Baltarusių muitininkai sužlugdė Minske ketintą surengti Lietuvos nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos auklėtinių darbų parodą, kurios rengėjai pasijuto pažeminti ir ištrūko atgal namo tik sumokėję nežinia už ką skirtą baudą.
Kaip BNS sakė parodą į Minską vežęs M.K.Čiurlionio menų mokyklos direktoriaus pavaduotojas Romualdas Karpavičius, visi reikalingi kelionės bei mokinių darbų pervežimo dokumentai buvo sutvarkyti.
"Gavome oficialų pakvietimą iš baltarusių mokyklos, turėjome vizas, visus dokumentus, kad sėkmingai galėtume kirsti sieną išvažiuojant bei grįžtant", - sakė R.Karpavičius.
Važiuojant per Lietuvos ir Baltarusijos sieną, didesnių problemų nekilo. Atvykę į Minską, lietuviai muitinėje dar turėjo gauti antspaudus, patvirtinančius, jog darbai buvo įvežti į šalį, tačiau muitinės pareigūnai reikalingus dokumentus sutvarkyti atsisakė.
"Muitinėje antspaudus buvo atsisakyta padėti. Buvome priversti palikti mašiną su darbais ir grįžti kitą dieną. Tuomet prasidėjo nesuprantami dalykai. Reikalavo pildyti dokumentus, kažką rašyti. Pasakė, kad nelegaliai įvažiavom į Baltarusijos teritoriją, kad mūsų mašina bus areštuota, o gal ir konfiskuota", - pasakojo R.Karpavičius.
Anot M.K.Čiurlionio menų mokyklos direktoriaus pavaduotojo, ginčus pavyko išspręsti tik įsikišus Lietuvos ambasados Baltarusijoje atstovui. Į Lietuvą M.K.Čiurlionio mokyklos atstovai grįžo atsisakę ketinimų surengti parodą, be to - sumokėję 150 eurų (517 litų) baudą.
R.Karpavičius teigė daugiau parodų į šią kaimyninę valstybę nevešiantis ir kitiems nepatarsiantis to daryti.
"Pats nevažiuočiau ir kitiems nepatarčiau. Galėjome netekti mokyklos turto - autobuso, galėjome tapti nelegalais, nes mūsų vizos baigėsi. Kai patiri tokį išsityčiojimą, pažeminimą ir, kitaip nepavadinsi, reketą, nežinai, kaip jaustis. Tada supranti, kokioj puikioj valstybėje mes gyvenam", - patirtais įspūdžiais dalijosi R.Karpavičius.
M.K.Čiurlionio menų mokyklos direktoriaus pavaduotojo manymu, dėl tokių Baltarusijos pareigūnų veiksmų kalta ne pati paroda, o bendra kaimyninės šalies vykdoma politika.
"Parodoje jokios politikos nebuvo. Tai vaikų akvarelės, piešiniai, tapyba, kuriuose jie atskleidžia savo mąstymą, meninius sugebėjimus. Susidaro įspūdis, kad Baltarusijos valdžia bando izoliuoti savo žmones, savo jaunimą nuo bendravimo su mumis", - sakė R.Karpavičius.
Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM), komentuodama įvykį, išreiškė apgailestavimą, kad biurokratizmo įkaitu tapo vaikai.
Anot URM, ekonominiai ir ypač kultūriniai, švietimo, mokslo, nevyriausybinių ir kitų organizacijų bei paprastų piliečių Lietuvoje ir Baltarusijoje ryšiai bus ir toliau skatinami. Tačiau ministerija įspėja Lietuvos piliečius objektyviai įvertinti pavojų, galintį kilti per Lietuvos - Baltarusijos sieną gabenamam turtui.