Kai kurie parlamentarai pasipiktino, jog dalyvaudami Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) veikloje bei daugybę kartų vykę stebėti rinkimų į kitas šalis, dėl lėšų stygiaus negalėjo dalyvauti svarbiausiame metiniame šios organizacijos renginyje Kazachstano sostinėje Astanoje.
Tuo metu finansuoti Seimo kanclerio Gintauto Vilkelio bei dar penkių kanceliarijos darbuotojų keliones lėšų užteko.
Tokį pasipiktinimą išsakė ESBO Parlamentinės Asamblėjos delegacijos narys, konservatorius Audronius Ažubalis, kuris vykti į šį renginį negalėjo, tačiau siekė deleguoti kitą parlamentarą, valdančiųjų atstovą - valstietį liaudininką Skirmantą Pabedinską, kuris taip pat yra Seimo sudarytos delegacijos narys.
„Metinė ESBO PA vasaros sesija yra svarbiausias šitos organizacijos renginys. Lietuvai tai labai svarbu. Mūsų delegacija yra net sutaupiusi lėšų, mes net esame sutaupę, o valdyba nusprendžia, kad trijų nereikia, užteks dviejų (politikų - BNS). Aš nieko prieš kanclerį neturiu, bet Asamblėja yra, visų pirma, politikams“, - BNS aiškino A.Ažubalis.
Pasak konservatoriaus, ESBO PA Lietuva turi tris balsus trijuose komitetuose. Kiekvienas šalies politikas dirba skirtinguose komitetuose, ten priiminėja sprendimus. Pavyzdžiui, pats A.Ažubalis dirba Žmogaus teisių ir demokratijos komitete. Paprastai, jeigu jis vykti negali, tuomet siunčiamas pakaitinis politikas, bet šįkart taip neatsitiko ir į Kazachstano sostinę Astaną, kur vyksta ESBO renginys, išskrido tik du politikai Virginijus Domarkas bei Raimondas Šukys.
Pakeisti valdybos apsisprendimą norėta pasitelkus Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) nuomonę. Šiame komitete taip pat dirba ir A.Ažubalis.
„Kadangi mūsų komitetas atsakingas už tarptautinius ryšius, tai kreipėsi į valdybą su prašymu atsižvelgti į situaciją, į tai, kad tai svarbus renginys, ir siųsti tris atstovus. (...) Bet manęs laukė didelis nusivylimas, aš pasakysiu, nes valdybos narių veiduose, aš nenoriu minėti pavardžių, aš mačiau šypsenėles, o ne rimtą darbą. Mane tai papiktino, tai yra visiškai nekompetetingas sprendimas“, - nenustygo A.Ažubalis.
Politikas, be kita ko, sako, jog savajame ESBO Parlamentinės Asamblėjos Žmogaus teisių ir demokratijos komitete jis yra pateikęs pataisą siūlomam raportui dėl piliečių teisės susipažinti su archyvine medžiaga. Paprastai viena šalis pataisų teikti negali, ją turi paremti bent du kitų valstybių atstovai.
„Tas pataisas turi kažkas pristatyti“, - toliau piktinosi parlamentaras ir pabrėžė, jog Lietuva su Ukraina buvo sutarusi, jog parems ukrainiečių dokumentą, kuriame viešai paskelbiama apie holodomoro - sovietų dirbtinai sukelto bado Ukrainoje - egzistavimą, tačiau nesant Lietuvos atstovo šitai neva jau nebeįvyks.
Į Astaną taip ir nenuvykęs S.Pabedinskas buvo gūžčiojo pečiais dėl tokio valdybos sprendimo.
„Man pasakė, kad taupant lėšas delegacija sumažinta. Valdyba ne vienąkart svarstė, bet nusprendė, kad dėl lėšų trūkumo reikia taip pasielgti - užtai aš likau čia“, - BNS sakė S.Pabedinskas, bet pridūrė, jog paprastai su kitų šalių ESBO stebėtojais vyksta stebėti rinkimų ir yra buvęs 24 valstybėse.
Tuo metu Astanoje jau viešintis Seimo kancleris G.Vilkelis sako, jog jis bei dar keli kanceliarijos darbuotojai į ESBO PA vyko apsižvalgyti ir mokytis organizuoti tokio masto renginį, mat 2009-aisiais ESBO PA sesija persikels į Vilnių, Seimo rūmus.
„Mes, kaip būsima priimančioji svečius šalis važiavome mokytis, kad nekartotume tų pačių klaidų, nes kitais metais pas mus vyks Parlamentinės Asamblėjos sesija. Pas mus čia yra susiklosčiusi tokia tradicija, kad vyksta būsimosios šalies personalas. Kitais metais pas mus irgi atvažiuos dar kitąmet šį renginį organizuosiančios šalies atstovai“, - BNS aiškino G.Vilkelis.
Į birželio 27-liepos 4 dienomis vykstančią ESBO PA Seimo valdyba komandiravo V.Domarką, R.Šukį, delegacijos sekretorę Kristiną Gražytę bei Seimo kanclerį G.Vilkelį. Į renginį taip pat išvyko ir penki Seimo kanceliarijos darbuotojai: Jonas Milerius, Česlovas Selemonas, Irena Perkauskienė, Alvydas Milkevičius ir Artūras Zeleniakas.
Politikų ir delegacijos sekretorės kelionės apmokamos iš Seimo delegacijai skirtų lėšų, G.Vilkelio - iš Seimo rezervo lėšų. Visų keturių asmenų išlaidos, apimančios kelionės bilietus, nakvynę, dienpinigius bei draudimą, sudaro 39 022 litų.
Tuo metu kanceliarijos darbuotojų kelionė ir gyvenimo išlaidos yra apmokamos iš Seimo kanceliarijos lėšų. Tačiau Seimo Finansų departamento direktorės pavaduotoja Dalė Špakauskienė BNS nesutiko atskleisti kanceliarijos darbuotojų išlaidų, nes esą jos dar nėra tikslios, o paaiškės tik grįžus iš Astanos. Pasak jos, prieš išvykstant buvo žinoma tik preliminari suma, kuri vienam žmogui gali siekti beveik 10 tūkst. litų.