Panevėžiečiai neskuba įsileisti į namus surašinėtojų. Vieni, baimindamiesi, jog gali susidurti su apgavikais, mieliau patys ateina pateikti informacijos apie save ir savo būstą. Kitus pas statistikus gena ir baudų baimė.
Prieš keletą dienų prasidėjus antrajam visuotinio gyventojų ir būsto surašymo etapui, dalis gyventojų pradėjo patys ieškoti, kur būtų galima tai padaryti. To priežasčių ne viena, tačiau bene svarbiausioji – žmonių baimė vietoj surašinėtojų į namus įsileisti apgavikus.
O jeigu apsišaukėlis?!
Panevėžio teritorinės statistikos valdybos Būsto ir gyventojų surašymo skyriaus vedėjos Aurelijos Bajerkevičiūtės teigimu, nuo balandžio 5-osios pas juos panevėžiečiai traukia būriais. Jų neretai prisirenka tiek, kad nespėjama surašinėti, tad tenka palaukti eilėje. Kiek kasdien tenka surašyti žmonių, ji teigė neskaičiuojanti. „Bet ateina tikrai daug“, – tvirtino A. Bajerkevičiūtė, pridūrusi, jog lankytojai – daugiausia vyresnio amžiaus, 70–80 metų gyventojai. Ir beveik kiekvienas prisipažįsta mieliau pavarginsiantis kojas, kad tik apsisaugotų nuo apgavikų. „Visokių apsišaukėlių yra ir jie dabar išradingi“ – tokių paaiškinimų sulaukianti Būsto ir gyventojų surašymo skyriaus vedėja su kolegomis.
Pakeliui puodų pirkti
A. Bajerkevičiūtei atrodo natūralu, jog vyresnio amžiaus žmogui, net ir per televiziją ar spaudą informuotam, kaip privalo elgtis surašinėtojas ir kokius dokumentus pateikti, ne visada ramu – ypač tiems, kurie gyvena vieni.
Tačiau pateikia panevėžiečiai ir kitokių paaiškinimų, kodėl namuose nelaukė surašinėtojų. „Sako, ėjau pro šalį į parduotuvę puodų pirkti ir užsukau“, – šypsosi Būsto ir gyventojų surašymo skyriaus vadovė.
Dalis žmonių baiminasi, kad surašinėtojai ant jų namų slenksčio pasirodys kaip tik tuo metu, kai šeimininkai bus išėję pas gydytoją ar išvykę į sodą. Atsakingiausieji net skambina statistikams ir teiraujasi savo apylinkės surašinėtojų telefonų – nori su jais asmeniškai susitarti dėl atvykimo laiko.
„Žmonės nori apsidrausti, kad tikrai bus surašyti“, – pastebi A. Bajerkevičiūtė. Juolab kad galimos baudos už surašinėtojų neįsileidimą baugina nė kiek ne mažiau nei visokio plauko apsimetėliai. Kadangi nenorinčius susirašyti gyventojus iš tiesų pagal įstatymą galima nubausti nemaža – iki 1000 litų bauda, ne vienas pagyvenęs žmogus su siaubu pagalvoja, kaip ją reikėtų iš sumažintos pensijos sumokėti. Na tai kas, kad tokių atvejų, kad kas nors būtų nubaustas už nenorą dalyvauti gyventojų ir būstų surašyme, A. Bajerkevičiūtė teigė negirdėjusi.
Tenka pakęsti pyktį
Dar mažiau nei savaitę po namus vaikštantiems surašinėtojams, A. Bajerkevičiūtės žiniomis, sekasi neblogai. Kadangi žmonės skirtingi, tad ir situacijų pasitaiko įvairių.
„Ir noriai įsileidžia, ir skersai pažiūri“, – neslėpė specialistė. Tarp pastarųjų esą ypač daug panevėžiečių, kurie susirašė elektroniniu būdu, per internetą, bet nenurodė arba neteisingai nurodė kai kuriuos duomenis (daugiausia šiame surašyme klaidų užfiksuota nurodant ryšius tarp šeimos narių). Kadangi šią informaciją surašinėtojai privalo patikslinti, turi iškęsti ir neigiamą gyventojų reakciją, su kuria beveik neišvengiamai susiduria. „Žmonės skuba pykti, o kad patys neteisingai nurodė duomenis, jiems tai neįdomu“, – apgailestavo A. Bajerkevičiūtė.
Laikas nelabai tinkamas
Rajono gyventojai gali susirašyti seniūnijose – nelaukti surašinėtojų namuose. Velžio seniūno Alfonso Bakšio teigimu, kol vyko elektroninis surašinėjimas, ateidavo daug žmonių, dabar pasirodo tik vienas kitas.
Seniūnijoje, jo žiniomis, elektroniniu būdu susirašė ne mažiau kaip 30 procentų gyventojų.
A. Bakšio manymu, surašymas yra svarbus ir reikalingas dalykas, tik nelabai apgalvotas – galbūt buvo galima šį procesą atlikti saugiau ir aiškiau. Jis svarstė, kad dalį duomenų buvo galima paimti iš Valstybinės mokesčių inspekcijos, „Sodros“ bei kitų valstybinių institucijų duomenų bazių, ir klausti tik tos informacijos, kurios trūksta.
„Jei bus 90 procentų tikslumas, bus gerai, – sako skeptiškai nusiteikęs Velžio seniūnijos galva. – Pagal faktiškus duomenis, kažin ar bus tikslu, – netikiu tuo.“
A. Bakšys spėjo, kad ne visi gyventojai sąžiningai atsako į klausimus – pavyzdžiui, išvykusį į užsienį žmogų surašo kaip esantį Lietuvoje. Tad vylėsi, kad duomenys dar vėliau bus sulyginti su turimomis duomenų bazėmis.
Be to, seniūno manymu, surašymo rezultatams didelės įtakos turės ir žmonių apsišaukėlių baimė.
„Yra visokių žmonių... Net ir jauni yra prigąsdinę vaikus, kad, kol jų namuose nėra, nieko neįsileistų, tad dalį žmonių galima rasti tik vakare“, – pasakojo A. Bakšys. Jo manymu, toks laikas nėra tinkamas nei surašinėtojui, nei patiems gyventojams – per tamsu. Tuo labiau kad surašinėtojams išdalyta speciali apranga patikimumo jiems tikrai nesuteiks: „Juk galima visokių apdarų padaryti – policijos uniformas ir tas padirba!“
D. Savickienė