• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prie Pak­ruo­jo dva­ro įta­kin­gi ra­jo­no par­ti­niai su­pir­ko že­mes ir ke­ti­na ten sta­ty­tis na­mus. "Vsio za­kon­no" (vis­kas tei­sė­ta): gau­ti lei­di­mai, pa­tvar­ky­tos ap­sau­gos zo­nos. Jo­kių kliū­čių, kad ša­lia uni­ka­laus dva­ro, iš­skir­ti­nė­je vie­to­je, iš­kil­tų Pak­ruo­jo grie­ti­nė­lės kvar­ta­las. Eli­ti­niai tu­ri gy­ven­ti ne bet kur.

REKLAMA
REKLAMA

Lai­mi­no sa­vi

Pak­ruo­jo ra­jo­no ta­ry­ba sau­sio ir va­sa­rio po­sė­džiuo­se pa­tvirti­no du spren­di­mus, ku­riais pa­lai­min­tas eli­ti­nis kvar­ta­las prie dva­ro.

REKLAMA

Sau­sį pa­tvir­tin­tas be­veik hek­ta­ro že­mės skly­po de­ta­lu­sis pla­nas Pak­ruo­jo kai­me. Skly­pas ri­bo­ja­si su dva­ro te­ri­to­ri­ja ir Kruo­jos upe.

Pat­vir­ti­nus de­ta­lų­jį pla­ną skly­pas iš že­mės ūkio pa­skir­ties pa­vers­tas gy­ve­na­mo­sios pa­skir­ties.

REKLAMA
REKLAMA

Nu­ro­do­ma, kad bus sta­to­mi gy­ve­na­ma­sis ir ūki­nis pa­sta­tai.

Skly­po sa­vi­nin­kas ir de­ta­lio­jo pla­na­vi­mo or­ga­ni­za­to­rius Pet­ras Alek­sas Virkš­tis, ke­lių ka­den­ci­jų ra­jo­no ta­ry­bos na­rys, pri­klau­san­tis val­dan­čia­jai dau­gu­mai, da­bar­ti­nė­je Ta­ry­bo­je vei­kian­tis ir kaip Kai­mo rei­ka­lų ir ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­to na­rys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Va­sa­rio mė­ne­sio Ta­ry­bos po­sė­dy­je dar ne­nu­ties­tai gat­vei, ku­ri rei­ka­lin­ga bus P. Virkš­čio so­dy­bai pa­siek­ti, su­teik­tas Lie­pų gat­vės pa­va­di­ni­mas.

Spren­di­mus lai­mi­no ne tik Ta­ry­ba su me­ro pa­rei­gas ėju­siu Ro­mu Medz­vec­ku prie­ša­ky­je, bet ir tuo me­tu Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­re bu­vu­si (da­bar be 5 mi­nu­čių me­rė) As­ta Ja­siū­nie­nė, Stra­te­gi­nės plėt­ros ir sta­ty­bos sky­riaus ve­dė­jas, Ar­chi­tek­tū­ros po­sky­rio ve­dė­jas Ar­tū­ras Šu­kys.

REKLAMA

Dva­ro trau­ka

P. Virkš­čio be­veik hek­ta­ro plo­to skly­pas vaiz­din­go­je vie­to­je – vos pe­rė­jus uni­ka­liu, re­tai Eu­ro­po­je su­tin­ka­mu ro­mė­nų ak­ve­du­kų pa­vyz­džiu 1821 me­tais sta­ty­tu ir prieš ke­le­rius me­tus res­tau­ruo­tu do­lo­mi­ti­niu ar­ki­niu til­tu.

REKLAMA

Nuo skly­po at­si­ve­ria vaiz­das į dva­ro te­ri­to­ri­ją – til­tą, ma­lū­ni­nin­ko na­mą, rū­mus, par­ką, už­tvenk­tą Kruo­ją.

Ta Kruo­jos upės da­lis pa­kruo­jie­čių va­di­na­ma Ma­ci­jaus­ko ka­na­lu, nes už Eu­ro­pos Są­jun­gos mi­li­jo­nus upe­lį už­tven­kė, iš­va­lė, su­tvar­kė kran­tus taip pat Sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos na­rio Jus­ti­no Ma­ci­jaus­ko va­do­vau­ja­ma „Me­res­ta“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pak­ruo­jo dva­ras – vė­ly­vo­jo kla­si­ciz­mo ar­chi­tek­tū­ros pa­vyz­dys, di­džiau­sias iš­li­kęs dva­ro pa­sta­tų komp­lek­sas Lie­tu­vo­je.

Skly­pas ri­bo­ja­si su dva­ro te­ri­to­ri­ja – ke­li met­rai pa­lik­ti tik van­dens tel­ki­nio ap­sau­gos zo­nai.

REKLAMA

Ats­tu­mas nuo ar­ki­nio til­to – vos 180 met­rų. Nuo ma­lū­ni­nin­ko na­mo – 250 met­rų.

Ga­lė­jo ir Onu­tė su Pet­ru­te

„Vie­ta ra­mi, gra­ži, gir­dė­jau, kad ir dau­giau skly­pų ten par­duo­da­ma“, – šyp­so­jo­si Sa­vi­val­dy­bės vy­riau­sia­sis ar­chi­tek­tas Ar­tū­ras Šu­kys.

REKLAMA

Jis ti­ki­no, kad ten skly­po ne­tu­ri: „Sa­vi­val­dy­bė­je ma­ži at­ly­gi­ni­mai, kad to­kio­je vie­to­je įpirk­čiau“.

Prie dva­ro ge­rą ga­ba­lą že­mės tu­ri ir ki­tas Pak­ruo­jo partinis Vir­gi­ni­jus Gri­go­nis, šiuo me­tu – Pak­ruo­jo sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas, iki tol – Pak­ruo­jo se­niū­ni­jos se­niū­nas, o grei­tai tu­rė­tų tap­ti Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riu­mi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, kad šio­je vie­to­je pla­nuo­ja­ma ir dau­giau nau­jų­jų dva­ri­nin­kų gūž­tų, ne kar­tą už­si­me­na­ma ir de­ta­lia­ja­me pla­ne: „De­ta­lio­jo pla­no spren­di­nių įgy­ven­di­ni­mas ga­li su­teik­ti im­pul­są te­ri­to­ri­jos ur­ba­ni­za­vi­mui“, „pa­di­dės gre­ta esan­čių skly­pų pa­trauk­lu­mas“.

REKLAMA

Ko­dėl prie dva­ro ku­ria­si tik par­ti­nė grie­ti­nė­lė, ga­lin­ti pa­stum­dy­ti šach­ma­tų figūras taip, kad vaiz­din­giau­sia te­ri­to­ri­ja bū­tų už­sta­ty­ta?

„Ir Onu­tė, ir Pet­ru­tė ga­lė­jo nag­ri­nė­ti Bend­rą­jį pla­ną, ku­ris yra skelb­tas in­ter­ne­te. Žmo­gus, ku­ris no­ri kaž­ką da­ry­ti, tu­ri pa­ts do­mė­tis“, – paaiš­ki­no A. Šu­kys.

REKLAMA

Pa­gal so­vie­ti­nį do­ku­men­tą

De­ta­lų­jį pla­ną de­ri­nęs A. Šu­kys ti­ki­na, kad vis­kas tei­sė­ta – šio­je te­ri­to­ri­jo­je sta­ty­ti gy­ve­na­muo­sius na­mus ga­li­ma, nes tai bu­vo nu­ma­ty­ta dar so­vie­ti­niais lai­kais reng­ta­me te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo do­ku­men­te.

REKLAMA
REKLAMA

So­vie­ti­niais lai­kais dau­ge­lis dva­rų bu­vo už­sta­to­mi men­ka­ver­čiais pa­sta­tais.

Dva­ruo­se bu­vo ap­gy­ven­di­na­mos ne pa­čios tvar­kin­giau­sios šei­mos.

A. Šu­kys šyp­so­da­ma­sis pa­tvir­ti­na, kad re­mian­tis bū­tent so­vie­ti­niu do­ku­men­tu bu­vo pa­reng­tas ir Pak­ruo­jo ra­jo­no bend­ra­sis pla­nas, ku­ria­me taip pat iš­li­ko ga­li­my­bė čia sta­ty­ti na­mus ir už­gož­ti dva­rą.

Tie­sa, tik apie pu­sė P. Virkš­čio bū­si­mos so­dy­bos te­ri­to­ri­jos pa­ten­ka į so­viet­me­čiu su­for­muo­tą kvar­ta­lą. Da­lis že­mės – už jo. Ar ir čia sta­ty­ti ga­li­ma?

A. Šu­kys tvir­ti­na, kad sta­ty­ti ga­li­ma tik nu­ma­ty­to­je kvar­ta­lo te­ri­to­ri­jo­je. P. Virkš­čio pa­sta­tai pa­trauk­ti į kvar­ta­lo pu­sę, bet da­lis jų iš­len­da į ne­ga­li­mą sta­ty­ti te­ri­to­ri­ją.

Šiau­liai abe­jo­jo, Vil­nius lei­do

Lei­di­mą vos už ke­lių met­rų nuo uni­ka­lios pa­vel­do ver­ty­bės lei­di­mą sta­ty­tis na­mus iš­da­vė Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­tas (KPD).

REKLAMA

Ren­giant pla­na­vi­mo do­ku­men­tą bu­vo kreip­ta­si į KPD Šiau­lių te­ri­to­ri­nį pa­da­li­nį. Tuo me­tu pa­da­li­nio va­do­vo pa­rei­gas ėjo Ze­no­nas Stun­džia.

„Mes, tu­rė­da­mi pa­vel­do­sau­gi­nį jaus­mą, sua­be­jo­jo­me: sta­ty­bos ga­li tu­rė­ti įta­kos Pak­ruo­jo dva­rui“, – sa­kė vy­riau­sia­sis vals­ty­bi­nis ins­pek­to­rius Z. Stun­džia.

Do­ku­men­tai bu­vo per­siųs­ti į Vil­nių, ko­mi­si­ja vos už ke­lių met­rų nuo dva­ro te­ri­to­ri­jos sta­ty­bas lei­do.

Ne vis­kas ge­rai

Ne­se­niai KPD Šiau­lių te­ri­to­ri­nio pa­da­li­nio ve­dė­ju ta­pęs Ry­tis Bud­rys abe­jo­ja to­kiu spren­di­mu.

„Nes­var­bu, kad ten po­pie­riai tvar­ko­je, bet ma­no ma­ny­mu, ši si­tua­ci­ja la­bai pra­stai at­ro­do. Vi­zua­li­nė zo­na la­bai keis­tai iš­kar­py­ta. Juk vi­zua­li­nės zo­nos tam ir brė­žia­mos, kad ap­sau­go­ti kul­tū­ros ver­ty­bes nuo vi­zua­li­nės tar­šos. Gi­nant vie­šą­jį in­te­re­są rei­kė­tų pa­si­žiū­rė­ti, ar ta zo­na ko­rek­tiš­kai nu­brėž­ta“, – sa­kė pa­rei­gū­nas.

REKLAMA

Pak­ruo­jo sa­vi­val­dy­bės Kul­tū­ros pa­vel­do tar­ny­bos ve­dė­jas Min­dau­gas Ve­liu­lis pra­si­ta­rė: „Ne vis­kas čia ge­rai, nes is­to­riš­kai to­je vie­to­je nė­ra bu­vę pa­sta­tų. Čia bu­vo dir­ba­mi lau­kai“.

Ar­cheo­lo­gi­niai ra­di­niai nie­ko ne­liu­di­ja?

„Šiau­lių kraš­to“ fo­tog­ra­fas pa­vaikš­čio­jęs po vie­tas, ku­rios bus už­sta­ty­tos, pri­rin­ko sau­ją mo­li­nių šu­kių. Da­lis jų bu­vo ne­gla­zū­ruo­tų puo­dų šu­kės.

„Šiau­lių kraš­tas“ ga­vo nuo­trau­ką, ku­rio­je už­fik­suo­tas prieš de­šimt­me­tį to­se vie­to­se ras­tas se­no­vi­nis šau­tu­vas.

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus Ar­cheo­lo­gi­jos sky­riaus ve­dė­ja Aud­ro­nė Ša­pai­tė tei­gė, kad vi­sos vie­tos yra ar­cheo­lo­giš­kai jaut­rios, nes ne­ži­nia, ką sle­pia že­mė ir koks yra že­mės sa­vi­nin­kų su­pra­ti­mas.

A. Ša­pai­tės tei­gi­mu, jei­gu sta­ty­bų me­tu at­ran­da­ma kaž­kas, bū­ti­na stab­dy­ti sta­ty­bas ir iš­si­kvies­ti ar­cheo­lo­gus, kad šie iš­tir­tų.

Nuo ko neap­sau­go ap­sau­gos zo­nos?

To­je dva­ro te­ri­to­ri­jos pu­sė­je nė­ra nu­ma­ty­ta kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­to vi­zua­li­nės ap­sau­gos nei ža­lio­sios zo­nų rei­ka­la­vi­mų

REKLAMA

Ko­dėl vie­no­je dva­ro pu­sė­je yra nu­brėž­ta vi­zua­li­nės ap­sau­gos zo­na, o to­je vie­to­je, kur suka­si gūž­tas par­ti­nė grie­ti­nė­lė – nė­ra?

To ban­do­me klaus­ti vy­riau­sio­jo ar­chi­tek­to A. Šu­kio.

A. Šu­kys at­sa­ky­mo ne­su­ra­do.

„Prieš par­ti­nį vė­ją Pak­ruo­jy­je ne­pa­pū­si?“, – klausiame.

A. Šu­kys nu­si­juo­kė.

Rie­bus kąs­nis

„Ko čia ieš­kot, kas čia skun­džia­si? Su­pir­ki­nė­jau že­mes daug kur. Tai ma­no nuo­sa­vy­bė, koks kam skir­tu­mas, kam čia už­kliu­vo? Svars­tė ins­ti­tu­ci­jos, pa­ra­šai pa­dė­ti, ko dar? Pa­rie­bi­no kąs­nį, kad aš Ta­ry­bos na­rys?“, – P. Virkš­tį su­ner­vi­no klau­si­mas apie jo skly­pą prie dva­ro.

Ko­dėl P. Virkš­tis sta­ty­sis na­mą bū­tent prie dva­ro? Ne­tu­ri kur gy­ven­ti?

„Aš tu­riu šei­mą. Du sū­nus ir duk­rą. Anū­kų yra pul­kas. Lie­tu­va ne­dings man nu­mi­rus, gy­vens ki­tos kar­tos ir kurs Lie­tu­vos atei­tį. Juk ten ne­gy­vens pe­lė­dos ir žvirb­liai. Mes tam ir gi­mę, kad kaž­ką kur­tu­me“, – rū­pes­čiu da­li­jo­si įta­kin­gas par­ti­nis po­nas P. Virkš­tys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų