Socialdemokratas Vytenis Andriukaitis trečiadienį patvirtino, kad interpeliacijos tekstas, kuriame apstu priekaištų dėl sisteminių pažeidimų, (ne)kontroliavimo pašto, kelių, oro uostų veiklos, jau parengtas ir šiandien bus pradėti rinkti parašai.
Kaip jau įprasta, svarbiausias vaidmuo tokiose istorijose jau ne pirmus metus tenka Valstybės saugumo departamentui (VSD), šįsyk, atsižvelgiant į tematiką - VSD Trečiajai (ekonominei) valdybai, kuri pastaruoju metu specializuojasi išduodama indulgencijas.
Toks nekaltumą įrodantis dokumentas, paruoštas Trečiosios valdybos viršininko Lino Jurgelaičio ir pasirašytas buvusio VSD laikinojo vadovo Romualdo Vaišnoro, buvo išduotas Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai. Tiesa, ši indulgencija tarnybai nepadėjo.
Tokią visas nuodėmes atleidžiančią indulgenciją VSD išdavė ir Lietuvos pašto buvusiam generaliniam direktoriui Andriui Urbonui, kuris vėliau buvo suimtas kriminalinės policijos ir kuriam šiuo metu pareikši įtarimai dėl reketo. "Tokie gyvenimo paradoksai, bet man nekilo nė mažiausių abejonių dėl jo reputacijos", - teigė E. Masiulis po A. Urbono sulaikymo.
Susisiekimo ministerija buvo palikta "ant ledo" - be objektyvios informacijos apie savo pavaldžių įstaigų ir įmonių vadovus, nes ją gali pateikti tik VSD. Kai kilus skandalui dėl A.Urbono suėmimo ministerija skubiai paprašė pateikti operatyvinės veiklos subjektų turimą informaciją apie kitus Lietuvos pašto vadovus - Finansų tarnybos direktorę Liną Minderienę, Pašto tinklo tarnybos direktorių Aidą Ignatavičių, Teisės ir administracijos tarnybos direktorių Gytį Kundrotą, Pardavimų tarnybos direktorių Arūną Venckavičių, Pašto operacijų tarnybos direktorę Ritą Žičiuvienę bei Gintą Umbrasą, kuris siekia eiti AB "Lietuvos jūrų laivininkystė" generalinio direktoriaus pareigas, buvo gautas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atsakymas, kad ši tarnyba neturi teisinio pagrindo pateikti savo, kitų operatyvinės veiklos subjektų ar teisėsaugos ir kontrolės institucijų turimos informacijos apie šiuos asmenis.
Korupcijos prevencijos įstatymu esą nustatyta, kad STT valstybės ar savivaldybės įstaigos vadovui ar politikui teikia turimą teisėtai surinktą bei objektyvią informaciją apie asmenis, siekiančius eiti pareigas tose įstaigose. Didžiausia bėda ta, kad įstatymai nesuteikia specialiosioms tarnyboms įgaliojimų rinkti ar teikti informaciją apie akcinių bendrovių darbuotojus, neatsižvelgiant į valstybės valdomą tokios bendrovės akcinio kapitalo dalį. Tokiu atveju nebelieka filtrų ir saugiklių parenkant žmones net į strateginius valstybės postus.
„Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2016 m. gruodžio 20 d. sprendimu atmetė Vilniaus apygardos prokuratūros kasacinį skundą dėl 2016 m. gegužės 18 d. Lietuvos apeliacinio teismo išteisinamojo nuosprendžio, kuriuo A. Urbonas ir R. Macas buvo išteisinti neįrodžius, kad jie dalyvavo padarant jiems inkriminuotas nusikalstamas veikas.“