Kai kas ieško vienos didesnės, o kai kam prie širdies arčiau kelios mažesnės.
Tačiau Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos specialistai sako, kad ne pagal kainą reikėtų rinktis žvakutes, kurias ketiname degti siekdami jaukumo. Jeigu mugėse jomis prekiauti verslininkai turi leidimus, tai viešoje erdvėje ar pagal skelbimus galim įsigyti ir katę maiše. Tad daugiau dėmesio reikėtų atkreipti į tai, iš kokių medžiagų jos išlietos. Tai turi būti nurodoma ant kiekvienos prekės. O žvakių būna įvairiausių – iš bičių vaško, naudingiausio mūsų sveikatai, būna iš gyvulių taukų, bet būna ir parafininių. O dar jeigu jos kvepiančios, reikėtų išsiaiškinti, kokiųmedžiagų papildomai į jas sudėta. Mat parafininės, pasak specialistų, dažniausiai turi netinkamų medžiagų.
„Degant pavyzdžiui parafininei žvakei susidaro pavyzdžiui benzolas, toluolas. Aišku kiekiai neviršyja leistinių normų, bet bet kokiu atveju susidaro suodžiai. Ir vaškinių žvakių ir kitų. Vaškai yra įvairūs, bet natūralios kilmės ten nesusidaro kenksmingos medžiagos. Bet stikla uždėjus, visvien bus suodžiai – mažyčiai, mikroskopiniai anglies gabaliukai. Apnašos. Tai yra kažkokia cheminė medžiaga“, - aiškina Vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovas Arvydas Naina.
Jeigu degsim žvakes protingai, kaip sako Visuomenės sveikatos centro specialistai – po vieną žvakutę, o ne trisdešimt iš karto, tai iš ko jos bebūtų, sau nepakenksim, o priešingai gali būti visko.
Jaukiai atmosferai sukurti pakaktų, kaip priduria specialistas, ir vienos žvakės. Svarbu, kad ji būtų saugi. Žinovai įspėja – renkantis žvakes namams, nepirkti plastikiniuose indeliuose. Prekybos centruose tokių gal ir nėra, tačiau pagal skelbimus rasti galima. Mat kiekvienas užsiima rankdarbiais ir ne visada paiso saugos reikalavimų. Ir dar geriau, kaip įspėja ugniagesiai, niekada negalima palikti, kad ir labai saugios žvakės degančios be priežiūros. Tuomet romantiškas šventinis vakaras gali virsti labai didele nelaime.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.