Beveik nepažįstamu bendramoksliu pasitikėjęs devyniolikmetis šeimą įklampino į keblią situaciją.
Į redakciją kreipėsi Žvejotgalos kaime gyvenanti Jolanta P. Ji sakė norinti perspėti žmones nepasitikėti jokiais daugiau ar mažiau pažįstamais asmenimis, neteikti jiems savo asmens duomenų bei nedalinti banko sąskaitų numerių.
Pasak moters, dėl jos geraširdžio sūnaus patiklumo iki šiol jokių reikalų su teisėsauga neturėjusi šeima pateko į bėdą. Iš jos vargu ar greitai ir neskausmingai pavyks išsikapstyti.
Sąskaitą patikėjęs pinigais nesinaudojo
Moteris pasakojo, kad ji serga onkologine liga, turi negalią. Jos du prieš trejus metus tėvo netekę vaikai mokosi Biržų technologijų ir verslo mokymo centre.
Dukra - pirmakursė, o devyniolikmetis sūnus Gintaras - antro kurso moksleivis.
Su dabartiniu vyru moteris augina dar du vaikus. Šeimos pajamos - jos neįgalumo pensija ir vyro uždirbama minimali alga.
Abu vyresnėliai gauna stipendijas ir našlaičio pensijas, kurios siekia vos 127 litus.
Biržų technologijų ir verslo centro mokiniams teks aiškintis teisėsaugininkams.
Moteris gerai prisimena, kad spalio 17 dieną sugrįžęs į namus sūnus papasakojo, jog prie jo priėjo iš matymo pažįstamas trečiakursis moksleivis Arnoldas P., pravarde „Brožas". Jis paprašė vaikino pagalbos.
„Brožas„ žvejotgaliečiui teigė, kad jo asmens sąskaitoje yra „minusas“, nes yra neatsiskaitęs už paskolą. Jam kažkas neva turi pervesti pinigų, tačiau jis nenori duoti savo asmens sąskaitos, nes pinigus iškart nusiskaičiuosiąs bankas už paskolą, o jam esą reikalingi „grynieji".
Arnoldas paprašė, kad antrakursis sutiktų, jog pinigai būtų pervesti į jo sąskaitą. Juos vėliau teks išimti ir perduoti „Brožui".
Atlapaširdis, gero būdo vaikinas bendramoksliui neatsisakė padėti. Tą pačią dieną į jo sąskaitą buvo pervesti 976 litai.
„Kaip tik sūnus buvo namuose, kai jo bendramokslis paskambino ir paprašė iš sąskaitos kuo greičiau paimti pinigus, kurių jam esą reikia skubiai. Samdėme vairuotoją, vėlai vakare važiavome į Biržus. Vaikas bankomate nuo savo sąskaitos paėmė 500 litų, juos „Brožui„ perdavė. Likusius pinigus atidavė kitą dieną“, - pasakojo moteris.
Žvejotgalietė sakė suabejojusi, ar šie pinigai gauti legaliu būdu. Ji sūnui liepusi nutraukti bet kokius santykius su bendramoksliu. Tačiau po kelių dienų panaši istorija pasikartojo - į sūnaus sąskaitą buvo pervesta 700 litų, kuriuos jis taip pat perdavė „Brožu" pravardžiuojamam Arnoldui P.
Nežinia, kuo istorija būtų pasibaigusi, bet po savaitės Gintaras gavo laišką, kad jo vardu iš „SMS Credit" paimta 150 litų paskola, o ją reikės grąžinti iki gruodžio 8 dienos.
Sulaukė grasinimų
„Užblokavome sūnaus sąskaitą ir kreipėmės į policiją", - kalbėjo moteris.
Ją ir sūnų apklaususi tyrėja, pasak niekuomet su policija reikalų neturėjusios žvejotgalietės, neva leidusi suprasti, kad jos sūnus gali būti apkaltintas bendrininkavimu sukčiaujant.
Motinos manymu, jis gali būti tik liudininkas ir nukentėjusysis. Juk pinigais jis nepasinaudojo, o dar ir pats liko įveltas į nemalonią istoriją. Negana to, turės mokėti už nepaimtą ir nepanaudotą kreditą.
Jolanta P. svarstė, kiek jai gali kainuoti advokatai, kur jų ieškoti. Juk ji pati tegauna neįgalumo pensiją, o sūnus - našlaičio pašalpą bei stipendiją.
Maža to - tą patį vakarą Gintaras susilaukė „centriniu„ prisistačiusio bendramokslio grasinimų. Šis jam grasino, kad, jei jį „pakiš“ policijai, blogai baigsis.
Davė šimtą litų
Kalbėdamas su korespondente Gintaras sakė Arnoldo beveik nepažįstąs. Sutikęs jam padėti, nes šis labai prašė. Be to, vėliau, paėmus pervestus 700 litų, šimtą atidavė Gintarui. Esą už kurą, kad dėl jo su mama turėjo važiuoti iš kaimo į Biržus paimti pinigų.
„Tik paskui, kai atėjo laiškas iš kredito bendrovės, supratau, kad jis, nors man ir davė pinigų, bet juos atsiėmė, ir dar beveik dvigubai", - kalbėjo Gintaras.
Vaikinas neslėpė sulaukęs kelių „Brožo" skambučių. Dabar, perspėtas artimųjų ir bendramokslių, stengiasi kurį laiką pasisaugoti ir mieste nesirodyti.
Apklaustas kaip liudytojas
Biržų rajono policijos atstovė ryšiams su visuomene Zita Žalinkevičienė patvirtino, kad pirmadienį Gintaras R. buvo apklaustas kaip liudytojas baudžiamojoje byloje dėl sukčiavimo.
Kol vyksta ikiteisminis tyrimas, daugiau komentuoti nieko negalinti.
Gintaro auklėtojas Vilius Čiapas sakė žinąs apie kilusias problemas, nes apie jas telefonu pranešė vaikino mama. Ji, pasak pedagogo, yra labai rūpestinga, domisi sūnaus studijomis ir gyvenimu.
„Tai, kas vyksta, ne mūsų kompetencijoje spręsti, tai policijos reikalas. Bet gaila, kad sukčiais patiki ne tik senyvi žmonės, bet ir jaunimas", - kalbėjo V. Čiapas.
Pasak pedagogo, Gintaras - atviras, nemeluojantis ir patiklus vaikinas.
„Jis tikrai nėra sugadintas žmogus ir juo labiau ne sukčius. O sukčius pasirinko tikrai pažeidžiamą žmogų", - svarstė V. Čiapas.
Kito į šią istoriją įsivėlusio vaikino jis sakė nepažįstantis. Tik girdėjo, kad jis irgi buvo apklaustas policijos. Pedagogas tikisi, kad bus išaiškinta tiesa ir kaltieji nubausti.
Apie šį incidentą pedagogas kalbėjosi su mokyklos socialine darbuotoja, jis buvo aptartas grupės valandėlėje.
Pakalbinti nepavyko
Pabandėme surasti ir pakalbinti Biržuose gyvenantį Arnoldą. Norėjome sužinoti - gal ir jis šių „darbelių" ėmėsi ne savo valia, o kažkieno verčiamas?
Tačiau skambinant į jo namus fiksuoto ryšio telefonu niekas neatsiliepė. Jo kelias dienas nebuvo ir mokykloje.
Per mokyklos sekretorę perdavėme prašymą vaikino auklėtojai, kad norėtume su ja pasikalbėti apie auklėtinį.
Tačiau jos skambučio nesulaukėme.
Jurgita Vitkauskienė