Natūralu, kad žmonės, siekdami jų išvengti ar bent jau sumažinti sukeliamą diskomfortą, ieško tam tinkamiausių būdų. Vienas iš jų — anagetikai (pavyzdžiui, Paracetamolis ar Ibuprofenas), rašoma infocovid.lt
Kyla klausimas — ar saugu vartoti nuskausminamuosius vaistus po vakcinacijos, jei pasireiškia nepageidaujamos reakcijos? Gal geriau juos išgerti prieš vakciną skausmo profilaktikai? Koks šių vaistų poveikis antikūnų susidarymui?
Klausimas apie analgetikų ir imunizacijos sąsajas nėra naujas. COVID-19 vakcinos sukeliami nepageidaujami požymiai būdingi ir skiepijant kitų ligų prevencijai. 2016 metais, prieš pasauliui išgirstant COVID-19 infekcijos pavadinimą, S. Ezzeldin su komanda atliko literatūrinę sisteminę tyrimų analizę, kurioje buvo analizuojamas analgetikų ir antipiretikų poveikis antikūnų susidarymui po vakcinacijos. Pastebėta, kad įvairūs tyrimai pateikia skirtingus rezultatus.
Vienuose tyrimuose (Prymula, 2009; Doedee, 2014) stebėti sumažėję antikūnų titrai tiriamojoje grupėje, kurioje buvo vartoti analgetikai, lyginant su placebo grupe (grupe, kuri nevartojo analgetikų). Abiejose grupėse susidarė pakankami antikūnų titrai apsaugai nuo vakcinuojamos ligos.
Tačiau kiti tyrimai šiai minčiai paprieštaravo (Goodwin, 1978; Hsia, 1997). Tiriamojoje grupėje, kuri vartojo analgetikus, stebėti ryškiai didesni antikūnų titrai, lyginant su placebo grupe. Naujausiuose tyrimuose (Jackson, 2016; Andrews, 2018) reikšmingo antikūnų skirtumo tarp tiriamosios grupės (kuri vartojo analgetikus) ir kontrolinės (placebo) nebuvo. Todėl šiuo metu laikomasi mokslinės nuostatos, jog analgetikai reikšmingo poveikio antikūnų susidarymui neturi.
Nors konsensusas yra, kad antipiretikai galimai neturi didesnės reikšmės galutiniam antikūnų susidarymui ar jų kiekiui, tačiau buvo pastebėtas vienas įdomus faktas. Labai svarbus yra analgetikų vartojimo laikas. Pastebėta, kad mažesni antikūnų titrai susidarė tada, kai analgetikai buvo vartojami nepageidaujamų požymių profilaktikai, t.y. vartoti prieš vakcinaciją. Todėl šiuo metu analgetikų profilaktika, siekiant išvengti galimų nepageidaujamų reiškinių, yra nerekomenduojama. Tai yra taikoma ne tik COVID-19 vakcinacijos metu, bet ir kitoms vakcinoms.
Taip pat remiantis dabartiniais moksliniais duomenimis ir ekspertų rekomendacijomis, tiek Paracetamolis, tiek ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (pavyzdžiui, Ibuprofenas) yra tinkami nepageidaujamų požymių malšinimui.
Svarbu paminėti, kad šie nepageidaujami reiškiniai (ypač temperatūra) yra organizmo apsauginio mechanizmo išraiškos. Jos yra tikėtinos ir net laukiamos reakcijos į vakciną — tai kaip įrodymas, kad imuninė sistema atpažino vakcinoje esančius antigenus ir prieš juos gamina antikūnus. Todėl, jei pakilusi temperatūra nesukelia diskomforto ar nėra didesnė nei 38*C, jos mažinti nerekomenduojama.
Rekomendacijos:
1. Profilaktinis analgetikų vartojimas prieš COVID-19 vakcinaciją yra nerekomenduojamas.
2. Analgetikų vartojimas po vakcinacijos nesumažina antikūnų susidarymo bei jų kiekio.
3. Vartoti analgetikus, pasireiškus nepageidaujamiems reiškiniams po COVID-19 imunizacijos, yra saugu.
4. Paracetamolis ar NVNU (pavyzdžiui, Ibuprofenas) tinkamas vartoti nepageidaujamiems požymiams slopinti.