Investuotojus įsivaizduojame su kavos puodeliu rankoje skaitančius biržų suvestines. Senovėje (XX amžiuje) jie ir investuodavo į tas smulkias skaičių eilutes laikraštyje. Dabar jie investuoja į kavos puodelį. Mūsų sąskaita.
„Kava auga ant naftos bangos. Kiekvieną kartą smuktelėjus doleriui, pakyla investuotojų domėjimasis žaliavomis. Pastarasis kavos ateities sandorių kainų augimas nėra susijęs su žaliavų biržai būdingu sezoniškumu. Ankstesniais metais šiuo metų laiku kavos kainos neaugdavo.“- sako Mathew Senna, „Castlestone Management“ analitikas.
Šveicarų koncerno „Nestle“ direktorius Peteris Brabekas kavos brangimą paaiškina įvairių naujų investicinių fondų pasirodymu žaliavų rinkoje – spekuliacinis kapitalas čia randa geresnį prieglobstį nei smunkančiose finansinių instrumentų rinkose, pavyzdžiui valiutų, būsto paskolų ar net nekilnojamojo turto.
Nuo orų labai priklausoma žemės gėrybių birža yra viena pavojingiausių rinkų spekuliacijoms, tačiau artimiausioje ateityje kavos kainos tikrai nemažės, jos toliau sieks naujų rekordų. Kavos brangimo tendencija stipri jau antrus metus ir ji susijusi su bendru žaliavų brangimu pasaulyje. Be to kavos derlius 2007 metais pasaulyje buvo 20% mažesnis.
Gegužės mėnesio ateities sandoriai išaugo iki 1,675 JAV dolerio už kavos svarą.
Grafikas: Kavos žaliavos kaina per paskutinius 12 mėnesių. + 50%.
Mėgstantiems cukrų, grafikas: Cukraus kaina per paskutinius 12 mėnesių. + 50%.
Lietuvoje brangstančia kava stebimės kasmet. 2004 metais įstoję į Europos Sąjungą pastebėjome pabrangus kavą. Jau pamiršome 1,5-2 litus kainuojantį kavos puodelį. Pernai vasarą žurnalas „Veidas“ rašė: „Maskvoje, pačiame brangiausiame pasaulio mieste, kavos puodelis kainuoja apie 16 Lt. Vilniuje kava galima pasivaišinti už 4–6 Lt.“ Šiandien, kavos puodelis Vilniuje tvirtai įsitaisė virš 4,5 lito ribos kavinaitėse, o prabangiose vietelėse – Astorijos, Naručio baruose kavos atsigersite už 8 litus.
Sausio mėnesį „Vakarų ekspresui“ „Liofbergs Lila“ kavą platinančios bendrovės „Ogmios prekyba“ rinkodaros direktorė L. Trilikauskienė sakė, jog kava brangs tiek, kad pirkėjams tai tikrai pasijus. Kol kas visi platintojai ir gamintojai laukia, kas pirmasis ryšis didinti kainas. Visi žiūri į konkurentus - padidinus kainas, produktų pardavimai gali sustoti, štai todėl ir laukiama“.
Ar matote, kaip atsiranda „kartelis“? Beje, tirpi kava brangs mažiau, jos sudėtyje tik 15-20% kavos pupelių žaliavos.
Kavos puodeliui žalių pupelių kaina biržoje įtaką padaro ne iš karto. Pirmi į pupeles investuoja žaliavos supirkėjai, po to biržos spekuliantai, vėliau stambūs didmenininkai, galiausiai vietiniai tiekėjai į regionines didmenines bazes. Kol šių metų pupelė pateks į kavos aparatą, žiūrėk, Brazilijoje bei kituose kavą auginančiose šalyse vėl pupelės gerai užderės ir kaina kris. Galbūt.