Daugiau apie tai TV3 Žinių reportaže.
Bet kokį judėjimą draudžiantys ženklai ir COVID-19 laikus primenančius apsauginius kostiumus dėvintys specialistai – taip atrodo paukštynas Vilkyčiuose, kuriame nustatytas paukščių gripo protrūkis.
„Šitam paukštyne laikoma beveik 250 000 paukščių ir pranešimo dieną jau daugiau kaip 15 000 paukščių buvo nugaišę“, – teigė Vaidotas Kiudulas, Maisto ir veterinarijos tarnybos Vyriausiasis veterinaras.
Tad dabar teks dujomis užmigdyti ir visus likusius paukščius. Negyvų bus net 500 tonų. Pagal įstatymus kiekvienas paukštynas privalo turėti tokiems atvejams skirtą laidojimo vietą, todėl gali būti, kad vištos bus užkastos čia pat. Arba gaišenas, kaušinius bei pašarą specialistai veš utilizuoti.
„Žiūrime kokie automobiliai, kokios paslaugos buvo vykdomos šiame ūkyje. Ir tikriname, kur po to lankėsi šitos mašinos ir tokiu būdu pasižiūrime, ar nebuvo kokio kontakto su bet kokiu kitų ūkiu“, – teigė V. Kiudulas.
Apie situaciją Maisto ir veterinarijos tarnyba žinutėmis į telefonus informavo dešimties kilometrų spinduliu gyvenančius žmones. Jau aišku, kad tokiame plote ūkiuose gyvena 400 vištų. Tad inspektoriai žmones įspėja saugoti savo sparnuočius.
O Šilutės rajono savivaldybė trijų kilometrų spinduliu aplink paukštyną dviem savaitėm paskelbė ekstremalią situaciją.
„Taip pat planuojame ligoninės priimamajame sukurti tokį punktą, kad jeigu pasireikštų kažkokių užsikrėtimų žmonėms, ar pasijustų toje teritorijoje dirbantys asmenys, galėtų kreiptis į ligoninės priimamąjį, būtų padaryti ar tai nėra paukščių gripo atvejis“, – teigė Šilutės rajono savivaldybės vicemeras Tomas Budrikis.
Na, o patys šio krašto gyventojai diskutuoja, kas nutiks po tokio paukščio gripo protrūkio:
„Vištiena pabrangs. Tuo remiantis, jie pasakys, va, už tai, kad buvo gripas ir pabrango.“
„Atveš, atveš, atveš. Badu nemirsim.“
„Na, paukštienos dabar tikrai nepirksiu kažkurį laiką. Nes pavojinga iš tikrųjų.“
„Aš nevalgau vištienos.“
Tiesa, žmonėms paukščių gripas nepavojingas. Vis tik inspektoriai aiškinasi, kaip užkratas į Vilkyčius atkeliavo. Svarsto kelis variantus – gripu galėjo užkrėsti laukiniai paukščiai, tačiau sąlyčio su jais vištos neturėjo. Taip pat gali būti, jog ligą pats to nežinodamas atnešė kuris iš darbuotojų. O realiausias variantas, jog gripas atkeliavo iš Lenkijos.
„Virusas galėjo atkeliauti kartu su transportu priemonėmis, kurios iš šito paukštyno vežė paukščius į Lenkiją. Tai tie automobiliai atvažiavo iš Lenkijos“, – teigė V. Kiudulas.
Maisto ir veterinarijos inspektoriai jau informavo visus prekybos taškus, kur produkcija iš šio paukštyno keliavo – visi jie Lenkijoje. O paukštynas, pagal šalies įstatymus už nuostolius gaus pinigines kompensacijas.
„Pats ūkis susimažins savo nuostolius gaudamas kompensaciją, bet iš kitos pusės jam nereikia jokio suinteresuotumo slėpti atvejo, kad mes jį galėtume kuo anksčiau išsiaiškinti, kad jis neišplistų į kitus ūkius“, – teigė V. Kiudulas.
Be to, finansiškai neturėtų nukentėti ir paukštyno darbuotojai. Jie, jei verslininkai pritars, privalės surinkti negyvas vištas, kiaušinius bei pašarus, tad darbo tikrai netrūks.
Tiesa, dar mėnesį paukštynas turės gyventi karantino sąlygomis, o ką tada veiks darbuotojai, dar neaišku.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.