„Vilniaus dalinyje – 49 proc. kitataučių. Iš viso tarnyboje tautinės mažumos sudaro apie 40 procentų. Bet čia apie lojalumą nekalbame ir negalime kalbėti. Jie yra Lietuvos piliečiai ir didžioji dalis jų tikrai gerai ir atsakingai atlieka savo pareigą valstybei, ištikimi priesaikai.
Bet kita dalis... Jei jie savo paskyrose socialiniuose tinkluose puikuojasi nuotraukomis, kuriose įsiamžinę vilkėdami Rusijos kariuomenės desantininkų uniformas, o po tokiomis nuotraukomis parašyta: „Svarbiausia atsilaikyti, kol mūsiškiai ateis“, kyla klausimas ar galima patikėti ginklus tokiems pareigūnams... Beje, kai kurie jų iš VST yra perėję dirbti į policiją. Turime duomenų, kad kai kurie VST pareigūnai netgi turi dvigubą pilietybę – Lietuvos ir Rusijos. Tai įvertins Valstybės saugumo departamentas“, – interviu delfi.lt sakė VST vadovas R. Pocius.
Po šių ir kitų pareiškimų TTK į posėdį pasikvietė R. Pocių, vidaus reikalų ministrą Saulių Skvernelį ir kitus pareigūnus aptarti VST susidariusią situaciją.
Pasigedo kariškio
Portalo tv3.lt kalbintas TTK pirmininkas, socialdemokratas Julius Sabatauskas neslėpė, jog R. Pociaus pareiškimuose apie galimai nelojalius Lietuvai pareigūnus, įžvelgė politikavimą.
„Kai tas pareiškimas atsirado interviu pavidalu ir po to komitete kalbant apie tuos nelojalius pareigūnus, tai aš pasigedau kariškio R. Pociuje. Ten mačiau pigų politikierių. Mano įsitikinimu, kariškiai taip nedaro. Aš niekada negirdėjau, kad kokio nors dalinio vadas bėgtų į žiniasklaidą ir klyktų „vaje, vaje, pas mane yra nelojalių pareigūnų“. Jis, pirmiausia, gavęs tokią informaciją, kreipiasi į atitinkamas tarnybas, tą dalyką išsiaiškina ir atitinkamai priima sprendimus, ir geriausiu atveju po to informuoja visuomenę, kad buvo atsiradę problemų, bet mes jas likvidavome“, – aiškino TTK pirmininkas.
„Ypač neskaniai atrodo tai, kad tai (abejonės dėl lojalumo – tv3.lt) susieta iš karto su kitataučiais, tarsi duoda signalą tai 40 procentų pareigūnų, kurie yra jo pavaldume, kurie yra ne lietuvių tautybės, kad štai „Jūs vos ne potencialūs Lietuvos priešai“.
Tai skamba tarsi apkaltinimas ne tik tiems pareigūnams, bet praktiškai visiems valstybės tarnyboje tarnaujantiems statutiniams pareigūnams, pavyzdžiui, dirbantiems policijoje, sienos apsaugos tarnyboje, kariuomenėje. Tarsi prakeiksmas...
Jeigu tavo rusiška, lenkiška, ukrainietiška ir kitokia nelietuviška pavardė, tai natūralu, kad žmonės tarpusavyje, jei yra tos tautybės, gali kalbėti rusiškai ar kita kalba, kurią jie kalba. Gali jie kalbėti ne lietuvių kalba ir eidami pareigas ir aš tame nematau nieko blogo“, – tęsė J. Sabatauskas.
TTK pirmininkas svarstė, kad R. Pociui po viešų pareiškimų apie kitataučius VST, apie galimai Lietuvos valstybei nelojalius asmenis tarnyboje, dirbti bus tik sunkiau.
„Ar jis tokiu pareiškimu norėjo, kad jo labiau bijotų, kad jo labiau klausytų? Aš labai abejoju. Jam bus dabar, ko gero, dar sunkiau dirbti. Jis metė šešėlį ant visų kitataučių. Jis būtų pasakęs, kad, tarkime, Petras, Antanas buvo nelojalūs ir štai mes turėjome su jais atsisveikinti. O dabar, kai to nepasakė, tai kiekvienas tarsi žiūrės vienas į kitą nesaugumo, nepasitikėjimo atmosferoje“, – aiškino J. Sabatauskas.
Perspėjo: tokia informacija gali pasinaudoti Lietuvai nedraugiškos valstybės
TTK pirmininkui J. Sabatauskui dėl R. Pociaus pareiškimų pritarė jo pavaduotojas, konservatorius Stasys Šedbaras.
„Aš manau, kad galbūt pulkininkas R. Pocius ir nepagalvojo apie pasekmes, nes iš tiesų gali atsirasti susipriešinimas pačioje VST, gali visuomenėje atsirasti nepasitikėjimas šia tarnyba, o norėčiau atkreipti dėmesį, kokia yra pagrindinė VST funkcija. Jeigu atsirastų kažkur „žalieji žmogeliukai“, tai būtų VST pirmose pozicijose, šie pareigūnai pirmose gretose būtų, jei vyktų kokios riaušės ar masiniai susibūrimai“, – komentavo S. Šedbaras.
„Aš visiškai galiu suprasti nerimą, jeigu tokių esama atvejų (nelojalūs Lietuvai pareigūnai – tv3.lt), bet tam ir yra pulkininkas, tarnybos vadas, kad tokius atvejus eliminuotų. Jis jau dirba beveik pusę metų, tai, jeigu tokia informacija pasiekė, tai tokių dalykų negali būti ir tai reikia išsiaiškinti, išspręsti, bet tikrai negalima viešinti, nes tokius dalykus gali pasigauti ir mums nedraugiškų šalių visuomenės informavimo priemonės ir sakyti „žiūrėkite, kas Lietuvoje darosi“, – atkreipė dėmesį TTK pirmininko pavaduotojas.
Parlamentaras taip pat akcentavo, kad R. Pociaus teiginiai apie galimai nelojalius kitų tautybių asmenis VST, gali sukiršinti įvairių tarnybų pareigūnų bendruomenę.
„Sąsajas daryti tarp lojalumo ir ne lietuvių tautybės asmenų... Tai ir policijoje yra dirbančių, ir krašto apsaugoje tarnaujančių, ir savanorių, kurie yra ne lietuvių tautybės. Man atrodo, kad tikrai buvo visokiausių tautybių žmonių, kurie ir Sausio 13-ąją atėjo, stojo krūtine, tai čia daugiau negu neatsakinga daryti tokias sąsajas. Tai kaip turi jaustis dabar žmonės, kurie tarnauja policijoje, krašto apsaugoje, kurie nėra lietuvių tautybės, bet kurie davę priesaiką ir ištikimai pasiruošę saugoti Lietuvos žmogų?“, – kalbėjo S. Šedbaras.
Ministras komentuoti nepanoro
Vidaus reikalų ministras S. Skvernelis teigė R. Pociaus pareiškimuose apie nelojalius VST darbuotojus ir kitataučius tarnyboje jokių kiršinimo elementų neįžvelgia. Vis dėlto detalesnio komentaro ministras pateikti nepanoro.
„Nematau ir nekomentuosiu“, – sakė S. Skvernelis.