Nors savivaldos rinkimų sistemos tobulinimas gerokai pasistūmėjo, šiandien aišku tik viena - nepriklausomi kandidatai per ateinančius rinkimus tikrai galės išsikelti savo kandidatūras, rašo „Lietuvos žinios“.
Ar šios kadencijos parlamentarams, visas savo jėgas skiriantiems pasirengti rudenį vyksiantiems Seimo rinkimams, pavyks pataisyti įstatymus, reglamentuojančius savivaldybių tarybų ir merų rinkimus, atsakyti negali niekas. Pataisų projektus rengiančios darbo grupės vadovė socialdemokratė Violeta Boreikienė prisipažino esanti optimistė, tačiau prognozavo per svarstymus kilsiant didelį sąmyšį. Kita vertus, parlamentarė mano, kad nieko baisaus neatsitiks, jei savivaldos reikalus baigs tvarkyti jau naujasis Seimas.
Kitą savaitę Seimo sekretoriate bus įregistruotos Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisos, parengtos atsižvelgus į Konstitucinio Teismo (KT) išvadas. Prieš metus KT pareiškė, kad teisę dalyvauti savivaldos rinkimuose turi ne tik į partijų sąrašus įrašyti asmenys, bet ir nepartiniai kandidatai.
Teks rinkti parašus
Vakar darbo grupė aptarė pastarąsias Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas. Politikų susidomėjimo jos nesulaukė - posėdyje, be V.Boreikienės, dalyvavo tik Liberalų sąjūdžio atstovas Algis Kašėta.
Jei tokiam projektui Seimas pritartų, per ateinančius savivaldos rinkimus 2011 metais kandidatus galėtų kelti ne tik partijos, bet ir išsikelti kiekvienas asmuo, turintis teisę būti renkamas savivaldybės tarybos nariu. Kandidato išsikėlimą parašais turėtų paremti tam tikras skaičius rinkimų apygardos rinkėjų. Balsavimui galės būti pateikti ir nepartinių asmenų sąrašai. Kaip ir politinių partijų sąrašuose, juose turės būti ne mažiau kaip 10 pretendentų.
"Daugiausia diskusijų kilo dėl to, kiek parašų turi surinkti nepriklausomas kandidatas, norintis dalyvauti rinkimuose. Mes pasiūlėme, kad pretendentą paremtų 1 proc. apygardos rinkėjų. Vadinasi, Vilniuje kandidatui reikėtų 4300 parašų, Kaune - 2800, Šiauliuose - 1000, Neringoje - tik 28", - LŽ sakė V.Boreikienė.
Jos teigimu, toks siūlymas atsirado dėl lygiateisiškumo principo - kokie reikalavimai taikomi partijoms, tokie ir nepartiniams. Tačiau po vakarykščių diskusijų nuspręsta kartelę nuleisti ir numatyti, kad nepriklausomi kandidatai turėtų pristatyti ne daugiau kaip 1000 parašų.
Barjerų neatsisakoma
Pasak V.Boreikienės, didelės diskusijos vyko dėl barjero, kurį per savivaldos rinkimus privalo peržengti partijos (dabar 4 proc. rinkėjų balsų), taip pat dėl užstato reikalingumo. "Įsivaizduokite, kas atsitiktų, jei panaikintume visus barjerus. Vilniuje tokių kandidatų atsirastų 50 ar net 100. Kaip gyventojai susigaudytų, kas yra kas, kiek rinkimų plakatų reikėtų pagaminti? Būtų didžiausias chaosas", - teigė parlamentarė. Be to, anot jos, kandidatai ir jų junginiai turėtų gana anksti galvoti apie išsikėlimą - gal net prieš metus. Projekte numatyta, kad pavieniams kandidatams būtų taikomi tokie pat reikalavimai kaip ir partijoms. Tačiau ketinama atsižvelgti į tai, kad rajonuose sudaryti ne mažesnį kaip 10 nepartinių asmenų sąrašą, o tai būtina partijoms, pakankamai sudėtinga. Todėl greičiausiai bus leista kandidatuoti ir 3-4 pretendentams. V.Boreikienė tikisi, kad projektas Seimui svarstyti bus pateiktas kovą.
Politikai buvo abejingi
Jau parengtas ir kitas svarbus savivaldos tarybų rinkimų įstatymų paketas, reglamentuojantis tiesioginius merų rinkimus ir nustatantis jo funkcijas. Manoma, kad šie projektai Seime bus svarstomi balandį.
Parlamentarė prisipažino nusivylusi kolegų abejingumu vietos savivaldos rinkimų problemoms. "Stebina ir piktina garsūs mūsų politikai, partijų vadovai, kuriems tik dabar parūpo savivaldos reikalai. Juk dirbo trejus metus, buvo galima priimti visus reikalingus politinius sprendimus. Dabar pripuolant pakapsto kaip vištos darželį ir bėga prie kitos temos", - kalbėjo V.Boreikienė.
Savivaldybės tarybų rinkimų įstatymo pataisas atidžiai sekantis Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas mano, kad naujasis projektas įdomus, nes siūlo variantą, kaip panaikinti partijų monopolį.
Z.Vaigauskas prognozuoja, kad didelį partijų protestą gali sukelti leidimas per rinkimus kandidatus kelti įvairiems visuomeniniams susivienijimams. "Partijos, norinčios kelti savo kandidatus, turi atitikti nemažai reikalavimų. Jei kandidatus galėtų kelti ir kitos organizacijos, iš karto kiltų klausimas - kokios?" - LŽ sakė VRK pirmininkas.
Raimonda Ramelienė