Taip vėžio institute apžiūrima šešiasdešimties dar neturinti Rokiškio rajono gyventoja Virginija. Moteriai išoperuotas piktybinis burnos vėžys. Rokiškietė sako žinia apie ligą jai buvusi it perkūnas iš giedro dangaus. O viskas prasidėjo nuo mažyčio spuogelio burnoje.
Kad tai burnos vėžys, iš karto, kaip sako moteris nepastebėjo ir Rokiškio gydytojai.
Tokių istorijų kai vėžys atpažįstamas jau ligai pažengus, kaip sako Žalgirio klinikos profesorė Alina Pūrienė - daugėja. Dažnai periferijose trūksta kvalifikuotų specialistų, kurie pastebėtų dar prasidedančią ligą. Bet dažniausiai kalti esą patys žmonės, vengiantys kelionių pas odontologą. Prasidėjus burnos vėžio patikrinimo akcijai, per pirmas dvi dienas aptikti du pažengusio vėžio atvejai. Lietuva Europoje kone pirmauja tarp vėliausiai nustatančiųjų jau pažengusį burnos vėžį.
Sergančiųjų šia liga amžius, kaip pastebi medikė, jaunėja. Serga jau ne tik trisdešimtmečiai, bet ir dar jaunesni. Nauja priežastis – lytiškai plintantis virusas.
Kita mirtį sėjančios ligos priežastis - rūkymas. Reportažo pradžioje rodyta rokiškietė, patvirtina, prieš penkiolika metų pradėjusi rūkyti.
Medikai sako, kad tie, kas rūkydami dar ir alkoholio pavartoja, dar labiau rizikuoja susirgti šia liga. Burnos vėžys, skirtingai nei kitos jo rūšys, kaip sako medikai labai retai pradinėse stadijose sukelia skausmo simptomus. Tad būtina tiesiog pirmiausia patiems apsižiūrėti ar nėra pakitimų.
Vėžio instituto Galvos – kaklo ir odos navikų chirurgijos skyriaus chirurgas sako ankstyvose stadijose – pirmoje, antroje, aptikta liga gali būti ir visiškai išgydoma. Tačiau jeigu liga pažengusi – trečios/ ketvirtos stadijos - išgyvena rečiau nei kas antras. Higienos instituto duomenimis, nuo šios ligos vien užpernai mirė du šimtai keturiolika žmonių. Medikai sako, jeigu pažengusią ligą ir pasiseka įveikti, gyvenimo kokybė prasta.