• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Portalo tv3.lt redakciją pasiekė sostinės gyventojų pranešimai apie tai, kad jau galima iki nurodytos datos pasiimti kalio jodido tabletes. Vis dėlto jų išdalinimo procesas visiems gyventojams dar stringa dėl miesto savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos nesutarimų. 

Portalo tv3.lt redakciją pasiekė sostinės gyventojų pranešimai apie tai, kad jau galima iki nurodytos datos pasiimti kalio jodido tabletes. Vis dėlto jų išdalinimo procesas visiems gyventojams dar stringa dėl miesto savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos nesutarimų. 

REKLAMA

Lietuvos pašonėje išdygus Astravo atominei elektrinei siekiant „apsidrausti“ branduolinės nelaimės atveju gyventojams dalinamos kalio jodido tabletės.

Kaip teigė laikinai Radiacinės saugos centro direktorės pareigas einanti Ramunė Stasiūnaitienė, Lietuva turbūt yra viena iš nedaugelio pasaulio šalių, kur valstybė prisiėmė finansinę naštą visus gyventojus aprūpinti jodo tabletėmis.

„Visi tie, kurie gyvena 100 km spinduliu nuo atominės elektrinės, nemokamai aprūpinti kalio jodidu – jų nupirko Vyriausybė ir pagal savivaldybių pateiktus poreikius joms išdalijo. Jos visos šiuos preparatus turi ir gali dalinti pagal SAM pateiktas rekomendacijas“ , – aiškino ji.

REKLAMA
REKLAMA

Ruošiasi dalinti per vaistines 

Jau dabar dalis sostinės gyventojų, čia deklaravę gyvenamąją vietą, bei tie, kurie yra prisirašę prie Vilniaus pirminės sveikatos priežiūros centrų, jau turėtų paskubėti pasiimti jodido tablečių. 

REKLAMA

Bent jau taip derėtų elgtis portalo skaitytojams pasidalinus įrašais e.sveikatoje apie recepta jodo tabletėms, kurio nurodyta data – rugsėjo mėnesio pirmos dienos.

Vis dėlto ne viskas taip paprasta ir procesai dar stringa.

Vilniaus miesto savivaldybės administracija patvirtino, kad kaip ir anksčiau kalio jodido tabletes vilniečiams planuoja dalinti per vaistines pagal iš anksto nuotoliniu būdu išrašytą elektroninį receptą:

„Už elektroninių receptų kalio jodido preparatams išrašymą atsakingos asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Kalio jodido tabletes savivaldybė registruotiems savivaldybėje gyventojams išdalinti turi per pusę metų ir tai turi būti daroma pagal prisirašymą prie asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Šie preparatai gyventojams bus išduodami nemokamai.“

REKLAMA
REKLAMA

Pabrėžiama, kad dalis asmens sveikatos priežiūros įstaigų elektroninius receptus jau yra išrašiusios, todėl tiek pacientas asmeninėje e. sveikatos paskyroje gali matyti įrašus apie vizitą pas šeimos gydytoją ir išrašytą e. receptą, tiek vaistininkai.  

Susikirto, kaip padalinti tabletes

Neseniai dėl 2 milijonų jodo tablečių padalinimo būdo su Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) susikirtusi Vilniaus miesto savivaldybė teigė besitikinti, kad artimiausiu metu pavyks išspręsti likusius teisinius klausimus ir gyventojai galės gauti jodo tabletes per vaistines. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra ne tik patogus ir saugus dalinimo būdas gyventojams koronaviruso aplinkybių kontekste, mažinant būriavimosi galimybes, bet taip pat ir skaidrus būdas, kuomet galima užtikrinti išdalinimo atskaitingumą, pasikonsultuoti su vaistininku dėl vaistinio preparato naudojimo“, – teigiama portalui atsiųstame atsakyme. 

Priduriama, kad artimiausiu metu savivaldybė praneš gyventojams, kur atsiimti tabletes, pateiks vartojimo instrukciją ir kitą svarbią informaciją. 

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga gi aiškino, kad šiuo metu sulaukiama itin daug klausimų dėl kalio jodido naudojimo, jo poreikio ir išdalinimo savivaldybėms, tačiau parėžė, kad jos pačios problemas spręsti ir turėtų.

„Turime problemą Vilniaus savivaldybėje ir, deja, ji neįvertino vieno dalyko, kuris yra susijęs, kaip minėjau, su tam tikru medikamentų išdavimo, perdavimo reglamentavimu. 

Vilniaus rajono savivaldybė viską iš karto padarė teisingai, tas tabletes pasiėmė gydymo įstaigos, kurios turi licencijas laikyti šiuos preparatus. Vilnius apsisprendė kitaip – pasiėmė įmonę, kuri neturi preparatų laikymo ir platinimo licencijos. Ir tada iškyla teisinės kliūtys medikamentus perduoti vaistinėms ir dalinant“, – aiškino ministras.

REKLAMA

Kaip išdalinti, pasirenka savivaldybės

Jis priminė, kad tvarkos aprašas, kuris yra susijęs su jodo tablečių dalinimu, nustato, kad savivaldybės jas gali išdalinti joms prieinamu būdu, tad jos gali lanksčiau priimti sprendimus. 

„Visi preparatų dalinimo variantai, kurie yra patogūs gyventojams ir kurie nepažeidžia tvarkų dėl pačių medikamentų laikymo, yra geri. Matyt, mažoje savivaldybėje realesnis variantas – per seniūnijas, didesnei, matyt, – per vaistines patogiau organizuoti. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galima net ir per įmones ar įstaigas dalinti, per seniūnijas, bet tai, kad savivaldybė neįvertino dalijimo būdų teisėtumo, dabar kelia problemas. Bet vis tik niekas kitas, tik ji pati gali tai išspręsti. Ministerija yra preparatus nupirkusi. O dabar jie turi pasiekti gyventojus ir savivaldybė turi padaryti viską, ką gali“, – pabrėžė A. Veryga.

Jis pridūrė, kad su savivaldybėmis yra diskutuojama, patariama.

Paklaustas, ar dėl yra tariamasi su savivaldybėmis, nes vis dar negaunama jodo tablečių, ministras patvirtino, diskusijos vyksta.

REKLAMA

„Kiek žinau, taip, kaip minėjau ir anksčiau, buvo konsultacijos su Valstybine vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) dėl pačių jodo tablečių laikymo, perdavimo. Negalima jų kažkur į sandėliuką pasidėti, yra tam tikros tvarkos, kaip tie medikamentai turi būti perduodami, tai, kiek žinau, konsultacijos tikrai vyko.

Ir jei yra dar klausimų savivaldybėms, tai, manau, ir Radiacinės saugos centras, ir VVKT pakonsultuos“, – dar pirmadienį spaudos konferencijos metu kalbėjo jis.

REKLAMA

Saugo nuo vėžinių susirgimų

Radiacinės saugos centro atstovė R. Stasiūnaitienė priminė, kad, įrodyta, jodido tablečių vartojamos branduolinės nelaimės atveju pasiteisina.

„Bet kokios branduolinės avarijos atveju išsiskirs radioaktyvusis jodas, todėl viena priemonių apsaugant žmonių sveikatą – skydliaukę nuo radioaktyvaus jodo pakenkimo, yra savalaikis kalio jodido vartojimas. Jų svarba buvo pažymėta ir Černobylio avarijos atveju, kai nebuvo laiku taikomas skydliaukės blokavimas stabiliuoju jodu, zonoje buvo diagnozuota virš 7000 vėžinių skydliaukės susirgimų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir visiškai priešinga situaciją buvo po Fukušimos tragedijos: kai pradėtas vartoti kalio jodidas, per 9 metus nebuvo nė vieno vėžinio skydliaukės susirgimo, kuris būtų siejamas su avarija“, – aiškino specialistė.

Įvykus branduolinei nelaimei ir į orą pasklidus daug radioaktyviojo jodo, kalio jodido tabletės padėtų neigiamam poveikiui „užbėgti už akių“, mat taip skydliaukė pasotinama jodo ir jo nebeima iš išorės. Vis dėlto specialistai įspėja, kad ne visiems jas reikėtų skubėti vartoti „stačia galva“. Pasirodo, vyresniems nei 40 metų asmenims radioaktyvaus jodo poveikis gali būti ne toks grėsmingas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų