Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje palatos perpildytos širdies sutrikimais besiskundžiančių ligonių. Viena jų – 86-erių Galina. Jau antrą savaitę ligoninėje besigydanti moteris čia net gimtadienį atšventė.
Sveikata nesiskundžiantiems gali pasirodyti keista, tačiau Galiną ir kitas pacientes išguldė ne kas kitas, o beprasidedantis pavasaris ir jį lydintys temperatūrų svyravimai.
„Pavasarį organizmas yra įelektrintas, įerzintas ir kitų gamtos faktorių – magnetizmo, kuris padidėjęs, žydėjimo, dulkėtumo. Ir tokiame fone organizmo nervų sistema jau yra įtempta. Už tai temperatūros, kaip dar vienas papildomas botagas, pridaro daugybę nemalonumų“, - sako kardiologas Mykolas Biliukas.
Išvykusią pacientę netrukus pakeis kita. Ir kardiologų tikrai nestebina, kad pas juos dabar ligonių pikas. Temperatūrų šokinėjimai per dešimt ir daugiau termometro padalų visada turi neigiamos įtakos širdininkams, sunkiomis ligomis persirgusiems ar silpnesnio imuniteto žmonėms.
„Trinka širdies ritmai, tirštėja kraujas, kyla kraujospūdis, auga pulsai. Labai reaguoja į tokius temperatūros perkryčius sergantys psichinėmis ir nervų ligomis. Taip pat sąnarių ligomis, o ką jau kalbėti apie kvėpavimo ligomis sergančius“, - aiškina kardiologas M.Biliukas.
Tiek ligonių pas medikus plūstelėjo, nes šiomis dienomis temperatūrų svyravimai Lietuvoje buvo dideli ir kasdien.
„Šią savaitę mus pasitinka šiomis dienomis vėsesni rytai. Apie 2-4 C šilumos. Tuo tarpu dieną temperatūra apie 10-12 C būna aukštesnė lyginant su ryto temperatūra. 9 d. dieną turėjome temperatūrą 19-24 C, tuo tarpu 11 d. jau tik 11-14 C“, - orus komentuoja vyr. sinoptikė Judita Liukaitytė-Kukienė.
Dar vieną pavasarinį paradoksą įvardija psichologai. Visų taip išsiilgtas pavasaris depresija sergančius žmones paprastai įklampina į dar gilesnį liūną.
„Žmogus jaučia tokį disonansą tarp to, kaip jis jaučiasi viduje, o jis jaučiasi negerai, prislėgtas, jam ten viskas negerai, nesiseka, jis užstrigęs kažkokiuose bloguose dalykuose, o čia ateina pavasaris visi džiaugiasi, saulutė šviečia, toks atsinaujinimas, gamta bunda, viskas juda į priekį ir tada jis pradeda jausti, kaip jis atsilieka nuo to, kaip jis nėra rezonanse ir tada jam ateina dar toks pablogėjimas“, - įspėja ir psichologas Marius Daugelavičius.
Tačiau pavasarinio šviesos ir saulės poveikio, anot psichologijos ekspertų, nereikia bijoti. Iš letargo miego budinamus žmones pavasario saulė motyvuoja.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.