita P. buvo rasta „nusišovusi“ į krūtinę. Pasak eksperto, buvo modeliuojamos įvairios situacijos ir buvo prieita prie išvados, kad Jolitos P. sužalojimas nėra būdingas savižudybei. Be to, ekspertai įžvelgė detalių, kurios būdingos tik kitam žmogui (o ne pačiam) paspaudus pistoleto gaiduką.
Pažįstami nuo vaikystės
Taigi, po atkaklaus tyrėjų darbo paaiškėjo ne tik žudikas, bet ir tragedijos priežastys. Žuvusioji Jolita P. su savo mažamete dukra gyveno netoli R. Komo namų, kitoje gatvėje, pas savo motiną. Anksčiau jaunoji moteris – maždaug penketą metų – gyveno Vilniuje su Eimučiu S., su kuriuo susilaukė dukters. Tačiau pora ėmė pyktis ir vieną dieną Jolita P., susikrovusi daiktus, grįžo pas motiną į Biržus.
Ji ir R. Komas buvo pažįstami nuo vaikystės. Dar gyvendama sostinėje, ji gaudavo SMS žinučių iš tuo metu pataisos namuose bausmę atlikinėjusio R. Komo. Kai Jolita grįžo į Biržus, šis vyras irgi buvo ką tik grįžęs į Biržus iš įkalinimo įstaigos. Pora kurį laiką artimai bendravo, tačiau jaunoji moteris pas Richardą neapsigyveno, o tik dažnai užsukdavo į svečius.
Kalbama, kad R. Komas buvo rimtai įsimylėjęs gražią merginą ir net siūlė jai tuoktis. Tačiau Jolita, matyt, tokių ketinimų neturėjo, nes vieną ankstyvo pavasario dieną pranešė Richardui, jog grįžta į Vilnių, pas dukters tėvą. Tokia žinia R. Komą pribloškė.
Vėliau Jolitos artimieji prisiminė, kad po pokalbio apie skyrybas su vyriškiu, mergina į namus grįžo apdraskyta ir sumušta. Richardas lydėjo merginą iki namų ir visą kelią pakaitomis – tai keikė, tyčiojosi, stumdė, tai maldavo grįžti ir jo nepalikti.
Tačiau toks vyro elgesys, ko gero, tik dar labiau sustiprino merginos apsisprendimą jį palikti.
Tą nelemtą vakarą Jolita nutarė galutinai nutraukti draugystę su R. Komu. Prieš tai dar motinai pasiguodė, koks žiaurus šis vyras ir pranešė, kad galutinai nusprendusi grįžti pas savo dukters tėvą, buvusį draugą Eimutį. Motina tam pritarė.
Tačiau išėjusi atsisveikinti su R. Komu ir parsinešti likusių daiktų mergina namo nebegrįžo.
Apie 11 valandą vakaro pas Jolitos P. motiną atvažiavusi R. Komo sesuo pranešė, kad, girdi, Jolita nusišovė.
Ir tyrimo metu, ir teisme R. Komas bandė vaizduoti nelaimingą įsimylėjelį, kurio mergina nežinia dėl ko nusišovusi – greičiausiai, kad jis pasiūlė jai... skirtis. Vyras aiškino neva Jolita jam buvusi neištikima, tad jis, girdi, pasiūlęs nutraukti santykius. Tik, va, mergina nesutikusi ir, kai jis išėjęs į lauką pašerti šunų, girdi, šioji ir nusišovusi.
R. Komo naudai teisme liudijusi jo sesuo tikino, kad brolis su Jolita P. „labai gražiai draugavęs“. Girdi, brolis „labai rimtai“ galvojo apie tolesnius santykius su ja, kol nesužinojo apie Jolitos „paklydimus“. Va tuomet ir sumanęs skirtis. Apie tai išgirdusi Jolita P. prasitarė, kad, jei R. Komas ją paliks, tai ji, girdi, nusižudysianti.
Tačiau kruopščiai surinkti įrodymai atskleidė, kad dešiniarankė mergina negalėjo nusišauti kairia ranka – o ir šūvis buvęs paleistas iš viršaus žemyn. Svariu įkalčiu tapo ir R. Komo namuose rastas rankšluostis, ant kurio tyrėjai aptiko parako dalelių – po šūvio mergina niekaip nebūtų galėjusi į jį nusivalyti rankų...
Įžeidė pareigūnus
Kol merginos nužudymu kaltinamo R. Komo byla buvo nagrinėjama Panevėžio apygardos teisme, Panevėžio miesto apylinkės teismas šiam vyrui paskelbė nuosprendį dar kitoje byloje. Už policijos pareigūnų įžeidimą R. Komas buvo nuteistas 45 parų areštu.
Kaip paaiškino šio nusikaltimo tyrimui vadovavusi Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorė Rima Matulionienė, R. Komas teismo patalpose tyčiojosi ir iškeikė į teismą slaptą liudytoją atvežusius Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Smurtinių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnus.
Už jų įžeidimą nubaustas R. Komas kaltu neprisipažino ir tvirtino esą nieko jis neįžeidinėjo.
Girdi, pareigūnai prieš jį susimokė, bandė jį specialiai išprovokuoti, nes, girdi, jam norima „prikabinti“ jo bute nusišovusios draugės mirtį.
Įžeidimo byloje teismui įrodymų užteko – nukentėję pareigūnai, kurie tyrė Jolitos P. žūties aplinkybes, papasakojo, kad tą dieną jie į teismą atvežė įslaptintą liudytoją. Nenorėdami atskleisti žmogaus tapatybės, atvedė jį per kitą įėjimą, kur atskiroje patalpoje liudininkas davė parodymus. Pasak pareigūnų, tai labai suerzino įtariamą žmogžudyste R. Komą, kuris ir iškeikė juos.
Agresyvus ir pavydus
Nors R. Komo artimieji teisme ir bandė šį vyrą pavaizduoti nekaltu avinėliu, tačiau R. Komo biografijos faktai bylojo priešingai.
Dar 1996 metais, R. Komas pademonstravo agresiją prieš vieną merginą ir ją išžagino. Teismas skyrė jam ketverių metų laisvės atėmimo bausmę. Atsėdėjęs „nuo skambučio iki skambučio“ ir grįžęs pas tėvus, kurie gyveno Biržų rajone, Pagaičiškių kaime, prisišliejo prie tuo metu Biržuose siautusios Baubų gaujos. 1999-2001 metais R. Komui buvo taikytas Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymas, skirti teismo įpareigojimai.
2001-ųjų metų gruodžio 31-ąją R. Komas kartu su savo sėbrais, Biržuose, viename nuomojamame bute (tuo metu privalėjo būti namuose – aut. past.), šventė Naujųjų metų sutikimą. Kompanijoje dalyvavo ir Biržų pareigūnams gerai žinomas, teistas už vagystes iš butų ir kitus nusikaltimus Vidas S., pravarde Lenkas (34 m.). Šis, kažkuo neįtikęs sugėrovams vyras, Kilučių gatvėje buvo mirtinai suspardytas ir subadytas peiliu. Buvo įrodyta, kad Lenką nužudė R. Komas, biržietis Klaudijus Petkevičius ir dar vienas nenustatytas asmuo. Už žmogžudystę R. Komas buvo pasiųstas už grotų 9, o K. Petkevičius – 9 su puse metų. Į Biržus R. Komas grįžo neatlikęs visos bausmės, šiek tiek daugiau nei prieš trejus metus.
Aurelija ŽUTAUTIENĖ