Žūtis – Paskutinio skambučio išvakarėse, laidotuvės – brandos egzamino išvakarėse. Tokie faktai užbaigė Kazlų Rūdos Kazio Griniaus gimnazijos (Marijampolės apskr.) abiturientės Rūtos Kazlauskaitės (18 m.) gyvenimą. O Panevėžio „Minties“ gimnazijos abiturientai Paulius Kartanas (19 m.) ir Lukas Remeikis (18 m.) juos iš mokyklos išvedusį Paskutinį skambutį, reiškiantį dvylika metų trukusių pamokų pabaigą, girdėjo, tačiau negalėjo žinoti, kad šis Paskutinis skambutis juos po pusdienio išves ir iš gyvenimo.
Tragiška kaktomuša
Mokytojai sako, kad Paskutinį skambutį ir kitas mokyklines šventes giltinė yra pamėgusi – tarsi tokiomis progomis tik ir tykotų naujos aukos. Ir Rugsėjo pirmoji, ir Šimtadienis, ir Paskutinis skambutis, ir abiturientų išleistuvės gedulu yra pasibaigusios ne vienoje Lietuvos mokykloje.
Šįkart gedulas, dar tik laukiant Paskutinio skambučio šventės, aptemdė Kazlų Rūdos miestelio gimnaziją. Planuotos šventės išvakarėse, vėlų vakarą, apskriejo žinia, kad žuvo viena šauniausių gimnazijos abiturienčių – Rūta Kazlauskaitė. Ji tapo šiurpios avarijos auka. Rūtos bendramoksliai šią žinią iki paryčių platino socialiniuose tinkluose. „Juk su ja vos prieš tris valandas buvome lietuvių kalbos egzamino konsultacijoje“, – negalėdama patikėti, parašė viena abiturientė.
Rūtos gyvenimas nutrūko kelyje, likus vos porai kilometrų iki Kazlų Rūdos, kurios link apie 20 valandą važiavo Rūtos vairuojamas automobilis „Mercedes Benz“. Su anūke namo važiavo ir kartu gyvenanti jos močiutė (71 m.). Kelionę staiga nutraukė nuo Kazlų Rūdos pusės atlėkęs ir trenkęsis tokios pat markės automobilis, staiga išsukęs į priešingą eismo juostą.
Po smūgio iš sustojusių abiejų automobilių niekas negalėjo išlipti. O bent jau nesuvaldytos mašinos vairuotojas Vaidas Lelešius (37 m.) tikrai būtų net ir šliaužte iššliaužęs, jeigu būtų pajėgęs, nes šis Kazlų Rūdos gyventojas jau kelis mėnesius buvo ieškomas policijos kaip nuo teismo paskirtos bausmės pasislėpęs sukčius.
Bet V. Lelešius pasprukti nebepajėgė, nes per avariją jam lūžo krūtinkaulis, kamavo kitų sužalotų kūno vietų didžiuliai skausmai. Taip liudijo pirmieji į įvykio vietą atbėgę Ąžuolų Būdos kaimo gyventojai, kurie, išgirdę trenksmą, apžiūrėjo žmones mašinose ir atpažino V. Lelešių. Šis tuoj buvo išgabentas į Kauno klinikas. Kartu vyko ir policininkai, kad saugotų atsitiktinai jiems galų gale įkliuvusį ieškotą bėglį. Pareigūnai žinojo: vos tik medikai leis, V. Lelešius bus išvežtas į Lukiškių ligoninę, nes jam jau nuo šių metų sausio privalu sėdėti „zonoje“.
Policijai – keiksmai
Į Kauno klinikas buvo nuvežta ir rimtų sužalojimų patyrusi abiturientės Rūtos močiutė, o pati Rūta leisgyvė buvo likusi suspausta metalo gniaužtuose. Ugniagesiai gelbėtojai kone valandą pjaustė automobilį ir iš jo išėmė dar kvėpuojančią merginą, bet greitosios pagalbos automobilyje abiturientės gyvybė užgeso.
Kodėl įvyko avarija, kodėl V. Lelešiaus vairuojamas automobilis išsuko tiesiai prieš R. Kazlauskaitės mašiną kitoje eismo juostoje, turi nustatyti tyrėjai. Manoma, kad tragediją prišaukė didžiulis greitis, dėl kurio posūkyje V. Lelešiaus mašina buvo nesuvaldyta. Beje, ši kelio atkarpa jau seniai vadinama mirties kilpa, nes čia įvykę ir daugiau avarijų.
Neatmetama, kad didžiuliu greičiu prie vairo mėgavosi apsvaigęs vairuotojas. Mat po avarijos pradėjo sparčiai sklisti kalbos, jog Kazlų Rūdos žmonės tądien matė arba girtą, arba nuo kvaišalų apsvaigusį V. Lelešių, savo automobiliu laksčiusį po Kazlų Rūdą. Miestelio policininkai po avarijos tikino jokių pranešimų apie tai negavę, o patys nei V. Lelešiaus, nei jo mašinos nepastebėję. Visa tai dabar tiriama, tikslinama – virtę nauju „neįgalios policijos“, „aklų pareigūnų“ skandalu.
Panašiomis nuotaikomis po tragedijos gyvena ir Kazlų Rūdos gimnazijos bendruomenė. Abiturientai, dėl gedulo atšaukę Paskutinio skambučio iškilmes, savo nepasitenkinimą miestelio policininkų darbu išreiškė tyliu susibūrimu prie policijos komisariato – čia jie, baigiantis pareigūnų darbo dienai, gausiai pridėliojo žvakelių ir uždegė jas, kad atkreiptų policininkų dėmesį į savo sielos žaizdą.
O kitą dieną, lietuvių kalbos brandos egzamino išvakarėse, abiturientai laidojo savo bendramokslę, negalėdami patikėti, kad žuvo viena aktyviausių, linksmiausių moksleivių. Gražioje šeimoje su vyresne seserimi užaugusi Rūta buvo protinga, gabi, išskirtine išvaizda ir savitu stiliumi dėmesį traukusi mergina. Klasės lydere vadinama Rūta buvo aktyvi renginių dalyvė ir organizatorė, jų vedėja, domėjosi muzika, teatru ir savo ateitį siejo su pramogų verslu. Viską vienu akimirksniu užbraukė šiurpi avarija kelio posūkyje.
Rasti tvenkinio dugne
Gedulo nuotaikos prieš pat lietuvių kalbos egzaminą slėgė ir Panevėžio „Minties“ gimnazijos abiturientus. Jie, kankinami dar ir kaltės jausmo, kad nesugebėjo išvengti skaudžios nelaimės, gedėjo prie pašarvotų savo draugų, o vakar, po egzamino, dalyvavo šių draugų laidotuvėse.
Paulius Kartanas ir Lukas Remeikis tą dieną buvo jau iškilmingai išlydėti Paskutinio skambučio iš pamokų ir šią progą linksmai šventė kaimo turizmo sodyboje Trakiškio kaime, už keliolikos kilometrų nuo Panevėžio.
Abu šiuos abiturientus draugai paskutinį kartą matė apie 18 valandą, kai jiedu sodyboje ėjo iš pirtelės maudytis į tvenkinį. Ėjo ir... nepastebėti prapuolė. Iš pradžių niekas nekėlė panikos, bet kiek vėliau pražuvėlių pasigesta jau ne juokais. Abiturientai dairėsi ir į tvenkinį, ir į šalia esantį Taruškų mišką – bėgiojo, šūkaliojo, nardė. Sutemus jie paskambino pradingusių vaikinų tėvams.
Kadangi ant tvenkinio kranto buvo likę abiejų vaikinų mobilieji telefonai ir drabužiai, realiausiai atrodė, kad slogios pražuvėlių mįslės atsakymas – vandenyje.
Naktį prie tvenkinio dar darbavosi iškviesti policininkai ir kinologas su šunimi, tačiau – viskas veltui. Visą naktį kankinusi mįslė buvo įminta tik rytą, apie pusę devynių, kai abiejų nuskendusių abiturientų kūnus iš tvenkinio ištraukė narai.
Kodėl, niekam nematant ir niekam negirdint, nuskendo iškart du vaikinai, kol kas galima tik spėlioti. Kūnai buvo aptikti tvenkinio dugne, 3 metrų gylyje, vienas šalia kito. Manoma, kad vienas vaikinas buvo pradėjęs skęsti, o kitas didvyriškai puolė jo gelbėti, bet tai nepavyko. Anot įvykio tyrėjų, vienas iš minėtų vaikinų nemokėjo plaukti.
„Minties“ mokyklos mokytojų teigimu, abu nuskendę abiturientai buvo geri moksleiviai (Paulius – pirmūnas), turėjo daug draugų, buvo pavyzdingo elgesio. Paulius – vienturtis savo šeimoje, o Luko tėvai dar turi jaunesnę dukterį.
Po šios tragedijos iki šiol verda įvairios diskusijos ne tik Panevėžyje. Nors „Minties“ abiturientai tvirtina, kad prieš nelaimę Paulius ir Lukas nebuvo girti, tačiau karštose diskusijose keikiamos mokyklų tradicijos švęsti nuošaliose pokylių salėse, pirtelėse, kur esą „alkoholis liejasi laisvai“ ir šalia nėra nei mokytojų, nei abiturientų tėvų.
Tik faktai:
Dar viena tragedija įvyko šeštadienio vakarą Širvintų rajone, kuomet abiturientas Š. Š. (18 m.) lenkdamas kitą automobilį, viršijo saugų greitį ir nesuvaldė savo automobilio „Mazda“. Mašina nuvažiavo nuo kelio, pakilo į orą ir 3 metrų aukštyje trenkėsi į medį ir vertėsi. Vaikinas mirė ligoninėje.
2010 metais abiturientų Paskutinio skambučio šventę toje pačioje Panevėžio „Minties“ gimnazijoje irgi apkartino tragedija – žinia apie mirtiną avariją. Šventės rytą žuvo abiturientę Karoliną V. (19 m.) per dvyliktokų rytines šėliones motociklu „Yamaha“ vežęs ir į automobilį rėžęsis jos pažįstamas motociklininkas Raimundas K. (31 m.). Karolina buvo rimtai sužalota.
Pernai gedulingas Paskutinis skambutis buvo Lukšių V. Grybo gimnazijoje. Mokykla gedėjo aštuntoko Jono, kurį per avariją užmušė Šakių policijos patrulių būrio vadas. Paauglio laidotuvių diena sutapo su abiturientų, tarp kurių buvo ir žuvusiojo brolis Liudas Š. (18 m.), planuoto Paskutinio skambučio iškilmėmis, kurios dėl gedulo nevyko
2008-aisiais Paskutinį skambutį gedulas aptemdė Sedos Vytauto Mačernio gimnazijoje (Mažeikių r.). Per šią šventę, po oficialių iškilmių išvykus švęsti į poilsiavietę Uikių miške, prie Plinkšių ežero, už kelių kilometrų nuo Sedos, naktį dingo abiturientas Arvydas R. (19 m.). Maždaug po savaitės vaikino kūnas buvo surastas nuskendęs Plinkšių ežere. Pareigūnai neslėpė, kad abiturientai tuokart buvo gėrę nemažai alkoholio. Šiemet Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklas baigė per 41 000 abiturientų.
Irena ZUBRICKIENĖ