Seimo kontrolierius Romas Valentukevičius ragina kuo skubiau imtis iniciatyvos pasirašyti tarpvalstybinį susitarimą teikti skubią medicinos pagalbą į nelaimę pasienio ruožuose patekusiems mūsų šalies piliečiams. Dar vieną skaudų iš sovietmečio užsilikusios problemos atvejį pademonstravo Biržų rajono poliklinikos greitosios pagalbos tarnybos medikai, atsisakę teikti medicinos pagalbą pasienyje su Latvija į automobilio avariją patekusiems Lietuvos piliečiams.
Seimo kontrolierius, savo iniciatyva atlikęs tyrimą dėl galimai aplaidžių Biržų medikų veiksmų, Sveikatos reikalų ministerijai siūlo dar kartą išanalizuoti situaciją ir iki vasario pabaigos pagaliau pateikti konkrečius pasiūlymus. E. Valentukevičiaus nuomone, tarpvalstybiniame susitarime turėtų būti numatytas skubios medicinos pagalbos teikimas pasienio regionams ir jos finansavimo klausimų sprendimas, užtikrintas paslaugų prieinamumas ir medikų darbo apmokėjimas. Ir nieko nelaukdama tokios iniciatyvos turėtų imtis Lietuva.
"Manau, kad medikai savo darbe privalo vadovautis ne tik įstatymais, bet ir žmogiškumu. Esu sukrėstas fakto, kad Biržų rajono poliklinikos greitosios pagalbos tarnybos medikai, sulaukę automobilio avarijoje šiurpiai sužalotų ir iš paskutiniųjų jėgų pagalbos besišaukiančiųjų Lietuvos piliečių skambučio, atsisakė vykdyti Hipokrato priesaiką ir vykti į nelaimės vietą, mat avarija įvyko ne mūsų teritorijoje, bet vos už kelių kilometrų nuo sienos, Latvijoje", - sako R. Valentukevičius.
Pasak Seimo kontrolieriaus, žiūrint formaliai ir problemą vertinant vien tik teisiškai, Biržų rajono poliklinikos greitosios pagalbos tarnybos medikai nusižengimo nepadarė. Seimo kontrolieriui paprašius paaiškinti susidariusią padėtį, Sveikatos apsaugos ministerija tik dar kartą konstatavo, kad mūsų šalies teisės aktai nereglamentuoja asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo užsienyje, ir pateikė nuorodas į teisės aktus, kuriais remiantis gyventojams Lietuvos teritorijoje teikiamos sveikatos apsaugos paslaugos.
"Tačiau man atrodo, kad gydytojo atsisakymas vykdyti savo profesinę pareigą, kai žmonių gyvybės kybo ant plauko, ir vadovautis tik teisiniais formalumais, yra netoleruotinas. Tokia ydinga praktika turėtų būti pakeista. Turi būti padaryta viskas, kad pasienio ruože į nelaimę patekę Lietuvos piliečiai sulauktų tinkamos savo medikų pagalbos ir reakcijos", - įsitikinęs R. Valentukevičius.